Про це вони розповіли в інтерв’ю LB.ua.
Зокрема, на думку Олега Дроздова, рішення про співпрацю зі світовими архітекторами повинне бути виваженим, адже “результат може бути й добрим, але це з розряду “вгадай, який подарунок””.
Ірина Мацевко зауважує, що історія з Норманом Фостером “порушує питання про те, хто з експертів має бути залучений. Мені здається, у першу чергу це мають бути ті архітектори, які вже мають досвід роботи в Україні, які розуміють, які тут є особливості і перепони, які розуміють, наскільки розвинена локальна спільнота і наскільки можна її залучати”.
Вони мають знати, якою мовою говорять чиновники, як можна їх переконувати
“Також це мають бути спеціалісти, які вже мали досвід роботи з післявоєнною травмою та відбудовою міст. Мені здається, що Фостер не має нічого з перерахованого вище, але має багато свого – і це російські проєкти”.
Дроздов додав, що “Фостер дуже успішно працював з великими наддержавними корпораціями – Credit Swiss, наприклад. Його кар’єра – про великий бізнес і вертикальні проєкти.
Друга велика група замовлень Фостера — це авторитарні режими, коли ти отримуєш прямі замовлення, а не проходиш конкурсні процедури. Це Астана, Москва, Аравійський півострів, нові міста. І саме звідти підхід до архітектора як до “бога”, який може вирішити, як жити, і загнати в ці декорації тисячі людей”.
Архітектор пропонує змінити підхід до вибору тих, хто працюватиме над відбудовою зруйнованих війною міст. Зокрема, він вважає, що цим повинні займатись ті фахівці, які вже створювали проєкти в Україні та розуміють особливості українських населених пунктів, а також перепони, що можуть виникнути у процесі.
“Стійке місто, яке розвивається, можуть створити лише ті, хто в ньому живе. Воно має акумулювати певну кількість професіоналів, і надовго. Це можуть бути іноземці або ні, але це треба робити всім разом, тоді це буде спільне місто, здатне на продовження, на розвиток”.
Для того, аби відбудова була якісною, слід аналізувати досвід інших міст, що були зруйновані внаслідок війни. І головне тут – зробити правильні висновки, стверджують спікери.
Стійке місто, яке розвивається, можуть створити лише ті, хто в ньому живе
“Узагалі з нашими містами ніхто нічого не робив, не переосмислював їх. Ми маємо неопрацьовану радянську спадщину, яка плавно маргіналізувалась і з якою ніхто не працював. Міста рухалися лише зі спекулятивною метою заробити гроші, у громад не було амбіцій…
Візьмімо Роттердам. Його руйнування було одним з найбільш трагічних епізодів Другої світової. Після війни минуло надзвичайно багато років, але лише зараз завершується етап повоєнного розвитку міста. Це пов’язано і з конверсією: коли порт перейшов до океану, до Північного моря, а все, що було до того портовим, стало власне містом, Роттердам став центром різних нових постіндустріальних економік“, – резюмував Дрозов.

Центр Роттердама після бомбардувань. Пошкоджена церква Святого Лаврентія – єдина частково збережена будівля, яка нагадує середньовічну архітектуру Роттердама, 14 травня 1940 року. Фото: archives.gov
Він зазначає, що для того, аби повторити досвід Роттердама, необхідна “дорожня карта, де треба змоделювати політичну й економічну складову”, а також людський ресурс.
“Мені здається, що в Україні не можна говорити про якийсь розвиток без міграційної політики. Самі ми тут нічого не зробимо”, – каже архітектор.
Читайте також
Нове серце Роттердама. Післявоєнна реконструкція зруйнованого міста
Стрічку Параджанова “Тіні забутих предків” повернуть на великі екрани
У Харкові обирають нову назву московському проспекту. Які варіанти пропонують