Розслідування. Хто курував викрадення картин з Херсонського музею і чому вони опинились у Сімферополі

/ Арт /

Журналісти видання The Art Newspaper після проведеного розслідування щодо викрадених росіянами експонатів і картин з Херсонського художнього музею висловили занепокоєння, що витвори мистецтва можуть не повернутися до України.

Як пише медіа, сотні картин були вилучені з Херсонського обласного художнього музею в листопаді 2022 року та доправлені до Сімферополя в окупованому Криму. Така ж доля спіткала й інші музеї міста.

Від 31 жовтня по 4 листопада 2022 року до Херсонського обласного художнього музею прибули до 40 осіб, зокрема російські військові та мистецтвознавці. Вони отримали доступ до комори, де зберігали картини, більшість з яких вилучили та завантажили в авта.

Музей в Сімферополі, куди окупанти вивезли вкрадені картини з Херсонського художнього музею. Фото: Херсонський художній музей/Facebook

Зараз роботи з Херсонського музею зберігаються в концертному залі Сімферопольського художнього музею (входить до складу Таврійського центрального музею). І як зазначають автори матеріалу, концертна зала – не ідеальне місце для зберігання витворів образотворчого мистецтва. Поміж них є розписи, що датуються XVII-XX ст., та українські ікони – все, що залишилися від зруйнованих у комуністичний період церков.

 

Куратори злочину

Видання зазначає, що Сімферопольським музеєм нині керує Андрій Мальгін. Уродженець Сімферополя, наближений до Володимира Путіна, він завжди був активним прихильником російського захоплення Криму.

Андрій Мальгін

«У зв’язку з введенням воєнного стану на території Херсонської області мене проінструктували вивезти експонати Херсонського художнього музею на тимчасове зберігання та забезпечити їхнє збереження до повернення їх законному власнику», – заявив Мальгін через кілька днів після вивезення робіт в коментарі The Moscow Times.

Видання звертає особливу увагу на те, що Мальгін використовує слово «проінструктували». Це може бути прямим свідченням того, що він отримав наказ від окупаційної влади Криму, контрольованою росією.

Крім того, він Мальгін брав участь у судовій справі щодо повернення скіфського золота, що було доправлено на виставку «Крим: золото і таємниці Чорного моря» в музей Алларда Пірсона в Амстердамі в 2014 році. Коли подіях закінчилася, через два місяці після анексії Криму, й українська, й окупаційна влада Криму вимагали повернути їм об’єкти.

Це призвело до тривалої судової тяганини в нідерландських судах. Тоді перемогла Україна, а Мальгін, як повідомляло російське агентство ТАСС, заслухавши вирок «замовк від гніву та обурення».

 

Чи повернуться картини до України

Згідно з Гаазькою конвенцією 1954 року та протоколом до неї, «коли окупація закінчується [після збройного конфлікту], держава має повернути культурні об’єкти владі, яка була раніше окупованою». І Україна, і росія є підписантами цієї конвенції.

П. Соколов “Хати на заході сонця”. Фото: Херсонський художній музей/Facebook

Утім, видання зазначає, що існують непоодинокі випадки, коли радянська (російська) влада вже викрадала чужі витвори мистецтва.

Зокрема, після Другої світової війни у Сімферополі опинилися картини, що належать німецькому місту Аахену. Під час війни картини з тамтешнього музею Зюермондта були перевезені на зберігання до замку Альбрехтсбург у Мейсені поблизу Дрездена, щоб захистити їх від британських бомб, які спустошили місто. У 1945 році картини були захоплені Червоною армією і вивезені до Москви, звідки потім відправлені до Сімферополя.

Аахенські картини сховали, а їхнє існування трималося в секреті. Лише у 2008 році деякі були виставлені на огляд. У цей момент музей Аахена зв’язався з Сімферополем, щоб обговорити домовленості про співпрацю та можливе повернення картин. Ці переговори завершилися окупацією Криму в 2014 році.

 

Фото на головній: Newscom/Alamy Live News

 

 

Читайте також:

Зі Львова до Польщі вивезли на зберігання картини Яцека Мальчевського

Сеульський музей відмовився повертати картини в росію через її напад на Україну

Виставку українського модернізму, що нині триває у Мадриді, можна відвідати віртуально