Петиція про демонтаж пам’ятника Катерині ІІ в Одесі зібрала необхідні 25 тисяч підписів

/ Події /

Зареєстроване 28 червня електронне звернення про знесення монумента зібрало необхідну кількість голосів. Тепер пропозицію має розглянути Володимир Зеленський.

Про це свідчать дані на сайті електронних петицій президента України.

За словами авторки петиції Стефанії Цегельник, утримання пам’ятника є недоцільним, оскільки Катерина ІІ увійшла в історію, як особа, що сприяла геноциду українського і кримськотатарського народів.

“Досить виділяти мільйони гривень на утримування пам’ятника тій, хто сприяла геноциду українського і кримськотатарського народів, знищила Запорізьку Січ, впровадила політику насильницького зросійщування і диктату чужої культури, перетворивши вільних українців на рабів, затвердивши кріпацтво. В Незалежній Україні недопустимо прославляти наших поневолювачів. Місце пам’ятникам тиранам і вбивцям українців на звалищі”, – зазначає авторка у петиції.

Монумент Катерини ІІ в Одесі. Фото: Думская

Пам’ятник Катерині II та її сподвижникам розташований в Одесі на Катерининській площі. Його спорудили у 1900 році за проєктом архітектора Юрія Дмитренка, скульптора Михайла Попова та Бориса Едуардса. За часів радянської влади монумент був демонтований, а у 2007 році його знову повернули на місце. Щороку його утримання обходиться місцевому бюджету у понад 2 мільйони гривень.

Цікаво, що від моменту повернення монумента в міське середовище назбиралась низка судових позовів, які мали на меті скасувати нормативно-правові документи, що були підставою для його встановлення.

Улітку 2017 року Приморський райсуд Одеси визнав незаконним і скасував рішення Одеської міськради про встановлення пам’ятника засновникам Одеси на Катерининській площі. Того ж року Інститут національної пам’яті запропонував Одеській міській раді демонтувати пам’ятник.

У 2018 році Одеська міськрада вирішила оскаржити рішення – тоді Одеський апеляційний адміністративний суд відмовив “Січі” в задоволенні позову. У 2019 році Верховний суд остаточно відхилив касаційну скаргу організації.

Пам’ятник Катерині ІІ та її сподвижникам просять демонтувати майже з моменту його встановлення. Фото: відкриті джерела

3 червня громадські організації Одещини звернулись до очільника Одеської обласної військової адміністрації Максима Марченка із проханням про демонтаж й передачу на музейне зберігання пам’ятників діячам російської імперії Катерині II та Олександру Суворову.

Варто зазначити, що існує ще одна петиція щодо демонтажу пам’ятника імператриці. Її автор пропонує встановити монумент американському порноакторові Біллі Геррінґтону. Звернення також набрало 25 тисяч голосів й очікує на розгляд Володимира Зеленського.

 

 

Читайте також

Перейменування вулиць в Одесі відбуватиметься без громадських слухань

У Харкові відмовляються перейменувати вулицю Пушкіна та демонтувати з фасаду будівлі герб СРСР

Знищену культурну спадщину відтворять у “Листівках з України”