Обуховицьке ткацтво внесли до переліку нематеріальної спадщини України

Обуховицьке ткацтво внесли до списку нематеріальної культурної спадщини України.

Про це повідомило Міністерство культури та інформаційної політики України.

Обуховицьке ткацтво бере початок із однойменного села Обуховичі Вишгородського району на Київщині. Найбільшим ареалом розповсюдження є Київське Полісся. У цьому районі ткацьким ремеслом займалися майже в кожній хаті.

Особливістю цієї технології є те, що нитка піткання, яку прокладає човник, лягає поверх чи під низом ниток основи, а певна послідовність цього чергування і створює врешті той чи інший візерунок, що укладається поперечними смугами на всю ширину тканини.

Фото: Київська обласна рада

У різних етнографічних зонах, а то й окремих селах, ткані матеріали мають локальні відмінності в способі орнаментальної композиції, колористики і навіть у техніці виконання.

Фото: Київська обласна рада

В обуховицьких рушниках деякі елементи візерунка виконуються способом ручного перебору. У цій техніці група ниток основи відтягується не за допомогою підліток, а вручну, і між ними прокидається; також рукою, а не човником, нитка, змотана у невеликий клубочок. Це дає змогу смузі орнаменту чергувати окремі візерунки різного кольору.

Фото: Київська обласна рада

Зокрема, так робляться візерунки у вигляді кількох вертикальних стовпчиків, що їх в Обуховичах називають «мотилями». Візерунки пістрявотканих «радюжок» – покривал, що ними  вкривають ліжка та дивани, називають «шибами», «барвінком», «хмарами».

 

 

Читайте також:

В Мінкульті підрахували, скільки пам’яток було зруйновано внаслідок російсьих обстрілів

Заміну погрудь російських діячів у київському метро винесуть на громадські обговорення

Львів’янка купила столітній палац на Хмельниччині, щоб відновити його