Суд не задовольнив позов архітектора “Квітів України” Миколи Левчука

/ Україна /

Тепер активісти готуються подавати апеляцію. 

Про це повідомляє ініціатива “Зберегти Квіти України”.

28 липня відбулось третє, фінальне судове засідання у справі руйнування історичної будівлі, під час якого суддя першої інстанції Д. Мальцев не побачив порушення авторських прав у пошкодженні її фасаду. 

“Позов автора “Квітів” Миколи Левчука базується на тому, що він не погоджував реконструкцію будівлі, а будь-які роботи з реконструкції без згоди автора є порушенням Закону України. 

За законом “Про авторське право і суміжні права”, автору належить право вимагати збереження цілісності твору і протидіяти будь-якому перекрученню. А за законом “Про архітектурну діяльність”, внесення змін до затвердженого проекту проводиться виключно за згодою автора”, – пояснюють представники ініціативи з порятунку історичного об’єкта.

Компанія-девелопер, підрядник та розробник проєкту реконструкції заявляють, що авторські права належать інституту “Київпроект”, а не Миколі Левчуку (останній, на думку відповідачів, втратив своє авторське право, коли не погодив реконструкцію на умовах девелопера). А демонтаж частини споруди був обумовлений нібито раптовою аварійністю. 

До слова, девелопер хоче перетворити “Квіти України” на втричі більшу офісну будівлю. 

“Квіти України” із виноградом, який вкривав фасад будівлі до руйнувань. Фото: facebook.com/Save.Kvity.Ukrainy

Стан будівлі “Квіти України” після демонтажу частини атріуму. Фото: Гена Новіков / Facebook

“Суддя встав на сторону відповідачів і не задовольнив позов. Мотивацію судді ми дізнаємося за 10 днів, коли суд опублікує повний текст рішення. Спільнота “Зберегти Квіти України” вражена таким рішенням судді, адже справа публічна і показова. Захисники будівлі вірять у справедливість вищих інстанцій та разом з Миколою Левчуком готуватимуть апеляцію”, – підсумовують активісти.

Команда “Зберегти Квіти України” просить фінансової підтримки для того, аби подати апеляцію. 

Нагадаємо, у 2020 р. представники компанії Rockwill Group викупили архітектурний об’єкт і оголосили про намір провести масштабну реконструкцію, перетворивши колишній магазин-оранжерею на мультифункціональний бізнес-комплекс.

Цей намір викликав гарячу громадську дискусію щодо ролі модерністської спадщини, а перші кроки девелопера — початок підготовчих робіт на ділянці та демонтаж заскленого каскаду на фасаді — обурення з боку київських активістів.

Фото: Юрій Ферендович

Фото: Юрій Ферендович

11 липня кияни фізично захопили будівлю, перешкодивши роботі будівельників. Події на будмайданчику привернули увагу чиновників КМДА та Міністерства культури. З’ясувалося, що будівля, незважаючи на її архітектурні достоїнства (на думку багатьох авторитетних українських архітекторів — безперечні), не внесена до охоронних реєстрів.

13 липня в Будинку архітектора відбулося засідання правління Київської організації Національної спілки архітекторів України (КОНСАУ), за підсумками якого було вирішено розпочати процедуру щодо внесення будівлі до “Державного реєстру об’єктів культурної спадщини” заднім числом, що є безпрецедентним.

3 серпня будівля набула статусу “щойно виявленого об’єкта культурної спадщини” і наказом Департаменту охорони культурної спадщини КМДА була внесена до “Переліку об’єктів культурної спадщини Києва”. За кілька днів Мінкульт вніс об’єкт до державного реєстру пам’яток.

 

 

Читайте також

Теорія розбитих «Квітів». Громадська ініціатива vs Приватна власність

Бронислав Чумак об увядании «Квітів України»

Киев без «Квітів»? Архитекторы против