“Тріщини та дороге опалення”. У Полтаві хочуть знести столітній будинок, архітектори – проти

Історичну будівлю на вулиці Гоголя, 7 в Полтаві планують демонтувати, а замість неї звести новий житловий комплекс. Відповідний проєкт хоче реалізувати Богдан Єсіпов, співвласник Relax Park Verholy та групи компаній "Єдінство".

Як пише інтернет-видання Полтавщина, 22 листопада на депутатській комісії міськради розглянули питання про зміну цільового призначення земельної ділянки під будинком на вул. Гоголя, 7. Землю під громадську забудову хочуть перевести у нове цільове призначення — будівництво багатоквартирного будинку.

Директор компанії Едуард Гостік розповів депутатам, що “стіни будівлі вкрилися тріщинами і її дуже дорого опалювати”. Тому власник планує демонтувати двоповерховий будинок та збудувати новий. За словами Гостіка, цей будинок не є пам’яткою місцевого значення, тому є “всі законні підстави на демонтаж”.

Вулиця Гоголя, №7, загальний вигляд. Фото: Save Poltava

Утім, таке обґрунтування викликає багато запитань. Тріщини бувають як серйозні, що можуть свідчити про проблеми із фундаментами, так і невеликі, які скоріше демонструють неправильно влаштоване водовідведення з карнизів і декоративних поясків. Які саме вони там, власник не зазначив.

Для конкретного розуміння проблематики потрібен технічний акт обстеження, складений фахівцем. Аналогічне питання і щодо вартості опалення, адже новий 4-поверховий будинок точно потребуватиме більших потужностей, пише Save Poltava.

Вулиця Гоголя є однією з найкраще збережених у Полтаві. На новішій ділянці її забудова, здебільшого другої половини ХІХ – початку ХХ століття, репрезентує прибуткові будинки, ресторани, торговельні ряди, Земську бібліотеку та музей (сучасний Державний архів Полтавської області) і Просвітницький будинок імені Гоголя (сучасний кінотеатр Wizoria “Колос”).

Фото: Save Poltava

Навіть не маючи облікової картки і формального охоронного статусу, на чому наголосив Гостік, цей будинок є об’єктом культурної спадщини, який потребує збереження. Він не має видимих ознак аварійності, натомість володіє якісною, характерною для межі ХІХ – ХХ століть, архітектурою та розташований в історичному ареалі й комплексній охоронній зоні, яка визначена Історико-архітектурним опорним планом міста.

“Полтава, на щастя, не має руйнувань історичного центру внаслідок ракетних ударів, які в той же час стирають цілі пласти історії і архітектури сусідніх крупних міст. Сподіваємося, що наше місто зможе зберегти своє історичне обличчя і від необдуманих рішень щодо забудови центральних кварталів. Історична будівля – це не валіза без ручки, яка перешкоджає реалізації проєкту, це можливість надати їй нове життя, поєднуючи усталені цінності із новими перспективами”, – цитує видання архітекторів та членів ГО “Збережемо Полтаву” Артура Арояна й Оксану Бєлявську.

 

 

Читайте також:

“Усе в межах архітектурної концепції”. Девелопер відповів на критику через демонтаж будівлі Київпроекту

Одеська міська рада провалила голосування за демонтаж пам’ятника Катерині ІІ

Мінкульт просить Київраду не допустити забудови ділянки, де виявили печери часів Київської Русі