На Lviv Urban Forum архітектори і урбаністи представили бачення відбудови Маріуполя

28 червня в рамках Lviv Urban Forum одразу чотири команди архітекторів і урбаністів представили перші напрацювання по майбутній відбудові Маріуполя. Найкращі рішення планують об'єднати, щоб в подальшому створити майстер-план.

З урахуванням результатів зустрічей з маріупольцями і спілкування з містянами команди архітекторів представили перші бачення підходів до відновлення Маріуполя.

Візії представили нідерландський експерт та співзасновник урбан-коаліції Ro3Kvit Фулко Трефферс, засновник освітньої платформи CANactions та керівник архітектурного бюро Zotov&Co Віктор Зотов, українські архітектори Яна Бучацька та Анна Камишан спільно з урбаністом Сергієм Родіоновим, а також директорка урбан-бюро BigCityLab Вікторія Тітова.

Кожна команда запропонувала власний підхід відродження Маріуполя. Але урбаністи єдині, що майбутнє міста полягає у “розгортанні” до моря. Створення нових зон відпочинку на березі та загальне збільшення площі набережної призведе до сталого розвитку нової економіки.

На думку архітекторів, важливим компонентом є побудова принципово нових житлових кварталів та дерадянізація інфраструктури. Найкращі пропозиції планують об’єднати в один документ, щоб створити мастер-план – детальну містобудівну стратегію Маріуполя.

Концепція команди Ro3Kvit

Першу концепцію презентувала команда Ro3Kvit, в якій працювало 9 осіб: серед них і українці, так й іноземці. Першочергово команда поставила перед собою питання – для кого та як відбудовувати Маріуполь. Чотирнадцять мешканців Маріуполя виступили консультантами та поділилися з командою своїми спогадами про рідне місто, що вони в ньому любили та які очікування після повернення.

Візуалізація: Ro3Kvit

“Росія завжди буде вашим сусідом, вони завжди будуть вам загрожувати. Це треба враховувати при плануванні відбудови. А також необхідно виправити всі недосконалості колишнього планування. Зокрема, винести за межі міста промисловість, зробити комфортними пляжі та під’єднати місто до моря”, – зазначив нідерландський урбаніст Фулко Трефферс.

Свій проєкт команда презентувала на основі одного з мікрорайонів на Лівому березі Маріуполя. Частково змінили структуру вулиць, врахувавши простір для пішоходів та велосипедистів. Особливість проєкту – мульти функціональні зони, які зроблять місце проживання більш комфортним та яскравим. Урбаністи також наполягають на озеленені міста.

“При цьому новий мікрорайон можна побудувати поруч зі старим, щоб не ображати пам`ять людей”, – говорить очільник команди.

Нідерландський урбаніст Фулко Трефферс представив концепцію відбудови Маріуполя, розроблену командою Ro3kvit, яку він очолює

Трефферс наголосив, що при роботі також розглянули варіанти щільності забудови міста. Чотири можливі сценарії готові до роботи, але їх необхідно впроваджувати вже маючи розуміння про те, скільки містян вирішать повернутися. На першому етапі фахівці пропонують розглядати не щільну забудову міста, а потім відштовхуватись від потреб та запитів самих маріупольців.

Також урбаністи вважають, що вже зараз потрібно закладати майбутні робочі місця. Всю промислову зону пропонують робити в контексті “чистої” економіки, а особливу увагу спрямувати на порт, який стане воротами відновлення східного регіону: “Для цього маріупольський порт треба перенести в більш зручне місце, яке б дозволило розширити його та відкрити нові можливості для вантажної прохідності”.

Територію заводу Азовсталь пропонують зробити мультифункціональною, але з меморіалом та музеєм, щоб завжди мати можливість вшановувати тих людей, які захищали Маріуполь.

Концепція архітектурного бюро Zotov&Co

Команда Віктора Зотова у своєму проєкті сконцентрувалася на найбільшій, на їхній погляд, цінності для міста – морі. В рамках проєкту море пропонується об’єднати з річковими набережними. Також пропонується ліквідувати залізницю, яка розділяє морський берег, інтегрувати систему громадського транспорту, і при цьому найголовніше – залишити Маріуполь промисловим металургійним гігантом.

Візуалізація: Zotov&Co

Команда пропонує також зменшити поверховість міста і обмежитись 4-9 поверховою забудовою.

“Ми пропонуємо ущільнити місто, щоб уникнути занедбаних територій та пустот. Використати можливість розвитку геометричного центру міста, де був завод, і що було буквально було насильством над прекрасною територією. Зараз можемо виправити це. Натомість історичний центр стане туристичним осередком, як в більшості європейських міст”, – говорить Віктор Зотов.

Крім того, команда урбаністів пропонує використовувати водний транспорт – як туристичний, з можливістю відвідувати курортні селища (Ялта, Урзуф, Мелекіно). Команда пропонує також передбачити лінію туристичного трамвайчику вздовж моря через гирло Кальміусу.

Концепція Ре:Маріуполь

Своє бачення майбутнього міста представила команда урбаністів на чолі з розробником бренду Маріуполя Сергієм Родіоновим. Сергій маріуполець і знає з власного досвіду, що пережило місто під час окупації.

Команда першочергово пропонує приділити значну увагу питанням безпеки та врахувати факт близького розташування до агресора. Цей виклик можна вирішити за рахунок розташування потужної військової бази у Маріуполі – це має бути місто-фортеця, з особливими шляхами розвитку, закріпленими законодавчо.

Образ Центру пам’яті “Драмтеатр”

Основна ідея плану – ущільнення географічного центру міста. Колишні промислові зони «Азовсталі» та узбережжя Кальміусу мають перетворитись на нові змішані мікрорайони (після ретельного очищення та фіторемедіації).

Місто, на думку команди, потрібно зробити доступність за форматом “15 хвилин” – тобто дістатися до потрібного місця можна буде за цей час, в тому числі і швидкість пересування між лівим та правим берегом міста, оживляти водну структуру та збільшувати кількість зелених насаджень.

Серед пропозицій – побудова нових транспортних артерій – залізничної дороги та автобану. Центральний вокзал Маріуполя має стати великим транзитним терміналом, який сполучає поїзди, автобуси, місцевий громадський транспорт (трамваї, електроавтобуси, пароми) та автомобілі. Станцію пропонують розмістити в географічному центрі міста в гирлі річки Кальміус між історичним центром та новим постіндустріальним районом Маріуполя на місці доменних печей «Азовсталі».

Вид на новий транспортний вузол на Горострові

Завод “Азовсталь” пропонують залишити недоторканим, надавши природі можливість поглинути і “вилікувати” територію. Тут проводитимуться екскурсії, а окремі простори можуть використовуватися для мистецьких резиденцій, де переосмислюватимуть теми героїв Маріуполя.

Вид на Кампус «Мозаїка» та Центральний пляж

На місці старого залізничного вокзалу з’явиться Кампус “Мозаїка”, що стане мозковим центром відродження Маріуполя. Старі рейки обростуть парком. На території центрального пляжу з’явиться перший технологічний центр дослідження Азовського моря.

Концепція команди “Big City Lub”

Команда архітекторів “Big City Lub” пропонує першочергово звернути увагу на відновлення економіки та повернення освітніх центрів, щоб стимулювати населення повернутися до міста.

Концепція, запропонована Big City Lab

“Ми пропонуємо, попри відновлення економіки, не забувати про екологію міста, зробити більш виразні забудови та повернути місто до моря. У перші п’ять років ми маємо активно працювати над відновленням та побудовою житла. І вся інфраструктура має бути однаковою за якістю”, – зазначає засновниця компанії Вікторія Тітова.

Під час відбудови міста команда пропонує виправити недоліки попереднього планування міста, зокрема відмовитись від інфраструктурних бар’єрів, що відокремлюють місто від моря і річок, з’єднати відокремлені райони міста, боротися із забрудненням і сфокусуватись на озелененні.

Візуалізація: Big City Lab

Особливу увагу команда приділяє відбудові освітніх закладів: шкіл, університету з кампусом, бібліотекам. Пропонують відбудувати Український дім в парку Гурова. Фабрики, які вже не працюватимуть, архітектори пропонують використовувати як постіндустріальні ландшафтні парки.

 

 

Фото на головній: візуалізація Ре:Маріуполь

 

Читайте також:

Проєкт крематорію у Львові. Як готуються реалізувати концепт маріупольських архітекторів – PRAGMATIKA.MEDIA – Україна, Київ

Залучили 37 фахівців із різних країн. У Києві почали створення концепції відновлення Маріуполя – PRAGMATIKA.MEDIA – Україна, Київ

“Демократія та відкритий простір”. Українські архітектори розробили дизайн нової будівлі мерії для Маріуполя – PRAGMATIKA.MEDIA – Україна, Київ