Найстарішу єврейську Біблію продали на аукціоні Sotheby’s за рекордні $38 млн

На аукціоні Sothebyʼs продали найстарішу Біблію на івриті за рекорду суму - 38,1 млн доларів.

Cтарший фахівець з юдаїки Sotheby’s Шерон Мінц напередодні аукціону зазначив, що «це найважливіший документ, який коли-небудь виставлявся на аукціон», пише CNN.

Кодекс Сассуна, датований кінцем IX – початком X століття, вважається найдавнішою і найповнішою Біблією на івриті. Для її створення використали 400 пергаментних аркушів і шкури сотні тварин.

Фото: Sotheby’s

За кілька століть до створення рукопису існували лише частини або розділи біблійних текстів у формі сувою, але вони не містили віршів, розділів чи знаків пунктуації. Видання зазначає, що єврейський народ у давнину покладався на усну традицію і послання Біблії передавалися з покоління в покоління саме в такій формі.

Цей документ і ще один – Кодекс Алеппо, що зберігається в Музеї Ізраїлю в Єрусалимі з 1958 року, – є єдиними двома кодексами, що датуються 10 століттям і містять майже всю єврейську Біблію.

Фото: Sotheby’s

Втім, Кодекс Алеппо був сильно пошкоджений під час пожежі в синагозі громади в 1947 році, і сьогодні «збереглося не більше 295 з оригінальних 487 аркушів». Навпаки, Сассунському кодексу не вистачає лише 12 повних сторінок, і тому він «є найдавнішою, найповнішою копією єврейської Біблії, що збереглася».

Покупцем Біблії став колишній американський дипломат, який придбав її від імені некомерційної організації із США. Організація планує передати рукопис Музею єврейського народу ANU у Тель-Авіві.

 

 

Читайте також:

Картину Кандинського продано на аукціоні Sotheby’s за рекордну суму

На Sotheby’s продадуть смарагд, який пролежав 400 років на дні океану. Усі гроші віддадуть Україні

У Гонконгу на аукціоні продали рідкісну порцелянову китайську чашу за 25 млн доларів