У Києві з’явилася вулиця, яку назвали на честь архітектора першого вокзалу міста

Вулиця Федосєєва в Солом'янському районі віднині матиме назву на честь Івана Вишневського.

Рішення про перейменування близько 40 топонімів 8 вересня підтримали депутати Київської міської ради.

Зокрема, проголосували за зміну назви вулиці Федосєєва, яка з середини минулого століття увічнила пам’ять про російського революціонера-марксиста. Тепер її назва буде більш символічною, адже саме на Солом’янському районі архітектор Іван Вишневський реалізував найвагоміший у своїй біографії проєкт – перший залізничний вокзал.

Місцевість колишньої вулиці Федосєєва. Фото: Mapio

Нині на цьому місці стоїть споруда 20-30-х років XX століття, але до цього головна будівля залізниці мала зовсім інший вигляд – вона була виконана у стилі староанглійської готики. Перший вокзал звели у 1870 році. Він складався з трьох триповерхових корпусів, які з’єднували одноповерхові галереї. 

Проєкт першого вокзалу міста, Іван Вишневський. Зображення: Журнал “Зодчий”

Проєкт першого вокзалу міста, Іван Вишневський. Зображення: Журнал “Зодчий”

Перед будинком на привокзальній площі були обладнані стоянки для екіпажів, диліжансів та омнібусів, а пізніше й автомобілів. Праворуч та ліворуч від центрального корпусу розташовувались ресторації та зали очікування для пасажирів 1 та 2 класів. 

Неоготичний вокзал з боку привокзальної площі. Фото: Музей історії Києва

У 1877 році тут сталась сильна пожежа. Згодом споруду вдалось відновити й частково реконструювати, однак, коли населення української столиці почало стрімко зростати, було зрозуміло, що тут замало місця. Так вже у 1908 архітектурну пам’ятку розібрали, а через 20 років побудували її теперішню версію.

Прибуття першого потяга на Київський вокзал 23 серпня 1868 року. Фото: Музей історії Києва

Про самого архітектора збереглось доволі мало біографічних відомостей. Він народився у 1829 році, найімовірніше, в Петербурзі. Там, у Петербурзькій академії мистецтв, здобув освіту за фахом. У 1960-х вже перебрався до Києва.

З відомих столичних проєктів – Виробничі корпуси Деміївського цукрорафінадного заводу та житловий будинок на вул. Володимирській № 38. Помер у 1875 році, через 5 років після завершення проєкту вокзалу.

 

 

Читайте також

Одеська міська рада провалила голосування за демонтаж пам’ятника Катерині ІІ

Простір біля львівської Фабрики повидла повидла встелять автентичним каменем

“Знеси мене повністю”. У Києві почали розмальовувати російські пам’ятники закликами демонтувати їх