Як мешканці Ірпеня об’єднуються, щоби власноруч рятувати знищені війною будинки

Попри значні зусилля з боку міжнародних партнерів, благодійних організацій і держави, повністю ліквідувати наслідки російського вторгнення на Київщині до зими для місцевих жителів здається примарною перспективою. Лише в Ірпені пошкоджено 3,2 тисячі будинків, з яких близько 600 багатоквартирних, що потребують ремонту, та 39, що підлягають демонтажу.

У частині з них завдяки співпраці благодійників із місцевою владою замінили пошкоджені вікна, а також облаштували тимчасове житло, розповідають у матеріалі Texty.org.ua. Водночас мешканці частково зруйнованих будинків, до яких не дійшла черга, працюють над їхнім відновленням, не чекаючи на допомогу.

“Треба самим рятувати будинок, бо поки чекатимемо на відшкодування від держави, він розвалиться”, — ще у квітні писали в сусідському чаті багатоквартирного будинку по вулиці Тургенівській, 10 в Ірпені. До війни у ньому мешкали понад 400 людей, поки останні з них не евакуювались після попадання снаряда в одну із квартир.

Після деокупації Київщини, у квітні, вони почали поступово повертатись додому. Згодом організували “сезон суботників”, які тривали й у будні дні. Ті, хто не повернулись у квітні, підтримували співмешканців коштами – “скидали гроші на піцу й пиво”.

Команда, що розбирала завали у зруйнованій котельні. Фото: Everest10.org.ua

“Наші чоловіки самотужки зробили тимчасове перекриття даху, а також розібрали завали у зруйнованій котельні, навели лад у дворі, полагодили місця прильотів: дитячий майданчик, ворота, паркан, ліфтову секцію”, — розповідає голова ОСББ Оксана Сергієнко.

За її словами, 12-поверховій будівлі відносно пощастило, адже вона підлягає відновленню, однак наслідки обстрілу немалі – пошкодило опорні конструкції, дах і котельню, яку в новобудовах часто розташовано саме під дахом. Якщо споруда зимуватиме з дірками в фасадах й без опалення, навесні стане ще більше проблем з відновленням.

“Що можемо самі, треба робити. Чекати на допомогу від держави можна довго й нудно. Гроші більше потрібні на фронті, йде війна”, — пише в будинковому чаті мешканець, який повернувся додому серед перших. Його квартира стала одною з тих, у яку прилетіли снаряди. 

Вигляд з вікна однієї зі зруйнованих квартир у будинку по вул. Тургенівській, 10. Фото: Everest10.org.ua

Нині будинкові чати стали справжніми каталізаторами змін і єдиним каналом для ефективної комунікації між розкиданими по світу сусідами. Під час активних бойових дій тут домовлялися про евакуацію, а нині діляться актуальною інформацією про суботники, збори коштів та різноманітні програми з відновлення пошкодженої житлової інфраструктури.

Для прийняття критично важливих рішень члени ОСББ “Еверест 10” провели трансляцію в ZOOM, дистанційні учасники голосували за допомогою цифрового підпису. 

Мешканці будинку на Тургенівськй, 10 лагодять дах. Фото: Everest10.org.ua

Окрім суботників, вирішили здавати по 30 тисяч грн з квартири на відновлення котельні. Однак й цього недостатньо. Згідно з кошторисом, на нову котельню потрібно понад 3 мільйони грн, ще близько 4 мільйони – на відновлення дахового приміщення, де вона розташована.

Так мешканці вирішили шукати благодійників: сайт із закликом допомогти врятувати будинок запрацював у червні. Його зробив один з мешканців, ще кілька днів спільно займалися його наповненням. Заразом хтось влаштовував благодійні лотереї в інстаграмі, хтось написав зворушливі листи своїм іноземним друзям і роботодавцям, хтось поширював власну історію у соціальних мережах.

За два місяці спільних зусиль вдалося зібрати понад 300 тисяч грн. Це значно менше, ніж потрібно, але мешканці будинку не планують відступати від задуманого.

Наразі подібних ініціатив в Ірпені та інших деокупованих містах виникло більше десятка. Люди намагаються відновити пошкоджене житло власними силами й коштом, шукають благодійників, співпрацюють з владою, створюють сайти й сторінки в соцмережах із закликами про підтримку.

Будинок на вулиці Університетській, 16. Фото: Facebook / SaveDobroradIrpin

Серед таких і ОСББ “Доброрад” на вулиці Університетській, 16, де до війни мешкали 50 сімей. Із початком російського вторгнення дім спорожнів. У березні туди влучило двічі, внаслідок чого зруйновано дах і верхній поверх, на нижньому поверсі вигоріли дві квартири, знищено абсолютно всі комунікації, вибито вікна. Попри значні руйнації, дві комісії (державна й приватна) визнали його таким, що підлягає відновленню.

Мешканці будинку демонтують зруйнований дах. Фото: Facebook.com / SaveDobroradIrpin

Аби вберегти будинок від подальших руйнацій, які можуть виникнути після зимівлі, його мешканці не стали чекати на допомогу держави, тому взялися за роботу самі і відкрили благодійний збір на спеціально створеній сторінці будинку у фейсбуці. 

“…Те, що не постраждало від вибуху, щодня руйнує стихія. Минуле з кожним дощем відпадає маленькими шматочками. Будинку критично потрібен дах, а його можуть зробити лише спеціалісти”, – ділиться мешканка однієї з квартир на Університетській, 16. 

За попередніми оцінками, вартість ремонту цього будинку складає понад 10 мільйонів грн. Це непідйомна сума для 50 сімей, з яких 13 залишилися зовсім без житла, а понад половина квартир — у непридатному стані.

Мешканці будинку самостійно демонтували й вивезли дах, що перетворився на металобрухт після обстрілів. Фото: Facebook.com / SaveDobroradIrpin

“Вивезли 8 тонн металобрухту, який колись був нашим дахом і нашою побутовою технікою. Завдяки цьому виручили 16 тис. грн, які підуть на відбудову. Весь метал ми розібрали самі: і дах, і побутову техніку, й прибрали сміття з квартир, які вигоріли. Це дало нам змогу зекономити 190 431,32 грн… Збір коштів триває. Ми вдячні кожному, хто долучається й допомагає. Ви даєте надію сім’ям знову жити у своїх домівках”, — пишуть мешканці Університетської, 16.

 

 

Читайте також

Чеська гуманітарна організація допомагатиме ремонтувати квартири чернігівців

Спілка художників Чернігова намагається самостійно відновити пошкоджену росіянами історичну пам’ятку

На Київщині збираються запустити проєкт із екологічної переробки будівельного сміття