Реставратори виявили розписи XIX століття у церкві на Львівщині

/ Арт /

Йдеться про село Ладанці.

Про це розповідають на сторінці реставраційної майстерні “Гарда” у фейсбуці.

Майстри потрапили в історичну споруду восени 2022 року, тоді тамтешній отець Іван Городицький запросив їх на консультацію щодо погано збережених розписів на престолі. 

Церква у Ладанцях. Фото: Реставраційна майстерня “Гарда”

«Уже все, що могли помити, місцеві господині помили, розписи там майже всі втрачені. Але слово за словом отець почав розповідати про свої плани, як він бачить ту церкву, як вони з архітектором працюють, і я кажу: «Чому ви, отче, не робили зондажів? Тут точно є якісь розписи». Отець каже: «Та не робили, бо старші пані з села не пам’ятають, щоб тут були якісь інші розписи, ніж є зараз», – розповідає художниця-реставратор Ірина Гірна.

Другий іконостас і стіна з розписами над ним. Фото: Реставраційна майстерня “Гарда”

Далі майстри все ж зробили кілька зондажів і виявили фактично первинні розписи у храмі. Малюнки датують періодом 1820-х років – одразу після побудови споруди. Перший іконостас був одноярусним, без верхньої частини, саме тому стіна зверху первинного іконостасу розписана. Реставратори знайшли сюжет «Подяка Ноя», а збоку – розташовані пізньобарокові балдахіни.

Фото: Реставраційна майстерня “Гарда”

«Це коли закінчився потоп, ковчег Ноя зупинився на тверді земній, і Ной зійшов та приніс Богу жертву і подякував за порятунок. Намальованим такий сюжет, щей на такому чільному місці в храмі, я бачу вперше в житті. Ми вчили про нього теоретично, але він ніколи мені не зустрічався. І ось я побачила його тут наживо. Старозавітні сюжети переважно на такому чільному місці у храмах не зображуються. І ще цікаво: церква носить ім’я святого Юрія, але над іконостасом маємо старозавітній сюжет з Ноєм», – розповідає Ірина Гірна. 

Фото: Реставраційна майстерня “Гарда”

Реставратори зауважують, що це дуже рідкісний приклад відкриття розписів, що збереглись, у таких малих мурованих сільських церквах, які не є пам’ятками. Вони сподіваються, що вдасться разом із отцем та парафією знайти кошти, щоб завершити процес відновлення.

 

 

Читайте також

“Знесіть краще музей”. Відбулось засідання щодо демонтажу МАФу-каплиці біля Десятинної церкви

Музей на Івано-Франківщині отримав грант на реставрацію гуцульської хати-ґражди

Дослідники виявили невивчені раніше підземні ходи з предметами, які показують побут давніх киян