Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса. Втрачена пам’ятка

/ Втрачена пам’ятка /

У колаборації з Агенцією медійного росту "АБО" та в рамках проєкту "Свій дім" публікуємо історії, розказані українцями про будинки, втрачені внаслідок російської агресії. Сьогодні розповідаємо про Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса.

Російські окупанти зруйнували ще одну нерухому пам’ятку архітектури місцевого значенняМиколаївський ліцей імені Миколи Аркаса, видатного історика, одного із засновників миколаївської “Просвіти”.

Історичну споруду звели ще у 1892 році  за проєктом архітектора Євгена Штукенберга.

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Будівля пережила Першу й Другу світову війну, а у 2022 році постраждала від російських ракет, які прилітали двічі. У вересні від вибуху повилітали вікна, а у ніч на 1 листопада серйозні пошкодження отримала центральна частина приміщення. 

Колаж наданий платформою «Свій дім»

“Перше руйнування було 4 вересня. Зі сторони вулиці Нікольської до нас прилетіла ракета, повибивало вікна. Ми своїми силами, силами Управління  освіти, волонтерів, батьків зашили ці вікна і сподівалися, що другий раз нас омине таке лихо ”,  – розповіла проєкту “Свій дім” Любов Патлата, яка обійняла посаду в. о. директора ліцею у листопаді 2022 року.

Після другої ракети, яка прилетіла менш ніж за два місяці, пошкодження двоповерхової будівлі були суттєвими.

Колаж наданий платформою «Свій дім»

“Від центрального входу ліворуч і праворуч – кабінети. Там все ціле, тільки вікна повилітали та руйнувань зазнали стелі кабінетів, на другому поверсі у деяких кабінетах вибило двері. Зруйновані два центральні поверхи. Вони влучили цією ракетою прям у мармурові сходи”, – розповідає пані Любов.

Між поверхами впали перекриття, знищено хол та кілька кабінетів.

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Колаж наданий платформою «Свій дім»

“Зруйновано кабінети української та англійської мов, а також кабінет, у якому була картинна галерея. Там були комп’ютери, інтерактивні дошки, проєктори, парти, меблі – все це знищено. Ми винесли те, що змогли, але у 18-му кабінеті досі ці парти стоять, там прям лежить стеля”, – додає в.о директора.

Колаж наданий платформою «Свій дім»

З 24 лютого 2022 року діти вже не відвідували заклад, вчителі здебільшого працювали з дому. На чергування приходила лише адміністрація. 

“Я весь час залишалася у Миколаєві, нікуди не виїздила. Ліцей –  це моє життя. Сюди я прийшла після декретної відпустки, тут і залишилася. Ми віримо у відбудову та мріємо, щоб наші діти знов повернулися у рідний заклад, – розповідає керівниця.

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Болісно сприйняв звістку про руйнування й колишній директор закладу Сергій Бережний, який очолював його майже 30 років.  

Колаж наданий платформою «Свій дім»

“Це було його життя, тому мій батько зазнав велику психологічну травму”, – розповіла Людмила Аристова, донька Сергія Бережного. 

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Фото надала Любов Патлата для платформи “Свій дім” .

На платформі “Свій дім” можна поділитися власними спогадами про зруйновану оселю або заклад, в якому працювали. Для цього є зручна анкета.

 

 

Читайте також:

Особняк купця Соколова. Втрачена пам’ятка

У Чернігові почали консервацію юнацької бібліотеки, щоб реставрувати пам’ятку навесні

Громаді Києва повернули архітектурну пам’ятку та земельну ділянку під нею на Печерську