На Черкащині власними силами відновлюють палац графа Шувалова

Команда реставраторів на чолі з Анатолієм Ізотовим прагне повернути автентичний вигляд архітектурній пам'ятці до настання холодів. Нині вони відкрили збір коштів.

До повномасштабного вторгнення мисливський палац графа Шувалова у місті Тальне планували відновлювати у межах програми “Велика реставрація”. До проєкту залучили одеських реставраторів Анатолія Ізотова та Дмитра Андрєєва – вони провели оцінку майбутніх робіт і розробили проєктні рішення. Однак після 24 лютого стало зрозуміло, що ремонтні роботи і їхнє фінансування будуть відкладені, розповідає Анатолій. 

Палац графа Шувалова. Фото: Stezhkamu.com

Тоді команда вирішила продовжувати реставрацію замку власними силами. Заощаджені кошти від минулорічних робіт дозволили провести комплексний процес науково-технологічних досліджень інтер’єрів палацу та хіміко-технологічного аналізу понад 300 зразків матеріалів оздоблення інтер’єрів.

“Як результат – отримали історичний склад оздоблення кожної з кімнат палацу (штукатурки, ґрунтовки, пофарбування тощо): від стін та падуг, до стелі та столярних виробів. Це дорога річ, проте палац того вартує та й виплачені кошти пішли у податки, а податки – це й економіка й певна допомога Збройним силам України”, – каже реставратор.

Екстер’єр палацу Шувалова з внутрішнього боку. Фото: Haidamac.org.ua

Крім того, фахівці відновили системи опалення, розчистили ділянки з автентичним оздобленням інтер’єрів та відновили більшу частину планувальної структури палацу, зміненої за радянських часів та періоду незалежної України. Згодом почали закупляти матеріали, інструменти та мінімальне обладнання, щоби розпочати проєктні роботи.

“Якщо зараз не продовжити, пам’ятка довго не протягне – занадто багато недоречних змін зроблено за останні 105 років”, – зауважує Анатолій Ізотов.

Стан палацу всередині, 2013 рік. Фото: Сергій Криниця

Інтер’єр споруди, 2013 рік. Фото: Сергій Криниця

Нині перед реставраторами стоїть завдання відновити історичне перекриття у чотирьох приміщеннях – воно дасть змогу безпечно застелити підлоги та провести роботи із консервації даху, щоб захистити споруду від зовнішніх впливів. 

Для цього команда замовила балки ідентичні до тих, які використовували під час будівництва палацу. 

“Оскільки ціни зростають кожного дня, а пам’ятку слід захистити до холодів, попросили привезти із відтермінуванням оплати, бо балки потрібні сьогодні, а кошти вже витратили на інші роботи та матеріали по палацу”, – пояснює реставратор.

Команда реставраторів вже виконала низку робіт. Наступним етапом стане відновлення історичного перекриття. Фото: Анатолій Ізотов

Придбані балки ідентичні до тих, що колись використовували під час будівництва. Фото: Анатолій Ізотов

Аби зібрати кошти на консервацію будівлі, реставратори планують організувати благодійну виставку з роботами українських митців, кошти з продажу яких спрямують на відновлення. 

Паралельно із цим вони відкрили збір. Необхідна сума становить 64 тисячі гривень – вона покриє вартість дубових балок та їх доставку з Полтавщини. Реквізити доступні за посиланням.

Мисливський палац графа Шувалова – єдина будівля данського архітектора Андреаса Клемменсена на території України. ЇЇ звели в стилі французького Ренесансу в 1903 році на місці старого дерев’яного палацу Потоцького XVIII століття, що згорів у пожежі разом з цінними колекціями творів мистецтва. 

Замок має три башти, одна з яких – напівбашта з балконом, прикрашена гербом Шувалова. Тут також є парадний вхід в стилі ренесансу, дахи, покриті черепицею, флюгер тощо.

Напівбашта з балконом, прикрашена гербом Шувалова. Фото: Черкаська ОДА

У 1917 році замок конфіскували, а внутрішнє оздоблення і меблі вивезли. За радянських років функціональне призначення палацу постійно змінювалось. Спочатку тут був госпіталь, пізніше музей хліборобства, а під час Другої світової – в замку мешкали німецькі льотчики.

Після закінчення війни приміщення віддали під педагогічну школу, а через два роки тут облаштували притулок для безхатьків. Востаннє історичну будівлю використовували як технікум. З 1993 року вона стоїть пусткою і поступово занепадає.

Дискусії та сумнівні спроби її відновлення тривали багато років, але остаточний шанс на друге життя історична будівля отримала лише у 2021 році, коли Черкаська ОДА включила її до стратегії розвитку області на майбутні три роки. Згодом палац потрапив до списку програми “Велика реставрація”. Проєкт мали реалізувати за два роки, однак через російське вторгнення плани відклали.

 

 

Читайте також

На Сумщині впала дзвіниця напівзруйнованої дерев’яної церкви Миколи Чудотворця

У Львові повернуть історичний вигляд однієї з найстаріших кав’ярень міста

У післявоєнній будівлі церкви в Роттердамі облаштовують житловий простір