Миколаївський обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи. Втрачена пам’ятка

/ Втрачена пам’ятка /

У колаборації з Агенцією медійного росту "АБО" та в рамках проєкту "Свій дім" публікуємо історії, розказані українцями про будинки, втрачені внаслідок російської агресії. Сьогодні розповідаємо про Миколаївський обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи.

Вночі 20 липня 2023 року російські окупанти зруйнували історичну будівлю, в якій працював Миколаївський обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи. 

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Армія рф запустила крилаті ракети по житловому триповерховому будинку, розташованому через дорогу. Загинули двоє людей, десятки отримали поранення. Навколишні дома та заклади пошкодила вибухова хвиля.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

“Коли прийшли вранці, то побачили, що стін немає, даху немає, балки попадали. Було зрозуміло, що рятувати вже нічого. На столах, підлозі —  всюди цегла. Важко було щось знайти. Винесли частину документації, колеги допомагали все вивозити”, — розповіла журналісту “Свій дім” Наталія Баштова, директорка Миколаївського обласного центру народної творчості, Заслужена артистка України. 

Сторожа врятувало правило двох стін

У момент вибуху в історичній будівлі був сторож. Дві двері вибило відразу. Чоловік знаходився у куточку між двох метрових стін. Це його і врятувало. 

Колаж наданий платформою “Свій дім”

“Це був не перший прильот. Раніше вибуховою хвилею у нас і двері виривало, і вікна вилітали. Зашивали все OSB плитами. У вересні планували все замінити, вже робили кошторисну документацію. Але не встигли. Нам виділили один кабінет в обласному палаці культури. Сподіваємось, що дадуть нове приміщення. Ми проводимо велику роботу в області та зараз не маємо тих умов, які були раніше”, — каже пані Наталія. 

Колаж наданий платформою “Свій дім”

“У зруйнованій будівлі наш центр творчості займав практично весь перший поверх і частково другий. Були кабінети методистів, “Етносвітлиця”, де проводили виставки і майстер-класи”, — розповіла Галина Стрелецька, провідний методист по вокально-хоровому жанру.

У цьому приміщенні також працювали гуманітарна організація та офіс державного підприємства.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

“Скалічені люди, зруйнована будівля, уламки, понівечені двері та вікна. Руйнування в будь-якому куточку України — це дуже страшно. Сучасний світ, люди працюють, міста розвиваються, ми йдемо до чогось кращого. І тут…війна. Тепер лягаєш спали та не знаєш, прокинешся вранці чи ні”, — каже пані Галина.

Зруйнована “Етносвітлиця” — гордість центру 

А до повномасштабного вторгнення рф все було інакше. Центр працював та проводив багато заходів. На другому поверсі в “Етносвітлиці” виставляли свої роботи багато майстрів. А кількість охочих відвідати виставки часто перебільшувала місткість зали. Найбільшою проблемою тоді була епідемія коронавірусу, а про велику війну не було й думки.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

“23 лютого 2022 року ми всі були на роботі. Ніхто не вірив у початок війни. Навіть, коли наступного ранку почули гучні звуки, думали, що це грім. А потім був дзвінок з управління культури і ми на один день залишилися вдома, бо ніхто не знав, як діяти в цій ситуації”, — розповіла пані Галина.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

25 лютого усі вийшли на роботу, працювали весь день, хоч в Миколаєві було гучно: армія рф била по військовій інфраструктурі. На вихідних ворог завдав ударів по Миколаївському міжнародному аеропорту. 

Центр народної творчості продовжував працювати, але дистанційно: методисти готували статті на сайт, розробляли каталоги, організовували онлайн-виставки. Згодом повернулися до будівлі, поки її не знищили російські загарбники.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

“19 липня 2023 року я була на роботі. Відчуття того, що вночі будівлю знищать, у мене не було. Цей вибух чуло все місто. Росіяни влучили у житловий будинок, а наш центр розташований через дорогу”, — пригадує Олександра Ракуленко, секретарка центру.

“Збирати до камінчика й відбудовувати з нового фундаменту”

“Я спілкувалася зі знайомим архітектором і він сказав, що прийдеться все збирати до камінчика й відбудовувати з нового фундаменту. Це нематеріальна спадщина, тому іншого шляху не може бути. Капітальний ремонт зробити неможливо, бо там великі тріщини й будівля в аварійному стані”, — розповіла директорка Наталія Баштова.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Миколаївський обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи координує діяльність 500 закладів культури клубного типу і майже 3000 клубних формувань, керує збором і систематизацією елементів нематеріальної культурної спадщини області. Цьогоріч в листопаді центру виповниться 85 років.

Зруйновану ворожими обстрілами будівлю побудували у XIX столітті

Це був будинок італійця Менкіні та його дружини. Свого часу вони приділяли багато уваги розв’язанню проблем міста й були відомими благодійниками. У березні 1916-го року подружжя подарувало краєзнавчим музеям Миколаєва та Херсона старожитності з власної колекції, у тому числі монети з дорогоцінних металів.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

У 20-х роках там був клуб піонерів, де працював театральний гурток. Ще школярем його відвідував Марк Лисянський. Меморіальна дошка з барельєфом поета-пісенника прикрашала фасад з 2003 року.

 

На платформі “Свій дім” можна поділитися власними спогадами про зруйновану оселю або заклад, в якому працювали. Для цього є зручна анкета https://bit.ly/sviydim 

Інші історії та корисні інструкції для допомоги людям, які залишилися без житла, можна знайти на новому сайті “Свій дім” https://www.sviydim.media/

 

 

Читайте також:

Нескучненська школа на Донеччині. Втрачена пам’ятка

Фаховий коледж “Політехніка” Державного університету економіки і технологій, Кривий Ріг. Втрачена пам’ятка

Фаховий коледж “Політехніка” Державного університету економіки і технологій, Кривий Ріг. Втрачена пам’ятка