Найміцніший матеріал у світі: нова технологія використання бамбукових ламелей

Інженери нині називають бамбук одним із найперспективніших матеріалів для будівельної галузі.

Головний інженер Atelier One Ніл Томас каже, якби ми створили ідеальний будівельний матеріал, він був би дуже схожий на бамбук. Як пише Archdaily, бамбук дуже швидко росте, є у багатьох країнах світу, має високоефективний поперечний переріз і здатний витримувати вражаючі навантаження.

Але окрім його структурного використання в необробленому вигляді, бамбук також є матеріалом, який допускає високий рівень обробки і може бути ламінований.

Фото: ReNüTeq

Інженерний бамбук виготовляється з необроблених бамбукових стебел, які під дією тиску та тепла утворюють ламінований композит, що потім склеюється, аби утворити структурні частини. Компанія Renüteq запатентувала процес підготовки бамбукових ламелей спеціально для будівельних конструкцій, назвавши розробку радіально-ламінований бамбук. Такі пластини в основному застосовуються для зведення колон і балок, структурних систем скління для будівель (для входів, дахів, фасадних систем), а також для навісних стін та каркасів від підлоги до стелі.

Фото: ReNüTeq

Модуль від ReNüTeq у два рази перевищує міцність будь-якого технічного або клеєного бруса. У розтягуванні він більш ніж у 10 разів міцніший завдяки безперервному вмісту кремнеземних волокон бамбуку. Оскільки він на 40% щільніший за оброблену деревину, конструкції з бамбука мають значно кращі протипожежні характеристики, ніж деревина, оскільки швидкість її карбонізації набагато повільніша.

«Бамбук на клітинному рівні є більш закритим, ніж деревне волокно, що робить його більш стійким до вологи та перепадів температури», – зазначає генеральний директор ReNüTeq Люк Шутте.

Фото: ReNüTeq

Крім зазначених характеристик, бамбук також має переваги щодо впливу на навколишнє середовище. Бамбукова плантація виробляє на 37% більше кисню, ніж традиційні ліси. «Бамбук гуадуа не тільки поглинає вуглець, але й виробляє кисень, коли росте, на 37% більше кисню, ніж дерева. Під час промислової революції та навіть сьогодні у всьому світі було видалено величезну кількість природних дерев. Дерев’яне будівництво вважається стійким порівняно з бетоном і сталлю, але це далеко не так, як для бамбука, особливо якщо взяти до уваги вже виснажені природні ліси», – зазначає Шутте.

Фото: ReNüTeq

Крім того, ще одним фактором, який слід брати до уваги, є якість ґрунту, про який згадують не завжди. За словами Люка, «коренева система бамбука залишається недоторканою протягом усього росту та збору врожаю». Під час заготівлі деревини коренева система гине, що спричиняє різку нестабільність ґрунту – це призводить до ерозії верхнього шару. Подібні випадки траплялися в Індії, Азії, Африці та Центральній/Південній Америці.

Шутте згадує цитату Сахдгуру, засновника Conscious Planet в Індії: «Збережіть ґрунт, щоб зберегти довкілля. Деградація ґрунту є найактуальнішою екологічною проблемою нашого часу».

Фото: ReNüTeq

Єдина перешкода у масовості використання нової технології, каже Шютте, це обмежений доступ до знань про рішення та приклади будівель і проєктів, які вже виконані з цього матеріалу. Поширення обізнаності про ключові переваги бамбука в продуктивності та стійкості перед іншими конструкційними будівельними матеріалами стане важливою частиною забезпечення його майбутнього використання, підсумовує Шутте.

 

 

Читайте також

Boston Dynamics навчила робота Atlas допомагати на будмайданчику

Вінничанин змонтував будинок за 72 години за власною технологією швидкого зведення

Вчені розгадали секрет «самовідновлення» римського бетону