Art meets fashion — так Фаїна Єренбург називає творчий напрям, який поєднує живопис і моду. Фаїну Єренбург знають в Україні як артдиректорку Davis Casa та провайдера українського галерейного й колекційного дизайну. Салони Davis Casa в Києві та Дніпрі неодноразово ставали місцем для проведення виставок українських митців.

Колекція шовкових суконь з принтами Фаїни Єренбург, створена в колаборації з Федором Возіановим. Фото надано Фаїною Єренбург
«Я давно займаюся інтер’єрним бізнесом. Робота з найвідомішими світовими трендсеттерами, спілкування з дизайнерами інтер’єру та архітекторами сформували моє бачення, сприйняття кольору та пропорцій. Якоїсь миті я зрозуміла, що починаю сприймати інтер’єри як просторові картини. І я почала малювати», — каже Фаїна.

“Декоративний експресіонізм” – так Фаїна Єренбург називає напрямок у якому вона працює як художник. Фото надано Фаїною Єренбург
Досвід із організації та проведення виставок сучасних українських художників, майстер-класів і дискусій дозволив їй критично ставитись до власного захоплення.
«Ми не раз дискутували в колі українських митців про те, чи має музейне мистецтво висіти в інтер’єрах, чи його місце виключно в музеї. Я вирішила показала свої нариси Олегові Тістолу . Його слова мене надихнули. Я стала приділяти своїм заняттям більше часу та уваги, почала малювати великі картини, які могла виставити в салонах у Києві та ДнIпрI. Вони подобалися людям, їх купували для того, щоб зробити акцент в інтер’єрі».
Роботи Фаїни Єренбург балансують на межі дизайну й арту. Самовиражаючись як художник, вона вважає, що попит на її доробки пояснюється їхньою потужною вітальною енергетикою.
«Те, що я роблю, можна назвати “декоративним експресіонізмом”. Люди, які бачать мої роботи, вважають, що вони ідеальні для інтер’єрів, зокрема і як виразні кольорові плями. У моїх роботах велике значення має колір. Та й у принципі для мене колір — це життя, а його брак — відсутність життя».
Із початком широкомасштабного вторгнення ця філософія стала для художниці джерелом сил, а творчість — медитативною практикою та психотерапією.
«Коли розпочалася війна, я перестала відчувати колір узагалі, навколишній світ став чорно-білим. Якоїсь миті я зрозуміла, що мені фізично не вистачає кольору. Це було наприкінці минулого травня, коли я повернулася до Києва з Тернополя та почала багато й активно малювати. То був мій особистий фронт, мій особистий протест. Я розуміла, що саме за життя сьогодні воюють ті, хто перебуває “на нулі”, тож вирішила, що в моїх картинах не буде горя та страждань, а буде радість, енергія. І якщо я буду в ресурсі, то зможу ним ділитися та допомагати іншим».
Колаборація із fashion-дизайнером Федором Возіановим надала творчості Фаїни Єренбург нового поштовху. Ще раніше Возіанов експериментував із перенесенням фрагментів авангардних картин Олександри Екстер на тканину для хореографічного перформансу та присвячував колекції суконь Малевичу й Архипенку. В українській fashion-індустрії Возіанов запровадив термін «сукня-картина», створюючи об’єкти, які можна носити як одяг і вішати на стіну як арт. Новим проєктом стали 10 легких і повітряних суконь із принтами картин Фаїни Єренбург.
«Ми створили колекцію із 10 суконь і торік у липні провели презентацію цієї колекції в київській майстерні Федора. Трохи сумнівалися, а чи правильно нас зрозуміють? Але всі зголодніли за елементами нормального життя, всі втомилися жити між чорним і білим, тому наш життєствердний акт був зрозумілий і прийнятий. Мій наступний крок — я випустила колекцію шовкових хусток зі своїми принтами. Я обожнюю хустки, в моїй особистій колекції їх понад 200, але мені їх весь час не вистачає. І якщо я з якихось причин не можу їх купити, то здатна зробити їх сама».
У Празі на виставці «Смак життя» Фаїна представила хустки з першої колекції, названої на честь її батьків “Marta&Jan” та нової колецiї — “Irina”.
Шовкові хустки з абстрактними принтами — універсальний аксесуар, який пасує до ділового та кежуал-стилю. Вони випущені лімітованою серією, кожен принт усього в 10 примірниках. На виставці в Beseder Gallery представлені також шовкові сукні та живописні роботи Єренбург. Як повідомила авторка, експозиція у Празі, що триватиме до 28 вересня, — це вже друга її персональна виставка. Перша пройшла в березні у Мілані, а раніше Фаїна Єренбург брала участь у кількох колективних виставках українських художників.
Читайте також:
Сучасний український дизайн і мистецтво будуть представлені на Vienna Design Week
Два українські дизайни увійшли до лонгліста Dezeen Awards 2023
Фотокнига Old Khata Book зі світлинами автненичних українських хат вийшла друком