На Львівщині відреставрували 200-річну парафіяльну стодолу

/ Україна /

На початку листопада у Музеї народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького завершили реставрацію одного з найбільших експонатів – парафіяльної стодоли (друга половина ХІХ ст.) із с. Либохора Турківського району.

Як повідомили на сайті Львівської міської ради, реконструкція почалася в червні поточного року, оскільки останні роки дах цього цінного архітектурного об’єкту потребував нагальної уваги.

Фінансування було отримано завдяки благодійникам та внескам кількох приватних компаній. Крім того, музей організував благодійний проєкт «Купи ґонтину – врятуй стодолу», що дозволила також залучити певні кошти. 

Фото: Львівська міська рада

Для покриття даху стодоли використали близько 49 тисяч малих смерекових дощечок – ґонтин. Після перекриття їх вкрили шаром ропи (сирої нафти), яка традиційно використовувалась для цього.

«Дощечка лягає одна на одну, вона перекриває фактично більшу частину попередньої. І це виходить, що вона накривається у два ряди, одна за одною. Це забезпечує більшу товщину, туди не затікає вода, і дах не гниє», – розповів керівник будівельно-реставраційного відділу музею Василь Марків.

Технологію при реставрації даху не змінювали, аби будівля не втратила своєї автентичності.

Фото: Львівська міська рада

«Це все – кропітка робота наших майстрів, повністю ручна робота. Один із працівників, які цього року перекривали стодолу, робив це і минулого разу, ще 30 років тому. Ми переконані, що цей дах простоїть не менше. Разом із тим, успішність цього проєкту – приклад того, як небайдужі містяни та відвідувачі музею можуть разом долучатися до збереження архітектурних об’єктів», – зазначив керівник Львівського скансену Михайло Закопець.

Бойківська стодола цікава не лише тим, що є унікальним архітектурним об’єктом, вона також використовується як фондосховище для окремих музейних експонатів.

 

 

Читайте також

“Все почалося з любові до сидру”. Історія перетворення 100-річної кам’яниці на крафтотву сидроварню

Без кондиціонерів, антен і табло. Нові правила утримання фасадів у центрі Львова

Через російські обстріли пошкодило католицький костел XVIII ст. на Львівщині