Пішов з життя видатний італійський архітектор Паоло Портогезі

Паоло Портогезі, видатний італійський архітектор, теоретик, історик та професор архітектури Римського університету Сапієнц, помер 30 травня у своєму будинку в Калькаті, мальовничому місті на схилі скелі на північ від Риму, у віці 92 років. 

Як пише Designboom, Паоло Портогезі, який народився в Римі в 1931 році, виріс у тіні Пантеону і з юних років був захоплений красою архітектури. Він навчався на факультеті архітектури Римського університету Сапієнца.

Пристрасть Портогезі до історії архітектури спонукала його розпочати кар’єру педагога. У 1961 році він почав викладати історію критики в Римському університеті Сапієнца, де ділився своїми знаннями та надихав незліченну кількість студентів. У 1964 році Портогезі разом із архітектором-інженером Вітторіо Джільотті заснував архітектурну практику в Римі, проклавши шлях, який ще більше зміцнив його репутацію впливового архітектора.

Паоло Портогезі. Фото: з відкритих джерел

Хоча Портогезі спеціалізувався на вивченні класичної архітектури, з особливим акцентом на архітектурі бароко та роботах Борроміні та Мікеланджело, його інтереси виходили за межі минулого. Разом зі своїм колегою Бруно Зеві він відстоював більш органічну форму модернізму, черпаючи натхнення з робіт Віктора Орти та Френка Ллойда Райта. В Італії він прийняв неореалізм і стиль Ліберті, наповнюючи свої власні архітектурні творіння гармонійним поєднанням традицій і інновацій.

З 1979 по 1992 рік він був президентом архітектурної секції Венеціанської бієнале, де курував виставки та підтримував діалог про еволюцію архітектурної думки. Крім того, він взяв на себе роль головного редактора журналу «Controspazio» від 1969 до 1983 року, роблячи подальший внесок в архітектурний дискурс і ділячись своїми ідеями з ширшою аудиторією.

La Chiesa della Sacra Famiglia in Salerno

У 1980 році на Венеціанській бієнале Портогезі був куратором виставки «Сьогодення минулого», присвяченої архітектурі постмодерну. Після показу в Парижі та Сан-Франциско виставка продемонструвала синтез різних тенденцій у постмодерній архітектурі того часу.

Театр Політеама у Катандзаро, спроєктований Паоло Портогезі, 2002 р.

Поміж його архітектурних робіт виділяють чотири проєкти: Сasa Papanice (1968 р.), Мечеть та Ісламський культурний центр у Римі (1984–1995 рр.), Район епохи Відродження у парку Таленті у Римі (2001 р.) та Страсбурзька мечеть (2012 р.).

Мечеть та Ісламський культурний центр у Римі, спроєктовані Паоло Портогезі

Упродовж своєї кар’єри Паоло Портогезі постійно демонстрував глибоку вдячність за природу та її інтеграцію в антропогенне середовище. Його книга «Природа та архітектура», опублікована в 2000 році, є прикладом його прагнення досліджувати внутрішній зв’язок між світом природи та архітектурним дизайном. Архітектурні проєкти Портогезі відображають глибоке розуміння життєво важливого зв’язку між людським досвідом і навколишнім середовищем.

 

 

Читайте також:

Алвар Аалто: декілька цікавих фактів

Видатний український архітектор і автор “Стіни плачу” Володимир Мельниченко помер у віці 91 року

Видатний уругвайський архітектор Рафаель Віньолі помер у віці 78 років