ЮНЕСКО рекомендувала додати до переліку світової спадщини в небезпеці українські об’єкти у Києві і Львові

Комісія ЮНЕСКО, яка оцінювала наслідки ракетного удару РФ по історичному центру Одеси, рекомендувала внести до переліку об'єктів світової спадщини в небезпеці Софійський собор і Києво-Печерську лавру в Києві та історичний центр Львова.

Про це повідомила голова Бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі 7 серпня на брифінгу в Ukraine Crisis Media Center, пише Еспресо.

“ЮНЕСКО нещодавно рекомендувала додати до переліку об’єктів Світової спадщини в небезпеці ще 2 об’єкти в Україні, з огляду на загрозу їхньому збереженню. Це собор святої Софії та прилеглі чернечі будівлі, Києво-Печерська лавра – у Києві, а також ансамбль історичного центру Львова”, – розповіла К’яра Децці Бардескі.

Голова Бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі на брифінгу у Києві. Фото: REUTERS/Alina Smutko

Вона додала, що остаточне рішення стосовно цих об’єктів комітет Світової спадщини ЮНЕСКО ухвалить на прийдешній зустрічі цього вересня.

Голова Бюро ЮНЕСКО в Україні також розповіла про роботу місії з оцінки пошкоджень в Одесі внаслідок обстрілів 23 липня. За її словами, вплив обстрілів на історичний центр Одеси є більшим, ніж очікували експерти.

Всеохопний звіт про завдану шкоду місія ЮНЕСКО підготує у грудні – до зустрічі країн-учасниць Гаазької конвенції. Він міститиме докладну інформацію про роботу місії. У ньому опишуть виявлені знахідки, оцінку завданої шкоди, поради експертів тощо. Відтак цей звіт може бути використаний як доказ у міжнародних судах.

Станом на 26 липня 2023 року ЮНЕСКО підтвердила пошкодження в Україні 274 об’єктів з 24 лютого 2022 року. Це 117 релігійних об’єктів, 27 музеїв, 98 будівель, що представляють історичний та/або художній інтерес, 19 пам’ятників, 12 бібліотек, 1 архів.

За даними МКІП, наразі через російську агресію в Україні постраждали 763 об’єкти культурної спадщини. З них об’єктів національного значення – 105, місцевого значення – 595, щойно виявлених – 63.

Читайте також:

ЮНЕСКО оновила список пошкоджених росіянами памʼяток архітектури в Україні

Представники ЮНЕСКО оцінюють наслідки ракетних обстрілів в Одесі

Одеський порт виключать зі списку ЮНЕСКО