“Містобудівне зґвалтування”. Резонансний законопроєкт № 5655 ухвалено, попри протести

Сьогодні в сесійній залі ВРУ відбулося голосування за законопроєкт № 5655 у другому читанні. Автори законопроєкту називають його наріжним каменем антикорупційної реформи в містобудуванні, а супротивники — «містобудівним зґвалтуванням».

Народні депутати не прислухалися до чисельних закликів «голосувати червоною кнопкою» та віддали 228 голосів «за».

Напередодні голосування десятки представників професійної архітектурної спільноти, мери міст, громадські активісти опублікували свої звернення до парламентаріїв, закликаючи їх не ухвалювати закон, який урізує права громадян і представників місцевого самоврядування, натомість надаючи преференції забудовникам.

Раніше PRAGMATIKA.MEDIA неодноразово публікувала матеріали, присвячені аналізові законопроєкту, та думки сторін. Сьогодні ми зібрали кілька цитат з останніх звернень, які зрештою залишилися непочутими.

Андрій Садовий, львівський міський голова: «Згідно з пропонованим законопроєктом, контрольні функції отримає приватна інспектуюча компанія. Її може створити, наприклад, сам забудовник. Натомість представники міської ради навіть не матимуть права потрапити на територію, де відбувається будівництво. Нам пропонують керувати містом, але зав’язують руки».

Віталій Кличко, київський міський голова: «Фактично це — законопроєкт, який повністю нівелює контроль міст за будівництвом. І створює умови для монопольного централізованого допуску будівельників на ринок. А тим, хто зайде, буде дозволено створити приватний орган контролю містобудівної діяльності без жодного впливу держави чи місцевого самоврядування!

Таким чином, самовільне будівництво стає повністю легалізованим, порушуючи права як власників земельних ділянок, так і мешканців громад».

Ганна Бондар, архітекторка, народна депутатка: «Законопроєкт містить більше 300 сторінок і 2000 сторінок порівняльної таблиці. Ювелірно виписані. Гарні юристи, системний законопроєкт. Тільки є питання: із цінностями у вас — як?».

Анна Кирій, архітекторка, заступниця голови в Архітектурній Палаті НСАУ: «Голосування за 5655 дорівнює голосуванню за Харківські угоди та закони 16 січня. Ми запам’ятаємо ваші імена.

Мені подобається, що історія з 5655 проявляє, хто є хто. Видно всіх: корупціонерів, злочинців, вигодонабувачів, латентних підтримувачів, активних, кон’юнктурних, лояльних до влади і тих, хто мовчить, теж видно».

Аліна Михайлова, волонтерка, військовослужбовиця Збройних сил України: «Будівельна мафія, що клала на інтереси громади і розвиток наших міст, перетворила мій любий Київ майже на Шанхай. Багатоповерхівка чи ТРЦ можуть з’явитися в будь-якому сквері чи навіть озері, якщо цього забажає забудовник і занесе достатньо кешу в «центри прийняття рішень».

Єдиний запобіжник — це громадянське суспільство, що не толерує цього трешу і активно використовує наявні інструменти. Завтра ці інструменти збираються знищити, а будівельну сферу повністю віддати мафії.

Ідеться про законопроєкт 5655, так звана «реформа містобудування». Вона подається під соусом відбудови, а по факту є мародерством і відкриває ворота до розкрадання коштів, спрямованих на цю саму відбудову».

Антон Целовальник, архітектор, військовослужбовець Збройних сил України: «Маю честь бути частиною архітектурної спільноти України. Маю честь гідно служити своїй професії. Маю честь дружити з багатьма колегами. Маю честь бути знайомим з кількома народними депутатами України. Маю прохання не голосувати за законопроєкт № 5655 та вступити в діалог із професійною спільнотою. Маю віру в справедливість».

Єгор Штефан, архітектор, військовослужбовець Збройних сил України: «Вважаю цей закон дуже шкідливим для України та українських міст. Згідно із цим законом суттєво (!) зменшуються права архітекторів, громад, міста впливати на архітектурні та інженерні рішення в новобудовах. У той же час з’являється безліч можливостей ігнорувати будь-які поради, правки та зауваження від будь-кого у власника/забудовника. Це перетворить наші міста на пам’ятники жадобі, зухвалості та марнославству».

 

Читайте також:

Хроніки будівельного фронту. В очікуванні нового раунду битви за №5655

Шуляк стверджує, що під час розробки законопроєкту №5655 керувались досвідом Великої Британії

Корупційні ризики, захист прав забудовників і переваги для монополістів. Анна Кирій про законопроєкт №5655