У Черкасах розкопали “литовський” замок XVI століття

У Черкасах впродовж місяця тривають розкопки на території "литовського" замку в районі Дзеленьгори.

Про це повідомили в Черкаському археологічному музеї Середньої Наддніпрянщини.

Археологічні знахідки представлені матеріалами різних епох. Найдавніші з них належить до зарубинецької культури (ІІІ ст. до н. е. – І ст. н. е.).

Більшість знахідок пов’язана з ранньою історією Черкас, бо ж саме тут розташовувався міський замок кін. XIV – поч. XVII ст.

“Цьогоріч нам пощастило натрапити на цікавий археологічний об’єкт, який безпосередньо пов’язаний із черкаським замком. Це велика за розмірами (5х5 м) споруда напівземлянкового типу. На даний момент розчищено верхню частину заповнення її котловану й виявлено обгорілі рештки дерев’яної конструкції: дощате облицювання стін, стовпи, дошки та балки перекриття, що просіло. На долівці знайдено рештки згорілої дерев’яної діжі”, — йдеться у повідомленні.

Фото: Черкаський археологічний музей Середньої Наддніпрянщини – ЧАМ

Зазначається, що об’єкт виявився сильно пошкодженим. Причому найбільшу шкоду йому нанесно відносно нещодавно – років 5 тому, коли колишній власник ділянки без погодження з органом охорони культурної спадщини та без відповідної археологічної експертизи збудував житловий будинок.

Два роки потому за рішенням суду він змушений був розібрати будівлю й перепродати ділянку. Але це незаконне будівництво залишило “незгладимі шрами”.

Фото: Черкаський археологічний музей Середньої Наддніпрянщини – ЧАМ

Археологи кажуть, що виявлена споруда нежитлового призначення. Найімовірніше, вона є однією з господарських будівель, які знаходилися на території замку. Не виключено, що це шпихлір – приміщення замкового арсеналу, де зберігали, зброю, порох, компоненти для його виготовлення (сірку та селітру), свинець, ядра.

Остаточні висновки можна буде зробити по завершенні дослідження споруди. З огляду на те, що в заповненні котловану знайдено фрагменти посуду, уламки кахлів, монету 1-ї пол. XVII ст., вірогідним є те, що споруда зруйнувалася 1637 року разом із «литовським» замком на Дзеленьгорі.

 

 

Читайте також:

У Вінниці під час розкопок знайшли артефакти XVII-XX століть

Геологічну памʼятку “Патралицю” на Буковині невідомі засипали гноєм

російські окупанти продовжують розкопувати Херсонес та вивозити артефакти