На межі руйнування. У центрі Львова занепадає храм XVII століття

Мова йде про храм Стрітення із колишнім монастирем. Одна із частин архітектурної пам'ятки, каплиця Розена, перебуває у власності Римо-католицької церкви, а навколо неї – руїни державного підприємства «Система».

Як передає Твоє Місто, 75% архітектурної пам’ятки, що перебуває у державній власності, – на межі руйнування. У цій частині немає ні замків, ні охоронців, ні камер спостереження. У коридорі можна побачити лишень занедбані МАФи з опущеними ролетами, побиті вікна і радянські меблі. Приміщення має запах вогкості і затхлості, а у стінах помітна велика кількість дірок. 

Такий вигляд нині має частина приміщення храму Стрітення, що перебуває у комунальній власності. Фото: tvoemisto.tv/
Такий вигляд нині має частина приміщення храму Стрітення, що перебуває у комунальній власності. Фото: tvoemisto.tv/

Від другого входу залишилася тільки арка, біля якої просто неба валяються мішки з мотлохом і стоять величезні поржавілі бочки. У внутрішньому дворику, де раніше була криниця, після дощів стоїть вода по кісточки. 

Двір біля храму. Фото: tvoemisto.tv/

Інші 25% будівлі нещодавно передали Римо-католицькій церкві. Тут справи склались краще: у кам’яній галереї тепло, світло і чисто. У храмі Стрітення можна побачити не лише церковні атрибути, а й твори мистецтва, зокрема, всередині ліворуч і праворуч стоять бюсти. 

Приміщення каплиці Розена. Фото: tvoemisto.tv/

Настоятель каплиці Розена, отець-доктор Ігор Гнюс, розповідає, що через вогкість стін у сусідньому приміщенні під загрозою живопис – можуть постраждати фрески Розена. Дві з них уже пошкоджено: одна – із зображенням Євхаристії майже повністю втратила свій оригінальний вигляд, інша – Зішестя Святого Духа – зазнала часткового руйнування. Варто додати, що після того, як цю частину будівлі передали Римо-католицькій церкві, дах полагодили, а фрески законсервували.

Фреска Зішестя Святого Духа. Праворуч помітне пошкодження, яке виникло унаслідок протікання стелі. Фото: tvoemisto.tv/
Пошкоджена фреска Євхаристії. Фото: tvoemisto.tv/

Керівництво Римо-католицької церкви вже неодноразово зверталося до держави з проханням передати їй решту приміщень, але процес просувається повільно. Останню реставрацію храму Стрітення проводили понад 50 років тому. За цей час він став практично аварійним. 

Стан стелі у храмі Стрітення. Фото: tvoemisto.tv/

Начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини Львівської ОДА Василь Петрик говорить, що наразі існує багато ідей щодо використання занедбаних приміщень. Прикладом може бути музей Митрополита Андрея як результат співпраці держави та громадськості. Тому настоятелі храму мріють про науково-мистецький центр.

Бюсти, що збереглись у храмі Стрітення досьгодні. Фото: tvoemisto.tv/
Бюсти, що збереглись у храмі Стрітення досьгодні. Фото: tvoemisto.tv/

Церкву Стрітення Господнього із охристого тесаного каменю створили італійський архітектор Джованні Баттиста Джизлені та скульптор Андреас Шванер, які свого часу надихалися римською архітектурою. Споруда є взірцем західної барокової архітектури. Фасад прикрашають дві колони коринфського ордеру при вході, декоративні вази у нішах, скульптури святих Йосифа і Терези, рваний бароковий фронтон.

 

Читайте також

У Вінниці відреставрують столітній “будинок-корабель”

Забудова Києва: у 2022 році у столиці активно ростиме і кількість житла, і ціни на нього

Новий стартап пропонує використовувати пластик із океану як будматеріал