Як хочуть змінити історичний центр Вінниці: дані дослідження

Інформацію збирала команда громадської організації “Урбанина” на замовлення Агенції просторового розвитку Вінницької міської ради. Отримані показники мають допомогти розробити концепцію ревіталізації колишнього кінотеатру “Росія” та з користю задіяти територію довкола нього.

Межі досліджуваної зони окреслили від вулиці Театральна до річки Південний Буг, розповідає куратор “Урбанини” Максим Головко під час онлайн-презентації. Рахували щільність забудови, кількість зелених насаджень, виявляли рівень розвитку інфраструктури, доступності, активності фасадів будинків тощо.

Кінотеатр “Росія” побудували в кінці 60-х років. Він був одним із перших широкоформатних кінотеатрів в Україні. Фото: Сергій Бахмутов

Відповідно до даних, історичний центр Вінниці забудований нещільно, крім найцентральнішої його частини. Є вільний простір, який можна використати з користю для громадськості: створити нові публічні локації, парки, розвинути набережну. Зокрема, Максим Головко пояснює про доцільність будівництва ігрових та спортивних майданчиків, яких суттєво не вистачає. 

Щільність забудови історичного центру Вінниці. Білий “трикутник” – територія довкола кінотеатру “Росія”. Зображення з презентації

За його підрахунками, зважаючи на кількість людей, що проживають і працюють у центрі міста, має бути 9500 м2 ігрових майданчиків, а є лише 160 м2, та 2700 м2 спортивних зон, а відповідно, зараз є – 600 м2. Експерт додає, такі подібні простори для містян можна облаштувати на території біля кінотеатру “Росія”. 

Вулична інфраструктура біля будівлі, яку планують ревіталізувати, теж має недоліки: там практично немає магазинів, кав’ярень тощо, продовжує Максим Головко.

Інфраструктура історичного центру Вінниці. Зображення з презентації

Варто згадати й про активність фасадів будинків. Переважно вони “нудні” та неактивні. На думку експерта, щоб пожвавити зону довкола “Росії”, необхідно сам кінотеатр перетворити на активний простір.

Зелена зона біля будівлі є другою в історичному центрі за охопленням площі, також вулиці поряд мають багато зелених насаджень, зауважує Максим Головко. На його думку, це дає гарний потенціал трансформації території в прогулянкову локацію. Крім того, він радить розвивати вихід до річки, яка знаходиться в пішій доступності від кінотеатру.

Зелені зони історичного центру Вінниці. Зображення з презентації

Через закритість значної частини території біля набережної – майже 41 %, експерти знайшли лише два найперспективніших для подальшого опрацювання варіанти виходів до річки. Одна – кінець вулиці Оводова, друга – набережна недалеко від Центрального мосту та кінотеатру. 

Доступність території історичного центру Вінниці. Зображення з презентації

Нині експерти провели лише просторове дослідження історичного центру Вінниці. Далі, згідно з планами, хочуть опитати мешканців і дізнатись їхню думку: яким вони хочуть бачити кінотеатр, територію довкола нього, міський простір Вінниці.