“Нашу спілку вбивають”. НСАУ називає тиском на архітектурну спільноту кримінальні провадження, ініційовані СБУ

Національна спілка архітекторів України називає розпочаті кримінальні справи проти президента спілки Олександра Чижевського та ще двох фахівців сфальсифікованими та планує оскаржувати дії СБУ щодо обшуків.

Про це йшлося під час пресконференції “Навіщо Україні Спілка архітекторів. Хто і чому її хоче знищити?”, що відбулась у понеділок, 13 лютого. 

Зокрема, президент Національної спілки архітекторів України Олександр Чижевський наголосив, що на Спілку архітекторів нині чиниться шалений тиск, а сотні архітекторів не можуть повноцінно здійснювати свою професійну діяльність.

Олександр Чижевський, президент Національної спілки архітекторів України

“Нашу спілку вбивають. Убивають спілку, якій 86 років, яка має статус національної та налічує 5600 членів спілки та сертифікованих архітекторів, які працюють і творять в різних регіонах України. На нас чиниться шалений тиск. На мене і двох моїх колег відкриті кримінальні провадження. Очевидно, це є помста за активну позицію професійної архітектурної спільноти щодо скандального законопроєкту № 5655, який лобіюється на користь забудовного бізнесу керівництвом профільного комітету Верховної Ради та Мінрегіоном. Над його поліпшенням, а нині і проти нього, в тій формі, в якій він є, ми працюємо і боремось протягом півтора року.

Мені і моїм колегам інкримінується незаконне втручання в єдину електронну систему будівництва при відсутності у нашої спілки відповідних повноважень. Ми переконані, що у наших діях немає ні злочину, ані корисливих інтересів. У липні-серпні 2022 року відбулись звичайні атестаційні процедури, у відповідності до чинного законодавства, постанов уряду та наших внутрішньоспілкових документів. Атестаційна комісія відновила роботу вперше після повномасштабного вторгнення росії, всі рішення, як і завжди, приймалися виважено і колегіально”, – сказав Чижевський. 

“Хіба це докази, це ганьба!”. Анна Кирій про підозру СБУ керівнику Нацспілки архітекторів

Президент Спілки додав, що свідченням тиску особисто на нього є виставлені в офіційному телеграм-каналі СБУ скріншоти із вилученого телефону.

“Я готовий прокоментувати будь-який із них, там немає нічого, крім звичайної рутинної роботи, яка пов’язана з розв’язанням тих проблем, які виникають зазвичай у когось особисто або у їх стосунках з їхніми підприємствами. Маю заявити, що наразі зусиллями СБУ при підтримці прокуратури та Нацполіції Спілка архітекторів протиправно позбавлена можливості здійснювати її законну діяльність щодо професійної атестації архітекторів та допомагати їм у взаємодії з Єдиною електронною системою у сфері будівництва.

Сталася трагічна ситуація для десятків або, може, для сотень архітекторів України, коли вони не можуть викласти свої виконані проєкти в Єдину електронну систему, а значить, не можуть завершити роботу і, відповідно, отримати від замовників кошти для себе і своїх колег. Як президент Спілки, я маю сотні листів, до нас надходять звернення, які ми сьогодні не можемо вирішити. Вбивається не просто апарат спілки, а взагалі вбивається галузь. Люди втрачають можливість працювати, отримувати замовлення, втрачають кошти. Я вимушений виступати публічно, бо не бачу можливості добитися справедливості. Це призводить до втрати довіри до держави та до державних інституцій”, – сказав Чижевський. 

Президент Спілки наголосив, що і він, і вся архітектурна спільнота розцінює дії СБУ, прокуратури та Національної поліції як “тиск та свідоме знищення професії архітектора, що є за межею моралі та здорового глузду в європейській країні під час війни”. 

Заступниця голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Анна Кирій так само пов’язала дії правоохоронців з критикою законопроєкту № 5655, який всередині архітектурної спільноти називають “містовбивчим” та “містоґвалтівним”.

Ми майже два роки критикуємо законопроект 5655 як реформу містоґвалтування. За це нас хочуть знищити, бо незалежні організації не влаштовують лобістів 5655, їм потрібні тільки залежні. Рівно два місяці тому, 13 грудня, Верховна Рада прийняла цей законопроєкт завдяки голосам ОПЗЖ. Петиція про ветування закону набрала необхідні 25 000 голосів ще в день голосування. Ще за пару днів – рекордні 42 090 голосів. Суспільство висловилось однозначно проти.

Асоціація міст України виступає проти 5655, більш ніж 1000 депутатів місцевих рад проголосували за звернення до президента про накладення вето. Станом на сьогодні рішення немає. Підпису під законом немає, вето немає, відповіді на петицію немає. І поки рішення немає, лобісти містовбивчої  реформи влаштовують цирк-шапіто з обшуками СБУ, кримінальними справами, медіакампанією по дискредитації архітекторів, блокуванням архітектурної діяльності”, – заявила Кирій. 

Анна Кирій, заступниця голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України

Адвокат Ярослав Яценко, який представляє інтереси НСАУ, зазначив, що якщо проаналізувати висунуті підозри, жодного несанкціонованого втручання в Електронну систему за попередньою змовою групи осіб не було і взагалі немає подій злочину. За його словами, відповідно до закону, повноваження делеговані самоврядній організації, є безстроковими.

“Передбачений порядок припинення цих повноважень на підставі відповідного наказу Мінрегіону, який має бути внесений до Єдиної державної системи у сфері будівництва, після чого автоматично анулюється кваліфікований електронний підпис. В цьому випадку жодних рішень про припинення повноважень НСАУ прийнято не було. Жодних даних до Електронної системи внесено не було.

Електронний ключ секретаря комісії не було анульовано. Тобто він був робочим, просто його вилучили під час одного з обшуків, і ним неможливо користуватись. Також наявність делегованих повноважень підтверджується відомостями у Єдиній державній системі в сфері будівництва, які є загальнодоступними і можуть бути перевіреними будь-ким. Відповідно, вони є чинними і дійсними, допоки їх не вилучать”, – сказав адвокат. 

Яценко наголосив, що спілкою було видано 20 сертифікатів та вилучено ще 25, оскільки в останньому випадку архітектори не пройшли підвищення кваліфікації, що мають робити кожні 5 років. Окрім того, вони згодом виявились колаборантами, оскільки є членами спілки архітекторів росії.

“З усього цього можна зробити висновок, що взагалі відсутня подія злочину. Жодних злочинних дій щодо саме несанкціонованого втручання в Електронну систему не було, і ці підозри виглядають надуманими, необґрунтованими та суперечать законодавству”, – наголосив адвокат.

Яценко додав, що від моменту внесення відомостей про зазначені вище сертифікати минуло пів року, а кримінальні провадження розпочалися ще в січні 2022 року.

Дев’ять місяців слідчі шукали підставу для обшуків у НСАУ і допиту архітекторів

“Можна зробити висновок, що довго чекали і шукали, що саме можна інкримінувати. У серпні сталося це внесення інформації, і відповідно одразу розпочалося розслідування. Але пів року не вручалися підозри, оскільки сторона слідства вочевидь не могла сформулювати належним чином якісь обвинувачення, які можна було б інкримінувати”, – сказав він.

Спілка й собі, за словами правозахисника Ігоря Геца, через Генеральну прокуратуру України розпочала процедуру порушення кримінального провадження за ознаками вчинення слідчим і прокурором злочину, передбаченого статтею 372 Кримінального кодексу України “Притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності”.

 

 

Читайте також:

У Раді не врахували зауваження НАЗК до законопроєкту №5655 і збрехали про це

“Це те, що в мене викликає відчуття безнадії”. Головний архітектор Львова про закон №5655 

Авторка законопроєкту №5655 увірвалась у палату до пораненого бійця, який критикував документ