Квартальний тип забудови, зелені зони й укриття. Концепт відбудови Північної Салтівки від EGOHOUSE

Архітектурна студія EGOHOUSE розробила концепцію післявоєнної відбудови Салтівки - одного із найбільш постраждалих районів Харкова.

У своєму проєкті команда пропонує змінити застарілий тип мікрорайонної забудови на квартальний. Цей підхід дозволить вирішити низку проблем, зокрема, некомфортно-велику висотність будівель, відсутність нормальних громадських просторів, “нічийність” подвір’їв, соціалізацію населення.

Забудова районів 2, 3, 4, 5 Північної Салтівки, яка існує нині
Пропозиція нової забудови районів 2, 3, 4, 5 Північної Салтівки

“Через багатоповерховість будівель і низьку щільність забудови існують великі неексплуатовані “нічийні” простори. До руйнувань площа житлового фонду складала орієнтовно 647 406,08 м².

Через те, що Північна Салтівка є спальним районом міста, зведеним за принципом мікрорайонної забудови, більша частина мешканців вимушена виїздити на роботу в центр або інші райони, що спричиняє посилення і без того напруженого трафіку… Квартальна ж забудова наблизить Харків до європейського формату життя, де ідею мікрорайонів забракували ще кілька десятиліть тому”, – вважають в архстудії.

Такий вигляд можуть мати житлові квартали. Візуалізація: EGOHOUSE

Нині Північна Салтівка забудована типовими 9, 12 та 16-поверховими панельними будинками. Згідно з проєктом, завдяки збільшенню щільності забудови і зменшенню висотності (до 6 поверхів) вдасться отримати більшу площу житлової забудови – 1 338 916 м². 

Житлові квартали. Візуалізація: EGOHOUSE

Водночас, аби відійти від концепту мікрорайону, архітектори передбачили поєднання житлової інфраструктури з громадськими будівлями змішаного використання, які містять торгівельно-офісні простори. 

Комерційні будівлі. Візуалізація: EGOHOUSE

Особливу увагу відвели для внутрішніх просторів подвір’їв. Їхня реорганізація полягає в облаштуванні зон тимчасового паркування, паркінгів на перших поверхах, а також прихованій системі сміттєзбору.

Система паркінгів. Візуалізація: EGOHOUSE

Окрім того, запроєктовано бомбосховища. Для вцілілих житлових будинків передбачили метод їхнього інтегрування у нову забудову завдяки системі навісних фасадів.

За пропозицією архітекторів, торговельно-комерційні зони та будівлі змішаного використання матимуть загальну площу 750 000 – 900 000 м². Це дозволить створити “комфортні умови життя, де все поруч із домом”.

Транспортна мережа навколо комерційної забудови. Візуалізація: EGOHOUSE

Також завдяки поєднанню комерційної та житлової квартальної забудови створюється баланс транспортного потоку. Для зменшення трафіку і покращення логістики архітектори додатково пропонують розвинути мережу громадського транспорту з окремою смугою для тролейбусів та автобусів і створити необхідні умови для велотранспорту.  

Пропозиція щодо облаштування транспортної мережі. Візуалізація: EGOHOUSE

Школи, дитячі садки і поліклініки розташовуються відповідно до встановлених радіусів доступності та кількості мешканців. EGOHOUSE пропонує альтернативу радянським типовим проєктам шкіл. Крім того, вони будуть облаштовані безпечними і комфортними бомбосховищами на території комплексів.

Архітектура освітніх закладів. Візуалізація: EGOHOUSE

Безпекові фактори освітніх закладів. Візуалізація: EGOHOUSE

Громадські простори у перспективі можуть розташовуватись як у внутрішніх дворах житлових комплексів, так і навколо торговельно-комерційної зони. Водночас спільною зоною відпочинку для всіх мешканців міста може стати Манжосів Яр.

Громадські простори. Візуалізація: EGOHOUSE

Зони відпочинку. Візуалізація: EGOHOUSE

Розробкою проєкту займались Максим Муратов, Максим Канівець, Таня Бородаєнко, Ольга Музика, Анна Андріанова. Детальніше ознайомитись з пропозицію можна за посиланням.

Варто зазначити, що Північна Салтівка – один із наймолодших районів Харкова, відбудований протягом 1984-1993 років. Унаслідок постійних російських обстрілів ця територія зазнала значних руйнувань. 

Нагадаємо, що напередодні на міжнародному форумі у Мадриді презентували стратегію Генерального плану Харкова. Місто пропонують перетворити на новітній центр освіти з “зеленою” інфраструктурою.

 

 

Читайте також

У Чернівцях здійснять реконструкцію головного парку міста з набережною – візуалізації

Який вигляд матиме новий готель у центрі Львова. Результати архітектурного конкурсу

Використання BIM-технологій у будівництві стане обов’язковим‎: коли і для кого