Музей на Івано-Франківщині отримав грант на реставрацію гуцульської хати-ґражди

/ Україна /

Йдеться про музей етнографії Національного заповідника «Давній Галич», що розташований в селі Крилос.

Про це розповідають на офіційній сторінці установи в фейсбуці.

Кошти на реставрацію даху хати-ґражди, а саме 1 млн грн, музей отримав завдяки грантовій програмі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut. 

«Хата-ґражда 1889 року зведення з села Устеріки Верховинського р-ну є музейним експонатом та унікальною пам’яткою автентичної дерев’яної гуцульської архітектури, яка опинилася під загрозою знищення, потребувала негайного ремонту покрівлі даху, що руйнувався роками. Цього літа ситуація стала критичною. В умовах війни, коли бюджет переорієнтований на потреби ЗСУ та підтримку економіки, розраховувати на державне фінансування такого об’єкта культури працівники заповідника не стали. Тому звернулися до пошуку грантових програм, які б підтримали сферу культури», – пояснюють представники музею.

Саму таку вартість робіт фірма-підрядник пояснює специфікою необхідної технології і матеріалами, які відрізняються від процесу ХІХ ст. А саме дах хати-ґражди покритий драницею – це збірне поняття, що означає «тоненькі дощечки для оббивання стін і стелі під штукатурку, для покриття дахів тощо». 

«По суті, дранка для покрівлі — спрощена версія ґонту, вона не має клиноподібного паза. Виготовляють дранку колоттям («дранням») дерев’яних цурок до 1 м довжиною. Для цієї мети використовують спеціальні інструменти: ніж з ресори, металевий клин з держаком. Колоди повинні бути добре висушеними: з вологістю не менше ніж 18 % — інакше готовий матеріал потріскається. Треба обирати стовбури без сучків — після висихання вони випадають і залишають діри. Для дранки використовують найчастіше сосну, ялину, осику, вільху», – пояснюють фахівці. 

Музей етнографії входить до складу Національного заповідника «Давній Галич». Експозиція установи налічує побутові речі, одяг та знаряддя праці ополян, покутян, бойків та гуцулів, а також й автентичні хати, зібрані та передані до музею зі всієї Івано-Франківщини.

 

 

Читайте також

На стелі львівського магазину реставратори виявили розписи XIX століття

В історичній садибі Києва створять музей лісу

Меценати допомогли відремонтувати музей “Золоті ворота”