Липень 2023 року визнали найспекотнішим місяцем. Які існують способи знизити температуру в містах

ООН назвали 2023 рік офіційним початком вступу в "еру кипіння", у звʼязку з цим існує 5 способів для міст зменшити ризики утворення ефекту міського теплового острова.

Про це пише CNN.

З проблемою глобального потепління найгостріше зіткнулися жителі густонаселених міст. Мікроклімат мегаполіса може бути на 10 градусів теплішим за клімат околиць.

Це явище вперше задокуменував в 1800-х роках лондонський метеоролог-любитель. Він зʼясував, що це відбувається в районах з високою концентрацією теплопоглинаючих бетонних будівель, асфальтових поверхонь і через брак зелених насаджень.

Ось пʼять речей, які роблять міста для боротьби зі спекою:

Посадка дерев та зелених насаджень

Здорові крони дерев є одним з найбільш ефективних засобів захисту від ефекту міського теплового острова. Згідно з даними Агентства з охорони навколишнього середовища США, шукаючи притулку під деревом, ви можете відчувати себе на 11-25 градусів прохолодніше, ніж стояти під прямими сонячними променями.

Фото: Joachim Hiltmann

Також на температуру навколишньої території впливає вода, яке випаровується з рослин та ґрунту та портапляє в атмосферу.

Муніципалітет Барселони має намір покрити 30% території різноманітними стійкими до спеки рослинами до 2037 року. Сьогодні діброви, алепські сосни, платани, кипариси та інші витривалі породи вже ростуть у місті.

Розпилювачі вологи

У китайських містах, зокрема в Ухані та Чунцині, охолоджуючі розбризкувачі можна знайти в торгових центрах, парках і на автобусних зупинках. За даними екологічного аналітичного центру China Dialogue, вони іноді доповнюються парком “туманних гармат” — по суті, вантажівок, оснащених водяними розпилювачами високого тиску, які їздять по місту.

Фото: Getty Images

Хоча ці гармати спочатку були представлені для боротьби із забрудненням повітря, нещодавнє дослідження Сеульського національного університету показує, що розпилення дрібних частинок води може знизити температуру навколишнього середовища на цілих 7%.

Тим часом у Відні визначили 22 зони як “cool straßen”, обладнані питними фонтанчиками, туманними душами та інтелектуальними спринклерними системами, які автоматично активуються, коли температура піднімається вище 35 градусів за Цельсієм.

Розкочування тентів

Тенти — це простий і недорогий захист, який вийшов з моди через схильність сучасної архітектури до гладких фасадів. Але оскільки міста відчайдушно потребують швидкої відповіді на невблаганну спеку, навіси знову можуть повернутися в моду.

Фото: Planet One Images

Іспанське місто Севілья нещодавно розширило мережу великих брезентових навісів, щоб захистити більше транспортних станцій, ігрових майданчиків, шкіл і лікарень.

У Тель-Авіві у бізнес-районі встановили навіси виготовлені за допомогою LumiWeave, “розумного” полотна з вбудованими сонячними елементами. Їх розробив ізраїльський дизайнер Анаї Грін.

Фарбування дахів і тротуарів у білий

Жителі грецьких островів добре знають, що фарбування дахів і будівель у білий колір є простим і відносно недорогим способом захисту від спекотного літа.

Creative Touch Imaging Ltd

Конструкція з чистим білим дахом відбиває близько 85% прямого сонячного світла в порівнянні з темним дахом, який відбиває лише близько 20%. Дослідницька група з Університету Пердью в Індіані стверджує, що розробила тип “ультрабілої” фарби, яка може відбивати 98% сонячного світла та знижувати температуру поверхні будівлі порівняно з її оточенням майже на 8 градусів. 

Повернення до місцевих матеріалів та традиційних технік

Зростаюча кількість архітекторів і урбаністів уникає західних архітектурних традицій, використовуючи природну вентиляцію, традиційні будівельні технології та матеріали, як-от ізоляційні глиняні цегли, які тисячоліттями використовували люди, що живуть у жаркому кліматі.

Фото: Anne Mimault

Лауреат Прітцкерівської премії, архітектор Френсіс Кере, наприклад, створює відчуття легкості завдяки винахідливому використанню глини, латеритного каміння, гілок евкаліпта та мертвої деревини.

Інститут Землі в Ауровілі протягом майже чотирьох десятиліть співпрацює з архітекторами та будівельниками в усьому світі, зацікавленими в тому, щоб навчитися будувати економічні та низьковуглецеві конструкції зі спресованого бруду та ґрунту. Порівняно з бетоном, склом і сталлю традиційна глиняна цегла поглинає більше тепла та вологи.

 

 

Читайте також:

Жити на воді. Як плавуча архітектура може стати відповіддю на глобальне потепління

Шість найбільш інтригуючих морських басейнів, дібраних архітектором Крісом Ромером-Лі

Морська вода охолоджує третину всіх готельних номерів Копенгагена