“Київміськбуду” не вистачає 24 млрд грн на добудову 20 ЖК у столиці

Аби завершити будівництво 20 житлових комплексів, найбільшому столичному забудовнику "Київміськбуд" не вистачає 24 млрд гривень.

Про це в інтерв’ю Forbes розповіла директорка департаменту продажу та маркетингу компанії Тетяна Маркова.

4,5 млрд гривень із зазначеної суми потрібні, щоби добудувати 9 ЖК, які “Київміськбуд” отримав від збанкрутілого конкурента “Укрбуд”.

ЖК Mirax. Фото: kmb.ua

За даними Маркової, станом на середину липня роботи велися лише на чотирьох обʼєктах КМБ. Більшість із близько 20 000 інвесторів очікують квартири по кілька років.

Розв’язати проблему КМБ без “додаткової фінансової допомоги” практично неможливо, констатує менеджерка компанії Маркова. “Фінансування відбувається за рахунок приватних інвесторів, – пояснює вона. – Інших коштів, як-от дотацій від міста чи держави, забудовник не має”

Ключова проблема забудовника – як і більшість гравців на будівельному ринку України КМБ роками працював за моделлю перехресного фінансування, коли будівництво здійснюється виключно за рахунок коштів нових інвесторів, зазначає Forbes.

Головний ризик такої схеми – кошти не мають цільового призначення та ніким не контролюються, тож забудовник може перекидати кошти з одного обʼєкту на інший.

Війна загострила ризики перехресного фінансування до максимуму. З березня 2022-го попит на квартири впав майже на 95% порівняно з довоєнними місяцями, говорить Маркова. Саме через це у компанії виникли суттєві перебої з фінансуванням, додає вона. Видатки ж, зокрема на обʼєкти, де тривають роботи, збереглися. До того ж, за підрахунками КМБ, вартість будматеріалів із початку війни зросла приблизно на 35%, додає Маркова.

Друга проблема – борги перед КМБ. По-перше, інвесторів, які купували житло “на виплат”, 326 млн грн. По-друге, 400 млн грн зобовʼязань фінкомпанії-управителя фонду фінансування будівництва “Укрбуду”.

Третя причина проблем – до війни КМБ регулярно оплачував послуги підрядників і навіть співробітників квартирами (за собівартістю).

Раніше СЕО КМБ Ігор Кушнір заявляв про два сценарії принаймні тимчасового вирішення проблем. Перший – викуп столичною владою нерухомості на 300 млн грн. Другий – докапіталізація на 1 млрд грн. Мільярду мало б вистачити для мінімально необхідних робіт на будмайданчиках до закінчення активної фази бойових дій.

Варіант викупу квартир містом справді розглядався, але його відклали після рішення провести аудит, уточнює Маркова. Залучити кредити у банках на прийнятних умовах КМБ не вдалося, додає вона.

Наразі для забудовника шукають аудитора, а в КМДА створили тимчасову контрольну комісію для перевірки компанії.

 

 

Читайте також:

КМДА збільшила максимальну висоту забудови в історичному центрі Подолу

Керівника “Київміськбуду” відсторонили від обов’язків, у компанії проведуть аудит

Тайвань виділить 2,5 мільйона доларів на добудову мосту-хвилі на Оболоні