Правки до законопроєкту №5655 – що змінилося

/ Архітектура /

Містобудівної палати при Мінрегіоні не буде, а на авторські права архітекторів вже ніхто не робить замах. Народний депутат Олена Шуляк, співавторка резонанcного законопроекту №5655, повідомила, що після консультацій з архітекторами до документу було внесено відповідні правки.

Раніше у матеріалі «№ 5655: яблуко розбрату між архітекторами та законотворцями» PRAGMATIKA.MEDIA опублікувала інтерв’ю із заступницею голови Архітектурної палати України Анною Кирій і нардепом Оленою Шуляк. Дискусія триває, і буквально вчора, на камерній зустрічі з архітекторами, депутат повідомила, що як мінімум два пункти з тих, що зазнали критики з боку спільноти, – зняті з порядку денного. За задумом законотворців, містобудівна палата, яку планувалося створити при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, мала отримати повноваження карати недобросовісних проєктувальників, позбавляючи їх сертифікатів на право діяльності.

Олена Шуляк, народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Співавтор законопроєкту №5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності»

«Містобудівна палата, за нашим задумом, мала працювати як комісія спільно з нотаріатами. І хоча наша ініціатива мала саме антикорупційну мету, вона зіткнулася з шаленим опором архітектурної спільноти. Ми розробили таку модель, що без саморегульованої організації – наприклад Спілки архітекторів – ця палата нічого зробити не може. Вона може лише ухвалити рішення, якщо Спілка архітекторів надає у містобудівну палату пропозицію позбавити когось із архітекторів сертифікату. На наш погляд, це унеможливлювало корупцію з обох боків, але оскільки така реакція, то залишаємо як є», – запевнила Олена Шуляк.

Таким чином, питання позбавлення сертифікатів залишається за Національною спілкою архітекторів України, яка має повноваження саморегульованої організації, де створена і працює Атестаційна архітектурно-будівельна комісія НСАУ.

Щодо зобов’язання архітекторів, передавати майнові авторські права замовнику – це положення з проекту теж викреслено

Олена Шуляк: «Ми готові усунути все, що стосується авторського права, це взагалі не принципово. Тільки дайте відповідь на запитання – що робити, якщо архітектор помер або кваліфікаційний сертифікат у нього закінчився? І що – все зупинилося, все висить? Тому ми просимо архітекторів: пропишіть у договорі із замовником – неважливо, чи державний він, чи приватний – що буде в подібних випадках, якщо ви залишаєтеся власником майнових авторських прав. Ми приберемо цей пункт із законопроєкту, але маємо визнати, що проблема існує».

Обговорення резонансного законопроєкту, який має стати одним із наріжних каменів реформи у містобудівній галузі, триває, і наша редакція продовжує стежити за подіями.