Реставратори виявили рідкісні розписи та стародавні балки в львівській кам’яниці XVII ст.

/ Архітектура /

Усі знайдені цінні елементи збережуть, законсервують і згодом обіцяють показати громадськості. 

Про команду KARP Restorer розповідає видання Zaxid.net. Майстри досліджують Еміновичівську кам’яницю, що стоїть на вулиці Вірменській, 17 у Львові, уже протягом двох років. Під час роботи вони виявляють різночасові елементи, які планують законсервувати та зберегти. 

“Ми маємо представлено тут щонайменше десять періодів розбудови, які сягають від початку XV ст. і фактично до середини XX ст. Тут є унікальний приклад розбудови планування, представлено багато мистецьких творів, портали, віконні обрамлення, різьблення, унікальна система опалення готичної кам’яниці гіпокауст, збережена підлога XVII ст.”, – зазначає науковий керівник реставраційних робіт, професор Львівської політехніки Олег Рибчинський.

Один з найдавніших прикладів рослинного орнаменту, який вдалося віднайти у кам’яниці. Фото: KARP Restorer

Меандровий фриз, який виявили після демонтажу підвісної стелі. Фото: KARP Restorer

Еміновичівська кам’яниця була зведена в XVII столітті на місці зруйнованої давнішої кам’яниці. Таку кількість різночасових елементів фахівці пояснюють тим, що нову споруду перебудовували кілька разів протягом століть, тому й сталось нашарування зразків різних епох. До прикладу, під побілкою майстри знаходять рослинні, геометричні орнаменти, зображення тварин, пейзажі.

“Після того, як ми усунули певну кількість різночасових побілок, відкрились символічні зображення, які датувались поч. XVII і XX ст. Протягом попередні століть значну частину розписів було ушкоджено. Про це свідчать насічки на стінах від попередніх тинькувань. Декорації були в критичному стані, тому треба було провести насамперед консерваційні роботи”, – зауважує реставраторка Ірина Змієвська.

Ренесансні дерев’яні балки з написами та символами на них. Фото: KARP Restorer

Ренесансні дерев’яні балки з написами та символами на них. Фото: KARP Restorer

Ренесансні дерев’яні балки з написами та символами на них. Фото: KARP Restorer

Також реставратори дослідили ренесансні дерев’яні балки, які тривалий час були закриті ще однією стелею. Після того, як вона почала облущуватись, стелю перенесли й законсервували, а під нею побачили балки з різьбленим геральдичним символом із датою “1654”, солярні знаки та латинський напис “BENEDIK DOMINE …. HABITATIONEM ISTAM”.

“Це надбання культурної спадщини. Наше завдання максимально його дослідити і зберегти. І в майбутньому показати суспільству як приклад історії, яка формувалася понад шість століть”, – пояснює Василь Карпів, керівник KARP Restorer.

Роботи над об’єктом ще тривають, але майстри прогнозують, що скоро вони будуть на фінальному етапі. Приватний власник будівлі вирішить її долю, утім, попередньо там планують облаштувати публічний простір. 

 

 

Читайте також

На Київщині комплекс монастиря УПЦ МП передали ПЦУ

У колишній будівлі трамвайної диспетчерської на Львівській площі облаштують ресторан 

На Оболоні без дозвільних документів намагаються реконструювати кесон