Irpin Reconstruction Summit відповів на питання про джерела фінансування, технічні помилки в документації та конфлікти із активістами

/ Архітектура /

18 липня PRAGMATIKA.MEDIA оприлюднила матеріал, написаний архітектором Олегом Гречухом, в якому порушувалась низка проблем навколо відбудови зруйнованих окупантами об'єктів в Ірпені. Зокрема були висвітлені питання, чому деякі проєкти затверджуються без публічних обговорень та чи вдалося місцевій владі системно підійти до стратегії розвитку містечка. Під час підготовки публікації наше видання зверталося з інформаційним запитом до Irpin Reconstruction Summit - громадською ініціативою, що працює з Ірпінською міською радою над проєктами відбудови об'єктів міста. Відповідь, надану керівницею проєктно-менеджерського офісу Іриною Ярмоленко, отримали вже після оприлюднення основного матеріалу.

Матеріал Олега Гречуха доступний за посиланням.

Відбудова «в ручному режимі»: чи все так прозоро з відновленням Ірпеня після деокупації

Як юридично оформлений Irpin Reconstruction Summit, чи утворена юрособа та розрахунковий рахунок?

IRS є громадською ініціативою, що працює на користь Ірпінської міської ради. Вона не має юридичного оформлення як юридична особа і не має власного розрахункового рахунку. 

Як відбувається фінансування заходів IRS (відрядження за кордон для членів проєктно-менеджерського офісу, авіаперельоти, проживання та харчування, організація заходів в Ірпені – кейтерінг, звук, охорона, друк поліграфії, витратні матеріали, оплата послуг фасилітаторів?) 

Фінансування заходів IRS здійснюється переважно коштом спонсорських, грантових або особистих коштів волонтерів та особистих коштів голови Інвестиційної групи Ірпеня, Володимира Карплюка. Зауважимо, що частина команди IRS – це мешканці Європи, а інша частина – молоді дівчата або мами з дітьми у вимушеній міграції, тому витрати на переїзди мінімізовані. 

За якою методикою був відібраний проєкт відбудови будинку культури на 500 місць за 13 млн євро, чи є акт обстеження існуючої будівлі, містобудівні умови і обмеження? Де зараз знаходиться колектив будинку культури? Хто виконує функції замовника будівництва?

Обґрунтування рішення щодо проєктів, які мали кілька варіантів в рамках проєкту IRS:

  • Проєкт Центрального будинку культури команди Руслана Савчука поєднав у собі минуле та майбутнє. В представленому проєкті гармонійно збережено фасадну групу. Особливо вдалою ідеєю є відновлення будинку культури зі збереженням його автентичності, саме у тому вигляді, у якому він був споруджений (цегла із Бучанського цегельного заводу “Перемога”). Також проєкт передбачає максимальну функціональність об’єкта і ефективно розплановану внутрішню площу з урахуванням сучасних вимог організації глядацького залу. Варто зазначити, що особлива увага приділена організації паркінгу та зовнішньому благоустрою. Однак, необхідно детально обрахувати вартість скляного “саркофагу” та його конструктивні рішення перед прийняттям рішення.
  • Проєкт команди АБ “МОДУС” також був одним із фаворитів. Їхні ідеї були визнані цікавими з точки зору фасадних архітектурних рішень, грамотно пропрацьованою сценою та залаштунковою зоною. Проте, об’єктивно, складність та вартість фасадного оздоблення стали причиною, з якої цей проєкт не був прийнятий. 

Виконавчий технічний звіт обстеження несучих конструкцій показав, що будівлю визнали аварійною. 

З урахуванням того, що об’єкт є комунальною власністю, функцію замовника виконує Ірпінська міська рада. Проте на сьогоднішній день договір на розробку проєктно-кошторисної документації ще не був укладений. Наявність такого договору є важливою умовою для подальшого руху з проєктом. 

Колектив відділу культури, який знаходився в приміщенні БК працює на базі бібліотеки. Деякі члени колективу ще не повернувся з еміграції, і тому звільнилися, дехто був переведений на вакантні посади в заклади культури громади. 

На прикладі реконструкції стадіону “Чемпіон” в Ірпені, інформуємо, що кошторис, який був складений волонтерською групою, сягав 7 млн євро. Після деталізації та нарад із Ірпінською міською радою, волонтерами та державними установами, кошторис був зменшений, і тепер не перевищує 1 млн євро.

Усі ескізні проєкти розроблялися волонтерами в рамках нашого Проєкту, і всі кошториси були складені відповідно до цих ескізів. Оскільки робоча документація не була розроблена, попередні кошториси є суб’єктивною точкою зору волонтерських груп, які розробляли ці проекти, з урахуванням напрацювань і орієнтирів. 

Реальні кошториси, за яким будуть виконуватися роботи, завжди будуть опрацьовуватися і переглядатися ірпінськими профільними структурами, а також оптимізовуватимуться відповідно до сьогодення. Звертаємо вашу увагу, що будь-яка кошторисна документація, згідно з чинним законодавством, має пройти державну експертизу вартості об’єкта. 

Чому в буклет “Відбудова Ірпеня 2023-2033” (с. 134-135) під виглядом проекту відбудови ірпінської школи No2 було включено фотографії збудованих шкіл у Франції м. Лімей-Бреванн (автори r2k-architecte), м. Серрі (автори Ameller-Dubois), та в м. Суджоу, КНР (автори DPLUS studio), з підписом “проєкт розробили Михайло Новосельський, керівник проєкту, Сергій Царик, менеджер проєкту, Віктор Ковальчук, архітектор”? На якому етапі зараз відбудова цієї школи? 

Архітекторами була пророблена робота з реконструкції школи №2, зокрема, представлена візуалізація була надана як приклад, і що, на думку волонтерів-архітекторів, є допустимим. 

При цьому проєктанти при підготовці ескізів працювали з реальними планувальними рішеннями на існуючій земельній ділянці. 

В школі наразі виконано лише низку робіт з ліквідації наслідків, що спричинили обстріли російського агресора. До слова, хочемо додати, що Ірпінська територіальна громада за останні 10 років отримала значний розвиток. За ці роки було багато активістів, які не вірили в можливість реалізації тих чи інших проєктів. Але десятки парків, сквери, площі, Набережна, нові школи та садочки, оновлені комунікації, показують, що в громадах, які активно розвиваються, відбувається те, в що спочатку багато не вірять. 

Чому в буклет (с. 188-189) включено будівництво монорельсу з Ірпеня до Києва (на землях області та Києва), вартістю 150 млн.євро, яка доцільність такого будівництва, та чому в якості ілюстрації обрано московській монорельс на тлі Останкінської телевежі? 

Фото – це технічна помилка дизайнера, яка після виявлення була одразу виправлена. Звертаємо Вашу увагу, що волонтери IRS діють на громадських засадах, часто працюючи в нічний позаробочий час, тому будемо вдячні кожному, хто долучитеся до рутинної роботи та зробить все, щоб уникати різного роду помилок. 

Будівництво монорельсової лінії з Ірпеня до Києва включено в проєкт “Відбудова Ірпеня 23-33” як один із потенційно доцільних напрямків розвитку транспортної інфраструктури, який може бути реалізований в рамках приватної ініціативи, приватно-державних відносин, або ж за рахунок фінансування муніципалітету. При цьому Монорельс визнаний у світі як найбільш екологічний транспорт та в змозі вирішити одну з найбільших (транспортних) проблем Ірпінської громади. 

Монорельс широко застосовується в найбільш прогресивних містах світу. Рішення з приводу доцільності такого транспорту неодноразово обговорювалося як Ірпінською міською радою, так і громадськістю. Детальний аналіз можливостей буде здійснюватися в подальшому спеціалістами в цьому напрямку. 

Чому проєкт площі Свободи (вартістю 7,5 млн євро) на місці центрального ринку (с.142-143), якому понад 100 років, передбачає ліквідацію цього ринку і 1000 робочих місць, платників податків, та не пропонує місце, куди можна перенести цей ринок?

В Ірпені на місці знищеного окупантами старого ринку облаштують площу Свободи: візуалізації

Твердження про 1000 робочих місць та великі податки – є помилковим та нічим не підтвердженим. Даний об’єкт є неестетичним, порушує всі пожежні та екологічні, будівельні норми. Проєкт Площі Свободи на місці центрального ринку є запитом від громади. 

Пропозиції щодо перенесення ринку на інше місце опрацьовуються в Ірпінській міській раді.

Чому представлений проєкт відбудови бібліотеки (с. 128-129) з добудовою до житлового будинку павільйону з виносом понад 6 м., який суперечить протипожежним нормам? Адже, фактично на сьогоднішній день відновлення бібліотеки вже завершено (замінено вікна, покрівлю і елементи фасаду). Чи проєкт відновлення за 326 тис. євро передбачає нові ремонтні і будівельні роботи? 

Бібліотека була включена в перелік інфраструктури для відновлення в рамках IRS, над якими працювали волонтери-архітектори. Бібліотека стала об’єктом обстрілів і руйнувань російським агресором. 

У бібліотеці були проведені ремонтні роботи, це вірно. Проте в рамках ініціативи IRS чилійським архітекторам Крістіаном Віттігом у співпраці з українськими колегами було запропоновано створити інноваційний проєкт. Ця ініціатива була підтримана іншими волонтерами та ІМР. Фінансування даного об’єкту повинно буде здійснюватися за рахунок донорських коштів, за умов їх наявності, у що ми віримо. 

Виніс, який показаний в рамках проекту, існує з моменту існування будівлі, понад 40 років. 

В таблицях з кошторисними вартостями виявлено безліч помилок. Найбільше їх в таблицях збитків по приватним будинкам. Також є помилки в вартості нових будівництв – Співоче поле в Михайлівській Рубежівці оцінено в 25 мільйонів євро, по всіх інших проєктах (будівництво ресторанів в парках та на набережній р. Ірпінь – 1 млн євро, льодовий стадіон – 8 млн. євро, приватний спортклуб з басейном – 2,5 млн. євро, пляжна зона – 2 млн. євро, аквапарк – 15 млн. євро, приватна школа – 2 млн. євро, приватний пологовий будинок – 1,5 млн. євро, тощо) не вказано методики розрахунку кошторисної вартості, невідомі земельні ділянки, відсутні містобудівні умови і обмеження, не делеговані функції замовника, невідома спроможність інфраструктури (каналізація, опалення, енергопотужності, громадський транспорт) до прийняття таких об’єктів. Чому за рік роботи IRS не змінився статус цих ескізів? 

IRS – це громадська ініціатива, члени якої працюють на громадських засадах у свій вільний час, з дорадчими функціями. На цей час, напрацювання передані міській раді Ірпеня, яка візьме або не візьме їх у своє виконання. 

З огляду на те, що наші пропозиції автору блогу видаються помилковими, ми зверталися до Олега Гречуха (який звернувся до Вас за наданням місця для публікації) з проханням надати його концептуальні пропозиції з достатньою інформацією щодо методики розрахунку кошторисної вартості нових будівництв, земельних ділянок, містобудівних умов та обмежень. Також просили надати напрацювання до усіх запропонованих нами проєктів зі спроможністю усіх комунікацій (каналізація, опалення, енергопотужності, громадський транспорт). 

Адже саме Олег Гречух (який зараз різко почав нищити репутацію волонтерів проєкту) намагався здійснювати спільно з іншими волонтерами діяльність, але через відсутність конструктивних пропозицій, провокації, системне невиконання взятих на себе завдань, використання мови ненависті, претензії, дискредитації проєктів волонтерів та шеймінгу був виключений з групи самими ж учасниками. 

Надзвичайно мало уваги приділено найбільш критичним питанням: скільки людей без даху над головою сьогодні в Ірпені? Де вони тимчасово проживають? Коли і як будуть відбудовані їх житлові будинки? Який відсоток відбудови є за рік? Які алгоритми роботи з постраждалими? Знаходження в архівах документів (техпаспорти БТІ), допомога в оформленні ділянок у власність чи користування (неприватизовані ділянки, не введені в експлуатацію до війни будинки, відсутність прав на землю в ОСББ чи ЖЕКів), яким чином обираються перші будинки для відбудови, чи є прозора структура проходження коштів, вибору підрядників, контролю за виконаними фактично роботами та ринковими цінами? 

Питання стосовно тимчасового проживання, відновлення житлових будинків та інфраструктури є у підпорядкуванні Ірпінської міської ради, тому радимо у подальшому звертатися до відповідних органів місцевої влади, зокрема, для отримання інформації щодо цих питань, а не на волонтерський проєкт. 

У свою чергу попри те, що запит був спрямований на моє ім’я, ми звернулися до міської ради від себе до підготовки запитуваної Вами інформації і отримали ось таку відповідь від відділу ЖКГ: «У 2022 році за кошти резервного фонду державного бюджету, обласних субвенцій, співпраці з міжнародними організаціями, благодійними фондами було відновлено 407 багатоповерхових будинків. Демонтовано 11 багатоповерхових багатоповерхівок. 

Відновлено 322 приватних будинки. Крім того, за рахунок обласної програми «Відновлення приватних будинків» буде побудовано 12 приватних будинків взамін повністю зруйнованих. 

З приводу забезпечення осіб житлом, які втратили своє майно внаслідок збройної агресії рф, повідомляємо, що на території міста функціонують наступні модульні містечка: 

  • Модульне містечко «Ластівка» – це найбільший в Україні проєкт соціального житла для постраждалих громадян. Наразі це 12 таунхаусів по 3 квартири у кожному, де живуть 144 людини.
  • На території санаторію «Дубки» встановлено дві черги модульного містечка для людей, яких війна залишила без даху над головою. Це 8 модулів по 21 квартирі. Одна кімната передбачає заселення 4 людям, що в свою чергу забезпечило тимчасовим житлом 672 громадян, які втратили своє житло. 

Про модульні містечка в Ірпені ми писали в окремому матеріалі, присвяченому перевагам та недолікам модульного будівництва, – прим. ред.

Крім того повідомляємо, що у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №600 «Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна» розроблено механізм компенсації за повністю знищені об’єкти нерухомого майна, в рамках якого передбачено житлові сертифікати за повністю знищені обʼєкти житлового фонду. 

Додатково інформуємо, що аварійно-небезпечні багатоповерхівки подаються на розробку проектно-кошторисної документації з нового будівництва до Програми відбудови багатоквартирних житлових будинків в Київській області на 2023-2025 роки». 

 

 

Читайте також:

Два меморіали, стадіон, монорельс. Як Irpin Reconstruction Summit планує відбудовувати Ірпінь, зруйнований війною

В Ірпені оголосили переможців архітектурного конкурсу з відбудови зруйнованих об’єктів

На Київщині завершили ремонт залізничного мосту через річку Ірпінь