Мемуари митця-бунтівника й активіста Ай Вейвея від ArtHuss 

/ Арт /

Передзамовити нову книгу можна вже зараз.

Видавництво ArtHuss готує до друку мемуари Ай Вейвея – сучасного митця та активіста, що викривав комуністичну партію Китаю. Наприкінці 2021 року ця автобіографія побачила світ, тож переклад “1000 років радості й смутку” українською буде одним із перших.

Ай Вейвей говорить про протистояння з державою, що в поєднанні з його протестним мистецтвом, із одного боку, перетворило його на ікону для міжнародної творчої спільноти, а з іншого – змусило працювати в політичному вигнанні. У цій біографії описані Культурна революція Китаю, заслання, каторжні роботи, втеча в Америку для вивчення мистецтва, дружба з Аленом Гінзбергом, натхнення роботами Воргола… Відверто та гостро Ай Вейвей описує повернення назад на батьківщину і шлях від невідомого митця до суперзірки артсвіту і міжнародного правозахисника. 

Ця книга також є діалогом трьох поколінь, заглиблює у взаємини батьків і синів. Адже ідея написати мемуари прийшла до Ай Вейвея, коли він 81 день провів під вартою у Китаї у 2011 році за сфабрикованою справою, спричиненою його політичною діяльністю. Він переймався, що син, якому на той час виповнилося два роки, може ніколи не дізнатися історію батька, не спотворену чужими розповідями і домислами. 

Ай Вейвей під час проведення інсталяції “Насіння соняшника”

“Перебуваючи в ув’язненні, Ай вирішив, що таки хоче залишити слід; жаль через нездоланність прірви між ним і його вже покійним батьком, а також страх, що його маленький син може ніколи не дізнатися, хто такий насправді його батько, спонукали Ая Вейвея написати цю книгу”, ― розповідає Джіянґ Фан для The New Yorker. 

Цю мотивацію підтверджує і сам митець: “У період вимушеної ізоляції я відчув потребу осмислити свої стосунки з батьком, Ай Ціном. Ми з ним не були емоційно близькі, проте наш зв’язок, безсумнівно, вплинув на те, який шлях у житті я обрав і в якому становищі опинився”. 

Коли Ай Вейвея звільнили, він розпочав писати свою історію, щоб зафіксувати розповідь про події. Він вважає, що найкращу оцінку Ай Вейвея як художника зробив не арткритик, а слідчий, який працював у державній службі безпеки Китаю. Агент “розумів, що я не зла людина. Просто порушник спокою”, ― розповідає Ай у своїй автобіографії. “Усе, що я робив, було формою дадаїзму”, — сказав йому агент. “Культурна підривна діяльність була моєю спеціальністю”. 

Обкладинка книги “1000 років радості й смутку” від Ай Вейвея

Митець досліджує витоки своєї творчості і рефлексує про батька, чия творчість була подавлена державною машиною: “Деякі особисті проблеми й політичні труднощі, які я пережив, були ті ж, з якими зіткнувся мій батько. Мене, як і його, таврували ворогом держави”. 

Та й сама назва книги “1000 років радощів і смутку” — це фраза з вірша його батька, тож це своєрідні подвійні мемуари. Не лише розповідь про себе, але й спроба розповісти історію власної родини. Ай Вейвей розуміє обмеження мистецтва перед обличчям тоталітаризму, відкидає віру свого батька в те, що поезія “невіддільна від майбутнього демократичної політики”, проте мистецтво все одно залишається для нього символом соціального здоров’я. “Цензура, ―пише Ай, ― є найжорстокішою формою насильства”.

Враховуючи жахливий досвід, який художник і активіст Ай Вейвей пережив за свої шістдесят чотири роки, дивовижно бачити гумор, яким пронизана книга “1000 років радощів і смутку”. Навіть у важких обставинах він, здається, здатний насолоджуватися тим чи іншим абсурдом або ж приймати його з сумирним стоїцизмом. 

Фрагмент із книги “1000 років радості й смутку”

Фрагмент із книги “1000 років радості й смутку”

Мемуари буде цікаво прочитати кожному, хто цікавиться сучасним мистецтвом і хоче усвідомити, як воно працює і чому інколи настільки шокує (згадаймо перформанс самого Ай Вейвея, коли він розбив древню вазу династії Хань чи намалював на ній логотип Coca-Cola). 

Це актуальне і відверте видання, у якому переплетені особистий досвід та, власне, сама історія. Тож дискусія щодо ролі митця за умов складних суспільних явищ буде актуальною та суголосною українській аудиторії.

 

“1000 років радощів і смутку” вже можна придбати за попереднім замовленням на сайті ArtHuss

 

 

Читайте також

The Beauty of Ukraine. Перша книга про красу української природи виходить у міжнародному видавництві 

ArtHuss випускає книгу “Мистецтво кольору” від легендарного Йоганнеса Іттена

Зірка “Абатства Даунтон” озвучив історію зруйнованих культурних пам’яток Харкова – відео