«Смак життя. Всупереч…» від Фаїни Єренбург у празькій Beseder Gallery

Авторські роботи Фаїни Єренбург, артдиректорки бренду Davis Casa та художниці — картини, шовкові сукні з принтами, створені в колаборації з Федором Возіановим, та колекція шовкових хусток, — демонструються в Празі. На відкритті персональної виставки в празькій Beseder Gallery Фаїна Єренбург розповіла PRAGMATIKA.MEDIA про те, як об'єкти декоративного експресіонізму під час війни стають джерелом життєвої енергії.

Art meets fashion — так Фаїна Єренбург називає творчий напрям, який поєднує живопис і моду. Фаїну Єренбург знають в Україні як артдиректорку Davis Casa та провайдера українського галерейного й колекційного дизайну. Салони Davis Casa в Києві та Дніпрі неодноразово ставали місцем для проведення виставок українських митців.

Колекція шовкових суконь з принтами Фаїни Єренбург, створена в колаборації з Федором Возіановим. Фото надано Фаїною Єренбург

«Я давно займаюся інтер’єрним бізнесом. Робота з найвідомішими світовими трендсеттерами, спілкування з дизайнерами інтер’єру та архітекторами сформували моє бачення, сприйняття кольору та пропорцій. Якоїсь миті я зрозуміла, що починаю сприймати інтер’єри як просторові картини. І я почала малювати», — каже Фаїна.

“Декоративний експресіонізм” – так Фаїна Єренбург називає напрямок у якому вона працює як художник. Фото надано Фаїною Єренбург

Досвід із організації та проведення виставок сучасних українських художників, майстер-класів і дискусій дозволив їй критично ставитись до власного захоплення.

«Ми не раз дискутували в колі українських митців про те, чи має музейне мистецтво висіти в інтер’єрах, чи його місце виключно в музеї. Я вирішила показала свої нариси Олегові Тістолу . Його слова мене надихнули. Я стала приділяти своїм заняттям більше часу та уваги, почала малювати великі картини, які могла виставити в салонах у Києві та ДнIпрI. Вони подобалися людям, їх купували для того, щоб зробити акцент в інтер’єрі».

Шовкові хустки та сукні Фаїни Єренбург. Фото надано Фаїною Єренбург
На виставці картин Фаїни Єренбург. Фото надано Фаїною Єренбург
На виставці картин Фаїни Єренбург. Фото надано Фаїною Єренбург
На виставці картин Фаїни Єренбург. Фото надано Фаїною Єренбург
На виставці картин Фаїни Єренбург. Фото надано Фаїною Єренбург

Роботи Фаїни Єренбург балансують на межі дизайну й арту. Самовиражаючись як художник, вона вважає, що попит на її доробки пояснюється їхньою потужною вітальною енергетикою.

«Те, що я роблю, можна назвати “декоративним експресіонізмом”. Люди, які бачать мої роботи, вважають, що вони ідеальні для інтер’єрів, зокрема і як виразні кольорові плями. У моїх роботах велике значення має колір. Та й у принципі для мене колір — це життя, а його брак — відсутність життя».

Із початком широкомасштабного вторгнення ця філософія стала для художниці джерелом сил, а творчість — медитативною практикою та психотерапією.

На виставці картин Фаїни Єренбург у Празі. Фото надано Фаїною Єренбург

«Коли розпочалася війна, я перестала відчувати колір узагалі, навколишній світ став чорно-білим. Якоїсь миті я зрозуміла, що мені фізично не вистачає кольору. Це було наприкінці минулого травня, коли я повернулася до Києва з Тернополя та почала багато й активно малювати. То був мій особистий фронт, мій особистий протест. Я розуміла, що саме за життя сьогодні воюють ті, хто перебуває “на нулі”, тож вирішила, що в моїх картинах не буде горя та страждань, а буде радість, енергія. І якщо я буду в ресурсі, то зможу ним ділитися та допомагати іншим».

Колаборація із fashion-дизайнером Федором Возіановим надала творчості Фаїни Єренбург нового поштовху. Ще раніше Возіанов експериментував із перенесенням фрагментів авангардних картин Олександри Екстер на тканину для хореографічного перформансу та присвячував колекції суконь Малевичу й Архипенку. В українській fashion-індустрії Возіанов запровадив термін «сукня-картина», створюючи об’єкти, які можна носити як одяг і вішати на стіну як арт. Новим проєктом стали 10 легких і повітряних суконь із принтами картин Фаїни Єренбург.

Шовкові хустки та сукні Фаїни Єренбург. Фото надано Фаїною Єренбург
Шовкові хустки Фаїни Єренбург.
На виставці картин Фаїни Єренбург у Празі. Фото надано Фаїною Єренбург

«Ми створили колекцію із 10 суконь і торік у липні провели презентацію цієї колекції в київській майстерні Федора. Трохи сумнівалися, а чи правильно нас зрозуміють? Але всі зголодніли за елементами нормального життя, всі втомилися жити між чорним і білим, тому наш життєствердний акт був зрозумілий і прийнятий. Мій наступний крок — я випустила колекцію шовкових хусток зі своїми принтами. Я обожнюю хустки, в моїй особистій колекції їх понад 200, але мені їх весь час не вистачає. І якщо я з якихось причин не можу їх купити, то здатна зробити їх сама».

У Празі на виставці «Смак життя» Фаїна представила хустки з першої колекції, названої на честь її батьків  “Marta&Jan” та нової колецiї — “Irina”.

Шовкові хустки з абстрактними принтами — універсальний аксесуар, який пасує до ділового та кежуал-стилю. Вони випущені лімітованою серією, кожен принт усього в 10 примірниках. На виставці в Beseder Gallery представлені також шовкові сукні та живописні роботи Єренбург. Як повідомила авторка, експозиція у Празі, що триватиме до 28 вересня, — це вже друга її персональна виставка. Перша пройшла в березні у Мілані, а раніше Фаїна Єренбург брала участь у кількох колективних виставках українських художників.

 

 

Читайте також:

Сучасний український дизайн і мистецтво будуть представлені на Vienna Design Week

Два українські дизайни увійшли до лонгліста Dezeen Awards 2023

Фотокнига Old Khata Book зі світлинами автненичних українських хат вийшла друком