Нова українська школа. У Києві відбувся триденний воркшоп, присвячений трансформації освітніх просторів України

 

Із 28 по 30 серпня в Києві відбувся міжнародний воркшоп із відбудови шкіл за участі представників міністерств України, українських і європейських архітекторів та освітян. Подія стала початком масштабної всеукраїнської відбудови та реконструкції закладів освіти.

Триденний воркшоп, організований українським урбан-бюро Big City Lab, пройшов у просторі Unit City. Він став першим етапом реалізації проєкту «Трансформації освітніх просторів України», метою якого є відбудова пошкоджених війною шкіл, зокрема реконструкція старих радянських освітніх закладів на території України. 

У рамках воркшопу були розроблені концепції для п’яти типових радянських шкіл, які будуть передані МОН для подальшого опрацювання.

У рамках воркшопу були розроблені концепції для п’яти типових радянських шкіл, які будуть передані МОН для подальшого опрацювання, а згодом — поширення серед усіх зацікавлених сторін і масштабування на шкільні заклади з таким самим плануванням по всій території України. 

Архітектурна трансформація освітніх закладів відображатиме цінності Нової української школи — передбачатиме сучасний дизайн, наявність укриттів, створення безпечних функціональних просторів для навчання та комунікації дітей.

Михайло Федоров, віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації

«Спільно з МОН ми розробили стратегію трансформації системи освіти. Вона передбачає зміни від підходу до навчання та переосмислення професії вчителя до реконструкції закладів освіти. Ми прагнемо трансформувати систему так, щоб діти хотіли ходити до школи. Школи мають позбутися радянського минулого, нефункціональних приміщень та нераціонального використання простору. Саме тому трансформація освітніх закладів — ще один крок до розбудови нової системи освіти в Україні», — зазначив віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Створення концепції архітектурної трансформації шкіл реалізується Міністерством освіти і науки у співпраці з ГО «Маріуполь Реборн» та Big City Lab за ініціативи Віцепрем’єр-міністра з інновацій, розвитку освіти науки та технологій — Міністра цифрової трансформації Михайла Федорова.

Сіірі Валлнер, архітекторка, засновниця бюро KAVAKAVA (Естонія) та Вікторія Тітова, CEO Big City Lab

В офіційній події, присвяченій запуску проєкту, взяли участь міністр цифрової трансформації Михайло Федоров і міністр освіти Оксен Лісовий, мер міста Маріуполя Вадим Бойченко та міжнародні спеціалісти галузі — архітектурні бюро DO architects (Литва), KAVAKAVA (Естонія) та ARCHICON (Угорщина), Creative Kleinert House (Словаччина). Останні об’єднані ініціативою Rebuild the Wonderful, що координується українською командою Big City Lab. 

Вадим Бойченко, мер міста Маріуполь

«Ми реалізуємо цей проєкт у колаборації з українськими та іноземними архітекторами з Угорщини, Естонії, Литви та Словаччини. Бо саме там існують такі ж радянські типові школи, з якими цим архітекторам уже доводилося працювати раніше. У портфоліо цих бюро вже були подібні проєкти трансформації типової радянської архітектури — школи чи дитсадка, і вони вже мають практичний досвід проєктування подібних освітніх просторів», — розповідає Вікторія Тітова, CEO Big City Lab. 

Вікторія Тітова, CEO Big City Lab

Для розуміння, яких саме приміщень потребують освітяни для комфортного та продуктивного навчання, команда проєкту також здійснює низку досліджень — фокус-групи зі школярами, партисипації з директорами і вчителями та глибинні інтерв’ю з експертами з освітньої сфери. Це все необхідно для формування функціонального технічного завдання для архітекторів. За результатами цих досліджень вони і будуть створювати концепції пілотів закладів освіти нового типу. Саме ж створення концепції архітектурної трансформації шкіл буде реалізоване за підтримки Міністерства освіти і науки України у співпраці з ГО «Маріуполь Реборн» та Big City Lab за ініціативи віцепрем’єр-міністра з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністра цифрової трансформації Михайла Федорова.

Із 28 по 30 серпня в Києві відбувся міжнародний воркшоп із відбудови шкіл

Вікторія Тітова поділилася історією виникнення ідеї проєкту та як саме громадськість може бути до нього залучена:  

«Працюючи над візією “Маріуполь 2040” для Mariupol Reborn, ми виявили, що 72% усіх шкіл Маріуполя — це 5 архітектурних типів будівель. Вони ж повторюються сотні разів по всій Україні. Відповідно державі достатньо 5 проєктів трансформації, щоби зробити комфортними тисячі шкіл по країні. Але для переосмислення радянського спадку недостатньо пофарбувати стіни чи повісити нові штори. Потрібно трансформувати простір через призму людиноцентричності і безбар’єрності, щоби він став сучасним за функціональністю і дизайном. Лише експертизи архітекторів недостатньо, нам потрібна думка самих користувачів, тож запрошуємо всіх охочих долучитися до проєкту в опитуванні — адже бачимо школи місцем для громади»

Вікторія Тітова, CEO Big City Lab

Про необхідність трансформації освітньої системи, створення безбар’єрного освітнього простору та позбавлення від радянської спадщини наголосив і Оксен Лісовий, міністр освіти і науки України: 

«На жаль, система освіти будувалася не для України з її нинішньою філософією. І ми повинні витягнути з нашої культури всі радянські метастази. 

Ми повинні робити цей простір транспарентним, дружнім до людей, які перебувають у ньому, та безбар’єрним у широкому сенсі цього слова. І мова тут не про пороги, а про загальну взаємодію між людьми та простором.

Сьогодні ми маємо понад три сотні зруйнованих та понад три тисячі пошкоджених шкіл в Україні. І виклик, який стоїть перед нами, — відбудувати їх у новій якості. Build back better — це і про форму, і про зміст».

Оксен Лісовий, міністр освіти і науки України

Під час воркшопу учасники проєкту та представники ЗМІ відвідали типові школи в Київській області, де у запрошених архітекторів була можливість ознайомитися з проблематикою будівель і баченням освітян щодо їх реконструкції.

На основі п’яти основних типів будівель — C, H, H3, Q, O — у майбутньому будуть розроблені пілотні рішення для реконструкції та відбудови зруйнованих шкіл.

Із 28 по 30 серпня в Києві відбувся міжнародний воркшоп із відбудови шкіл

У процесі роботи над концепціями до міжнародних команд будуть також залучені представники української архітектурної спільноти. Одним із них є Павло Пекер, архітектор, засновник бюро Peker & Partners: 

«Моє завдання — це контроль за адаптацією проєктів, що будуть створені під час воркшопу та після нього, щоб вони відповідали українським будівельним нормам. На першому етапі ми надамо повну творчу свободу запрошеним закордонним архітекторам, надалі ж до загального доопрацювання концептів та їх адаптації буде залучена українська команда.  

Я давно працюю з міжнародними проєктами, і ця війна для мене не перша. З 2013 року я працював в Іраку, Лівії, в таких країнах, де цілі покоління через війну були позбавлені доступу до навчання. Тому для мене як для громадянина і як для батька дуже важливо бути залученим у проєкти, які допоможуть поколінню, що підростає, здобувати освіту та не їхати з країни, а створювати разом сильну державу тут». 

Екскурсія однією з типових шкіл Київської області

Усього в Центральній та Східній Європі є близько 10 прикладів успішної трансформації радянських освітніх просторів, і лише декілька архітектурних бюро мають відповідний досвід. Усі вони є частиною міжнародної ініціативи Rebuild the Wonderful. Її команда фокусується на постсоціалістичних країнах, де сформувалися схожі умови життя. Команда проєкту має широкий досвід у галузі архітектурного дизайну та управління проєктами, загалом близько 20 років досвіду.

«Для переосмислення радянського спадку недостатньо пофарбувати стіни чи повісити нові штори. Потрібно трансформувати простір через призму людиноцентричності і безбар’єрності, щоби він став сучасним за функціональністю і дизайном», – Вікторія Тітова

Литовська архітекторка Гілма Теодора Гіліте, яка є засновницею ініціативи Rebuild the Wonderful та співзасновницею бюро DO architects, розповідає про важливість реконструкції шкіл, що були побудовані на основі радянських цінностей:

«Радянська імперія використовувала повсякденну архітектуру в цілях пропаганди та контролю над людьми, і, на жаль, ми продовжуємо користуватися цими спорудами. Країни Східної Європи вже понад 30 років незалежні — проте ми все ще надаємо пріоритет реконструкції шкіл на основі радянських цінностей, замість того, щоби перетворювати їх на будівлі, що сприятимуть зв’язкам між людьми. 

Україна, визнавши цю помилку, має потенціал змінити свої пріоритети і трансформувати свою систему освіти швидше, ніж ми. Так Україна може стати прикладом для всієї Східної та Центральної Європи. Із цією метою ми запустили ініціативу Rebuild the Wonderful: її мета полягає в тому, щоб ініціювати трансформаційні зміни в Україні, одночасно надихаючи наші власні нації».

Гілма Теодора Гіліте, литовська архітекторка, засновниця ініціативи Rebuild the Wonderful та співзасновниця бюро DO architects

Після завершення триденного воркшопу проєкт «Трансформації освітніх просторів України» переходить в активну фазу підготовки до презентації для широкого загалу, яка відбудеться на початку жовтня 2023 року. Реалізацію ж перших перших концепцій можна буде побачити вже за рік, у вересні 2024-го. 

 

Всі фото: Big City Lab, Артем Галкін, МінЦифри, Даніяр Сарсенов

Читайте також:

Kyiv Design Week вперше цього року проводять одночасно в Україні та Швейцарії: деталі заходу

Стартував 10-й архітектурний студентський конкурс STEEL FREEDOM

Литва збудує в Бучі навчальний комплекс з сонячною електростанцією за 18 млн євро

Теги
воркшоп