Мистецтво і час: подорож крізь століття очима Анатолія Криволапа

5 липня у столичному просторі Art Ukraine Gallery пройшла лекція одного з найвідоміших представників українського сучасного мистецтва, живописця, майстра нефігуративного малярства та пейзажу Анатолія Криволапа. Темою виступу стала експрес-подорож історією світового та українського мистецтва очима метра. Розмова про мистецтво і час. Окрім цього митець розповів аудиторії про проєкт розпису церкви у Київській області та філософію своїх найвідоміших творів.

Подія відбулась у галереї сучасного мистецтва Art Ukraine Gallery, де наразі проходить виставка SHALENE з експозицією робіт провідних українських художників, скульпторів і фотографів. Виставка об’єднала твори Анатолія Криволапа, Олега Тістола, Юрія Соломка, Віктора Сидоренка, Миколи Маценка, Романа Жука, Макса Вітика, Ганни Криволап, скульптури Володимира Одрехівського, Володимира Сая, Дмитра Грека.

Анатолій Криволап. Фото: Павло Бездітний

У проєкті представлені роботи фотографа Ігоря Гайдая, килими ручної роботи української мисткині Оксани Левчені-Константиновської, унікальні твори Романа Мініна, Оксани Мась, авангардні колажі Іллі & Саші Чічканів і роботи Альони Шибунової. Виняткова інсталяція — оберіг від війни з триметровими мотанками американо-української художниці Ольги Рондяк.

Людмила Пишна, Гарік Корогодський. Фото: Павло Бездітний

У рамках виставки її ініціаторки — кураторка проєкту SHALENE, засновниця Art Ukraine Gallery, президентка Фонду гуманітарного розвитку України Наталія Заболотна та меценатка, співзасновниця й очільниця ГО «Відчуй» Людмила Пишна — запросили Анатолія Криволапа поділитися своїм мистецьким досвідом.

Наталія Заболотна, Констянтин Ковшевацький, Вікторія Прокопенко

Отже, основною метою заходу «Мистецтво і час» стало не лише знайомство з творчістю одного з найвідоміших і найдорожчих українських художників нашої епохи, але і благодійний збір коштів, що будуть спрямовані на лікування та реабілітацію дітей у клініці «Охматдит» та на реабілітацію військових, які втратили слух під час війни. «Кожна друга гривня і долар, виручені з придбання виставкових робіт, зокрема й робіт Анатолія Криволапа, підуть на добрі справи — в цьому і полягає основна місія нашої благодійної галереї!» — каже Наталія Заболотна.

Спеціально для благодійного тихого аукціону Art Ukraine Gallery, який був оголошений у рамках події «Мистецтво і час», Анатолій Криволап створив унікальну роботу «Кінь», усі кошти від продажу якої будуть передані на благодійність.

Фото: Павло Бездітний

Основний блок лекції Анатолія Криволапа був присвячений світовій історії мистецтва — від печерного живопису до визначних творів сьогодення. Окрема частина була відведена роздумам про виникнення мистецтва як явища.

«Мистецтво — це завжди ілюстрація думки, почуття та відчуття. Художники ілюструють те, чого не бачать інші. І будь-який витвір — це завжди код, який потрібно розшифровувати», — ділиться Анатолій.

Під час лекції Анатолій Криволап поділився подробицями роботи над унікальним проєктом — розписом церкви Покрова Пресвятої Богородиці в селі Липівка Київської області

Під час лекції Анатолій Криволап також поділився подробицями роботи над унікальним проєктом — розписом церкви Покрова Пресвятої Богородиці в селі Липівка Київської області, над яким він працює разом із монументалістом Ігорем Ступаченком.

Ці розписи створені для церкви, зруйнованої радянською владою і відновленої меценатським коштом Богдана Батруха. Загалом вони займають площу понад тисячу квадратних метрів.

У 2015 році Анатолій Криволап та Ігор Ступаченко почали створювати першу частину розписів, які протягом 2020–2021 років змонтували в храмі. Розроблена Ігорем Ступаченком технологія з новітніх матеріалів у поєднанні з унікальною кольоровою та абстракційною математикою Анатолія Криволапа створили небачений до цього в Україні рівень синергії художників абсолютно різних напрямів.

Фото: Павло Бездітний

У 2022 році після окупації села Липівка російськими загарбниками частина храму була значно пошкоджена, особливо постраждала баня, у якій на той час уже були змонтовані архангели, серафими та Пантократор. У архангелів повиривало груди, у серафимів відірвало крила, Пантократора було посічено уламками. Художники вирішили залишити ці розписи в такому стані для нащадків як приклад варварства загарбників.

«Для мене це, напевно, найсерйозніший проєкт за все життя. Я відмовився від платні за нього, адже я і так багато винен Богу», — каже Анатолій Криволап.

 

 

Читайте також:

“Голос українських архітекторів”. У Києві презентували фільм з українського проєкту на Венеційській архітектурній бієнале – PRAGMATIKA.MEDIA – Україна, Київ

“Останній шедевр” Густава Клімта планують продати за $80 млн – PRAGMATIKA.MEDIA – Україна, Київ

“Усвідомлені сни”: благодійна виставка молодої української художниці Анастасії Большакової – PRAGMATIKA.MEDIA – Україна, Київ