У Полтаві планують демонтувати двоголового орла з дзвіниці монастиря

Елементи ліпнини з російською державною символікою на Хрестовоздвиженському жіночому монастирі з'явились у 2013 році.

Нині комісія розвитку культури, освіти та спорту підтримала пропозицію розглянути питання щодо їх демонтажу, пише Зміст.

Очільниці Департаменту культури молоді та спорту Полтави Олені Ромас рекомендували надати документацію із роз’ясненнями про доцільність встановлення цих барельєфів, а також погодження на їх розташування та охоронний договір. 

Однак, за словами посадовиці, ні охоронного договору, ні облікової документації на цей об’єкт немає, а сам храм належить до Української православної церкви московського патріархату.

Центральний вхід та дзвіниця, на якій зображена символіка рф. Фото: Україна Інкогніта

Паралельно із цим Полтавська ОДА направила звернення до Хрестовоздвиженського монастиря, у якому надала роз’яснення щодо необхідності демонтажу ліпнини, що символізує рф.

Крім того, регіональний представник УІНП звернувся з цим питанням до уряду. Звернення підтримали ГО “Збережемо Полтаву” й депутати міської та районної рад.

Храм належить до Української православної церкви московського патріархату. Фото: Україна Інкогніта

Щодо появи барельєфа двоголового орла в ГО “Збережемо Полтаву” провели експертне дослідження. Там з’ясували, що до 1924-1927 років на дзвіниці були чотири герби російської імперії, після чого одного орла над головною брамою міста прибрали, натомість три інших залишались на місці до середини ХХ століття.

Під час реставрації 1981 року відновили всі елементи, крім орлів – ймовірно, вони були демонтовані як невідповідні радянській ідеології елементи (символіка держави, що зникла).

У такому вигляді дзвіниця перебувала до 2013 року, доки під час ремонтних робіт не встановили нові барельєфи. Вони не мають жодного зв’язку з оригінальною ліпниною тих, які демонтували всередині ХХ століття, й повністю відтворюють сучасний герб рф.

Російський двоголовий орел з’явився на храмі у 2013 році. Фото: poltava.to

Варто зазначити, що Полтавський Хрестовоздвиженський монастир звели за ініціативи ігумена Лубенського Мгарського монастиря Калістрата та Київського митрополита Сильвестра Косова у часи Гетьманщини, у 1650 році. Будівництво фінансувалось за кошт козаків Полтавського полку Гетьманщини та представників козацької старшини.

Вже у ХVIII столітті спорудили головні муровані будівлі – собор і дзвіницю.

 

 

Читайте також

Проєкт реставрації Андріївської церкви номінували на Public Choice Award 2022

На військкоматі у російському місті помітили український герб, однак прибрати його не можуть

Львівський архітектор повернув автентичний вигляд помешканню початку ХХ століття