“Хіба це докази, це ганьба!”. Анна Кирій про підозру СБУ керівнику Нацспілки архітекторів

Йдеться про Олександра Чижевського.

Про це повідомляє Служба безпеки України.

“Кіберфахівці СБУ зібрали беззаперечні докази вини посадовців Національної спілки архітекторів України, які займалися махінаціями у будівельній сфері України. Зловмисники “видавали” нові сертифікати атестації архітекторів, хоча не мали на це права. Аби схема працювала, вони незаконно змінювали персональні дані архітекторів у раніше виданих сертифікатах”, – стверджують правоохоронці.

Таким чином СБУ заявляє, що представник Національної спілки архітекторів за вказівкою керівника передав третій особі свій електронний ключ для входу в електронну систему. Завдяки цьому нібито здійснили несанкціоноване втручання та зміну особистих даних в старих сертифікатах архітекторів з окупованого Криму на необхідні “новостворені”.

“На підставі зібраних доказів підозру оголошено керівнику Національної спілки архітекторів України, його заступниці та IT-фахівцю, що безпосередньо здійснював втручання, за ч. 2 ст. 361 (несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж за попередньою змовою групою осіб) Кримінального кодексу України”, – підсумовують в дописі.

Заступниця голови Архітектурної палати НСАУ Анна Кирій так прокоментувала PRAGMATIKA.MEDIA події: “Із президента Спілки архітекторів, людини у віці, роблять кібер-злочинця. Сьогодні в телеграм-каналі СБУ побачила, що вони повикладали скріни з мобільного телефона. Там де люди кажуть, ми хочемо подовжити сертифікат, він каже, що “так, ми подовжимо”. Це докази? Це якась фігня, висмоктана з пальця, і цю ганьбу треба припинити”.

Водночас, СБУ некоректно виклала інформацію, кому саме її представники оголосили підозру. В повідомленні зазначені керівник Національної спілки архітекторів України, його заступниця та IT фахівець. Кирій уточнила, що йдеться не про заступницю спілки, а секретаря атестаційної комісії, оскільки справа стосується саме видачі архітекторам сертифікатів атестації.

Крім того, 7 лютого у Національній спілці архітекторів знову проходили обшуки. Про це Кирій повідомила на своїй сторінці у фейсбуці.

Архітекторка пояснила, що системний тиск на спілку та обшуки пов‘язані саме з позицією її членів щодо законопроекту №5655.

“Є системна робота по знищенню Спілки архітекторів і блокуванню нашої діяльності і діяльності архітекторів в цілому, оскільки люди не можуть подовжити сертифікати. Спілка архітекторів не може внести їх в систему. Якби Мінрегіон міг би забрати ці делеговані повноваження (по атестації архітекторів і внесенню їх в реєстр), то вони повинні це зробити за наказом міністра за результатами перевірки або інших відповідних до закону процедур. Але є відповідний порядок, і згідно з порядком, вони не можуть це зробити, оскільки немає жодних порушень. Тому офіційно забрати делеговані повноваження у спілки Мінрегіон боїться, і вони почали робити ці дії, щоб забрати можливість атестувати архітекторів та вести реєстр. Робиться це все через нашу позицію по законопроєкту №5655. Це ні у кого не викликає сумнівів. Це робиться для того, щоб всім показати який у нас прекрасний антикорупційний закон, а протестують проти нього лише корупціонери. І зі Спілки архітекторів зараз ліплять корупціонерів за надуманими справами. І за мерів міст так само”. 

Кирій додала, що обшуки проводились на підставі порушеної кримінальної справи за фактом начебто підробки сертифікатів. “Але ніякої підробки по факту немає і ніяких фальшивих сертифікатів не може бути. Кожен архітектор має особову справу, кожен складає іспити і по кожному архітектору приймається рішення про видачу сертифікатів протоколами атестаційної комісії. Кожен сертифікат має державний бланк з унікальним номером, державного зразка і ніяких підробок не може бути”, – підкреслила архітекторка.

Корупційні ризики, захист прав забудовників і переваги для монополістів. Анна Кирій про законопроєкт №5655

За її словами, наразі в ручному режимі був заблокований доступ до реєстрів в Спілці архітекторів, електронна система ще влітку почала працювати зі збоями. В грудні система вже практично не працювала, зараз її робота повністю заблокована. І саме цей збій СБУ якось пов’язує з підробкою сертифікатів. 

“У нас дуже мала кількість сертифікованих архітекторів щодо населення країни. Показник є одним з найнижчих в Європі. І ситуація дуже погана. І нищити громадську інституцію архітекторів, тоді коли водночас вони говорять про відбудову, блокувати отримання сертифікату архітектором, у якого термін дії цього сертифікату закінчився, адже Спілка архітекторів не може валідувати його сертифікат, і ніякого іншого механізму не запропоновано. Будується корупційна схема, щоб у приватному порядку ходили до Мінрегіонбуду, комусь на поклон, платили якісь хабарі, тому що Спілці архітекторів цю функцію заблокували фактично в ручному режимі. Дивіться, як у нас цифровізація працює, спокійно можна втручатися в систему в ручному режимі”, – сказала архітекторка. 

Дев’ять місяців слідчі шукали підставу для обшуків у НСАУ і допиту архітекторів

Кирій додала, що Спілка архітекторів наразі очікує накладання вето на ухвалений законопроєкт №5655, оскільки на сьогодні це може бути єдиним можливим механізмом, коли можна буде не виводити конфлікт на новий рівень, а розробити такий законопроєкт, який би влаштував і місцеве самоврядування, і центральні органи влади, і професійну спільноту, і громадськість. 

“А зараз “реформа” передбачає, що всі повноваження переходять єдиному великому міністерству, об’єднаному з Міністерством регіонального розвитку і інфраструктури, він ще володіє електронною системою, він в ручному режимі втручається, він дає всім доступ на ринок або не дає, він розподіляє кошти – і це у нас такий закон, який покликаний побороти корупцію? Це якась ганьба під час війни”, – зауважила Кирій.

 

 

Читайте також

Національна спілка архітекторів України добиватиметься доступу до електронного реєстру будівництва через суди

Шуляк стверджує, що під час розробки законопроєкту №5655 керувались досвідом Великої Британії

Упорядкувати хаос. Складні питання для архітекторів