Відтепер десятки проєктів, розроблених іноземними фахівцями, не будуть там реалізовувати взагалі, або ж їх зводитимуть виключно силами росіян.
Більшість із цих будівель і комплексів планували створити у Москві, зазначає видання Meduza.
Голландська архітектурна студія MVRDV стала однією із перших, хто припинив співпрацю з рф. Представництво компанії оголосило про зупинення 5 проєктів, які її пов’язували з країною-агресоркою.
Однією з найзнаковіших робіт студії у росії мало стати зведення 19-поверхового житлового комплексу RED7 у Москві. Його будівництво розпочалось у 2018-му й постійно перебувало під чітким керівництвом іноземних партнерів, однак після виходу MVRDV з російського ринку на співробітництві поставили крапку.
За словами підрядників, надалі контроль з процесу будівельних робіт здійснюватимуть російські проєктувальники. Завершення цього проєкту планувалось у 2022 році.

Таким мав бути екстер’єр житлового будинку RED7. Візуалізація: MVRDV
Під питанням також доля московського Центрального телеграфу. Будівля, зведена у 1927 році, вперше за весь період експлуатації чекала на реновацію.
Аби осучаснити її вигляд, до створення проєкту залучили британського архітектора Девіда Чіпперфільда, знаного за роботою над відновленням Нового Музею в Берліні, зруйнуваного у період Другої світової.
До 2024 року його бюро David Chipperfield Architects мало перетворити телеграф у багатофункціональний комплекс з торговими, офісними й громадськими просторами, підземним паркінгом й оглядовою терасою на даху.
Однак 2-го березня Чіпперфільд засудив дії росії щодо вторгнення в Україну й згорнув усю діяльність на її території. Після цього проєкт реставрації, що мав розпочатись в останньому кварталі 2021-го, перейшов до російського бюро “АПЕКС”, яке, до слова, досі не представило кінцевого варіанту вигляду споруди.

Такий вигляд мав мати Центральний телеграф за концепцією Девіда Чіпперфільда. Візуалізація: David Chipperfield Architects
До виходу з російського ринку архітектурне бюро Zaha Hadid Architects працювало одразу над кількома проєктами. Серед них – станція московського метро “Кленовий бульвар 2”, технопарк Сбербанку, концертний зал Свердловської філармонії та проєкт реновації житлових кварталів у Ломоносівському районі.
Відтепер “Кленовий бульвар 2” будуватимуть за іншим проєктом. Відповідальність на себе візьме одне із російських бюро, що подавало заявку на конкурс зі зведення станції. Однак, хто саме й коли створить новий проєкт – невідомо. Робота над “Кленовим бульваром 2” стартувала наприкінці 2021-го, нині ж – там лише котлован.

Вхід до станції метро “Кленовий бульвар 2” за проєктом Zaha Hadid Architects. Візуалізація: ZHA

Переходи між станціями за проєктом Zaha Hadid Architects. Візуалізація: ZHA

Інтер’єр станції метро за проєктом Zaha Hadid Architects. Візуалізація: ZHA
Так само залишаться нереалізованими проєкти з реновації житлових кварталів у Ломоносівському районі та будівництва концертного залу Свердловської філармонії від ZHA. У зв’язку з пошуком нових проєктувальників строки виконання обох об’єктів затягнуться.
Окрім ZHA, у конкурсі на найкраще рішення з реновації житлових приміщень в Москві виграла низка інших іноземних архітектурних студій, зокрема LDA Design. Вони створили проєкти житлових кварталів для двох районів, розташованих у столиці росії. Після початку війни виконавчий директор LDA Design Майк Фостер заявив про те, що його команда більше не працюватиме у рф ні над цими, ні над будь-якими іншими проєктами у майбутньому.

Проєкт житлових масивів Академічного і Донського районів Москви від LDA Design. Візуалізація: LDA Design

Проєкт житлових масивів Академічного і Донського районів Москви від LDA Design. Візуалізація: LDA Design
Офіційну заяву про вихід з російського ринку також оприлюднили в UNStudio. До військового вторгнення у планах архбюро була реалізація проєкту зі зведення житлового комплексу з вертикальним озелененням під назвою К31, а також капремонт Приморської набережної в Сочі. Останній проєкт росіяни все-таки планують втілити, однак без консультацій з колишніми партнерами, а щодо першого – його, імовірно, ніколи не реалізують.
Про вихід з ринку також заявила архітектурна студія Herzog & de Meuron, яка підкреслила, що співпраця з росією наразі суперечить їхнім принципам. За проєктом компанії мали звести житловий комплекс на місці Бадаєвського заводу, однак робота в кооперації з іноземними партнерами завершилась на етапі викопаного котловану.

Проєкт Horizontal Skyscraper від студії Herzog & de Meuron, який мали звести у Москві. Зображення: Herzog & de Meuron
Серед тих, хто пішов із росії, також бюро Нормана Фостера Foster + Partners. Його проєкт Музею зброї в єкатеринбурзі мали презентувати загалу у лютому, однак військовий напад змінив плани співпраці з рф. Натомість Фостер поклав початок партнерства із Україною – за його проєктом повністю відбудують Харків після перемоги у війні.
Читайте також
Данія допоможе відбудовувати Миколаїв після перемоги України у війні
На Арсенальній уже в кінці квітня з’являться кілька наземних переходів
Russia for sale. Території росії продають у NFT, аби фінансово підтримати Україну