Музей-заповідник Коцюбинського у Чернігові. Втрачена пам’ятка

У колаборації з Агенцією медійного росту "АБО" та в рамках проєкту "Свій дім" публікуємо історії, розказані українцями про будинки, втрачені внаслідок російської агресії. Сьогодні розповідаємо про Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник М. М. Коцюбинського.

Райський куточок у Чернігові — меморіальна садиба, яка належала відомому письменнику Михайлові Коцюбинському. Тут митець провів останні 15 років свого життя: творив і відпочивав. А ще — заклав сад, який зберігся до наших днів і вражає різноманіттям рослинності.

У 1934 році у цьому будинку відкрили меморіальний музей. Під час Другої світової війни частина саду була знищена, постраждала й хатинка, але все відновили. Нові пошкодження садиба отримала вже у 2022 році, коли російські загарбники закидали цей район мінами.

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Колаж наданий платформою «Свій дім»

“Ще 23-го лютого музей працював у звичному режимі. Після роботи пішли додому з наміром повернутися вранці наступного дня. Але ніхто не думав, що ранок буде зовсім інший”, — розповіла проєкту “Свій дім” Наталія Коцюбинська, заступниця директора музею з наукової роботи.

Колективу довелося ховати дрібні цінні експонати, щоб захистити від можливих пошкоджень. А вранці 25 лютого Наталія з чоловіком і донькою повернулися до садиби.

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Колаж наданий платформою «Свій дім»

“Музей потребував охорони й постійного нагляду, тому що ситуація була абсолютно незрозуміла. Якщо 24-го у нас таких сильних вибухів практично не було, то вже наступного дня завила сирена, і їх було чутно з усіх сторін”, — розповіла Наталія.

Так, директор музею та правнук письменника Ігор Коцюбинський разом з дружиною, донькою та двома працівниками понад місяць жили у підвалі меморіального будинку.

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Колаж наданий платформою «Свій дім»

“Місце, де розташований музей, це приватний сектор, тут немає ні військових об’єктів, ні стратегічних. І ми думали, що у цей район не прилетить. Що тут обстрілювати? Але ми помилилися”, — каже Наталія.

Ввечері 6-го березня о 19.20 навколо музею впало понад десять мін, які знищили кілька будинків. В одному з них внаслідок прямого влучання і пожежі загинула родина.

Одна з мін влучила у жилий дім поруч з меморіальним будинком. Її уламки пробили стіни будинку-музею, побили вікна та двері. Поруч з музеєм були пошкоджені школа та церква. 

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Колаж наданий платформою «Свій дім»

“У музеї-садибі понівечені стіни — близько 60 дірок. В адміністративній будівлі, де музейна бібліотека, вилетіли всі вікна. Дірки власними силами тимчасово закрили, але стіна, побита уламками, потребує дороговартісного ремонту. Там треба міняти усі пробиті дошки, рами на вікнах. Будинок з віконницями, вони теж пробиті наскрізь”, — розповіла заступниця директора.

З експонатів пошкоджень зазнали великогабаритні меблі: старовинна шафа та рояль. “Рояль і книжкова шафа були пошкоджені уламками. Рояль стояв біля внутрішньої стіни. Тобто ці уламки пролетіли через усю кімнату, зачепили його і відлетіли у протилежну стіну”, — додала Наталія.

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Господарське приміщення згоріло вщент, а у теплиці повилітало скло. Сад вцілів, але на кількох деревах були побиті гілки. Також обстріл пошкодив 80 метрів дерев’яного паркану. Його працівники відновили власними силами.

Підтримати музей М. Коцюбинського може кожен охочий. Реквізити для внесків:
Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник М. М. Коцюбинського
р/р: UA298201720314261001301020303
ГУДКСУ м. Київ
ЄДРПОУ 02226369

Колаж наданий платформою «Свій дім»

У колаборації з Агенцією медійного росту “АБО” та в рамках проєкту “Свій дім” публікуємо історії, розказані українцями про будинки, втрачені внаслідок російської агресії.

На платформі “Свій дім” можна поділитися власними спогадами про зруйновану оселю або заклад, в якому працювали. Для цього є зручна анкета.

 

 

Читайте також

Заміський будинок родини Терещенків на Сумщині. Втрачена пам’ятка

Гуляйпільський краєзнавчий музей. Втрачена пам’ятка

Харківський національний університет будівництва та архітектури. Втрачена пам’ятка