Пам’ятник Катерині II в Одесі вчергове обливають фарбою, а Труханов говорить про парк “Імперського та Радянського минулого”

В Одесі розпочалось громадське обговорення в онлайн-форматі, на якому будуть вирішувати долю монумента російській імператриці. Напередодні біля пам'ятника провели акцію протесту із закликом знести його.

Натомість міський голова Геннадій Труханов закликав прихильників демонтажу скульптури Катерини II долучитись до онлайн-консультацій й “не викреслювати історію, а переосмислити її”.

Відтак, за його словами, для монументів, які прославляють росію, чи які пов’язані з її імперськими наративами, у місті потрібно відвести окреме місце для облаштування тематичного парку.

“Впевнений, що в Одесі має бути створений єдиний парковий комплекс “Імперського та Радянського минулого”. Куди має бути переміщена частина архітектурних пам’яток Одеси”, – резюмує Труханов.

Таку заяву мер Одеси оприлюднив напередодні онлайн-консультацій влади з місцевими жителями щодо долі пам’ятника “засновникам Одеси” – за їхніми підсумками сформують основні позиції для проведення загального голосування серед одеситів. 

За день до проведення громадських обговорень біля скульптури провели акцію протесту. Фото: Сергій Смолєнцев / Думська

Раніше невідомі розмалювали цей монумент червоною фарбою. На його підніжжі з’явився напис, який ототожнює російську імператрицю з володимиром путіним.

За день до початку громадського обговорення біля скульптури зібралися активісти з плакатами. Вони закликали органи міського управління демонтувати пам’ятник, посилаючись на історичні факти, що свідчать про знищення всього українського російською імператрицею.

“Катерина робила те, що зараз робить путін”, — сказав один із учасників акції виданню Думська.

Мітинг в Одесі. Фото: Сергій Смолєнцев / Думська

Активісти просять знести монумент Катерині ІІ, адже вона “робила те, що зараз робить путін”. Фото: Сергій Смолєнцев / Думська

Нагадаємо, напередодні міський голова Одеси Геннадій Труханов заявив, що не бажає зносити пам’ятник Катерині ІІ.

Пізніше Одеська ОВА порадила мерії все-таки прибрати з вулиць міста скульптури Катерини II та Суворова, оскільки вони не мають статусу об’єктів культурної спадщини, а отже, їхній демонтаж не потребує жодних дозволів і погоджень. 

Пам’ятник Єкатерині ІІ та її сподвижникам. Фото: відкриті джерела

Варто зазначити, що пам’ятник Катерині II та її сподвижникам спорудили у 1900 році за проєктом архітектора Юрія Дмитренка, скульптора Михайла Попова та Бориса Едуардса. За часів радянської влади скульптуру демонтували, у 2007 році її знову повернули на місце.

За словами історика Олександра Бабіча, місто (історична назва – Хаджибей) існувало ще до початку правління російської імператриці, тому наратив про заснування Одеси є помилковим. Катерина ІІ просто перейменувала місто, а його “заснування” насправді полягало лише у розбудові місцевого порту після окупації.

Цікаво, що російська імператриця ніколи не була в Одесі.

 

На головній – мітинг в Одесі, 18 вересня 2022 року. Фото: Суспільне Одеса

 

 

Читайте також

На давньому козацькому цвинтарі в Одесі влаштовують толоки, щоб створити там туристичну локацію

ЮНЕСКО підтримала включення Одеси до Списку всесвітньої спадщини

Північний міст у Києві пропонують назвати на честь Залужного – петиція