Туди уже заселилися 120 мешканців. Це люди, що мали прихисток у школах міста і проживали в спортзалах і класах від весни. Зараз вони облаштовуються у власних кімнатах і готуються зустрічати свята в новому житлі.
«Коли після російських атак на будівництві почали вимикали світло і нам доводилось часто працювали в темряві, було справді важко і не було сил. Але команда не зупинилась, зробила все можливе і неможливе, щоб перед святами люди переїхали в свої домівки. Тепер тут пахне їжею, діти граються і прикрашають ялинки, і є відчуття справжнього дому», — розповідає Анна Пашинська, співзасновниця проєкту КО-ХАТИ.
Про процес відновлення будівлі
Будівлю надав Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради. Вона декілька років була порожньою, до того там був офіс департаменту освіти, а ще раніше — дитячий садок.
Щоб адаптувати споруду під житлову, команда КО-ХАТИ здійснила там перепланування: більші простори, такі як бібліотека чи актова зала, розділили на декілька кімнат, збільшили кількість санвузлів і додали кухні. Це дозволило сформувати блокову систему і надати більше приватного простору мешканцям.
Також у будівлі повністю замінили систему опалення, водопостачання та каналізації, наново розвели електрику, встановили сантехніку і плитку в санвузлах, пофарбували всі приміщення, облаштували простори меблями та побутовою технікою.
Більшість меблів спроєктувала команда КО-ХАТИ, враховуючи запити мешканців і досвід місць компактного проживання. Для кімнат розробили набори з ліжка, стелажа та столу. Усі вони були виготовлені місцевим виробником, що є сталим рішенням і допомагає підтримувати локальну економіку.
Про фінансування і підтримку
Бюджет ремонту та облаштування споруди становить 250 000 доларів. Основну частину коштів надав проєкт «Зміцнення громадської довіри» (UCBI III), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Українське представництво Міжнародної організації з міграції (IOM Ukraine) закупило матеріали для систем опалення і електропостачання, двері, плитку для санвузлів, тощо.
Техніку та інші предмети побуту надали благодійний фонд «Рокада» (виконавчий партнер Управління Верховного комісара ООН у справах біженців), програма «Польська допомога» та міжнародна гуманітарна організація «Людина в біді». Також частину вікон у будівлі замінили завдяки допомозі благодійного фонду «Мій мир». До будівельних робіт долучилися студенти Івано-Франківського професійного будівельного ліцею.
У процесі роботи з будівлею команді КО-ХАТИ допомагала місцева влада, зокрема Департамент освіти та науки, Департамент соціальної політики та Департамент інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму і промоцій міста Івано-Франківської міської ради.
Про проєкт КО-ХАТИ
Проєкт КО-ХАТИ має на меті створення комфортного житла для людей, що були змушені покинути свої домівки через війну. Задум ініціювали урбаністична лабораторія METALAB з Івано-Франківська та учасниці незалежної агенції Urban Curators, релоковані з Києва. Згодом до мультидисциплінарної команди долучилися й інші професіонали-переселенці.
«Ми застосовуємо архітектурну й урбаністичну експертизу, співпрацюємо з місцевою владою і власниками нерухомості, шукаємо фінансування для ремонту й облаштування, та координуємо процес будівництва.
Пілотним проєктом стало відновлення частини гуртожитку на 170 мешканців у Івано-Франківську. Будівлю заселили в травні. Зараз триває відновлення ще двох будівель — колишнього готелю в Івано-Франківську (на 90 мешканців) та гуртожитку біля Кам’янця-Подільського (на 250 мешканців). Також уже маємо плани щодо наступних об’єктів», — розповідають організатори КО-ХАТИ.
Читайте також
Команда проєкту KO-ХАТИ завершила відновлення першого житла для переселенців
Євросоюз надав побутову техніку переселенцям в Харкові та генератори для «пунктів незламності»