Фотопроєкт «Велетень» Гумілевського буде представлений у галереї з доповненою реальністю

/ Арт /

15 грудня відбудеться онлайн-виставка фоторобіт Артема Гумілевського «Велетень». Усі охочі за допомогою мобільного застосунку Baroque зможуть відвідати експозицію в режимі доповненої реальності, ближче ознайомитися зі світлинами та придбати ті, які сподобалися.

«Велетень»

Артем Гумілевський почав свою діяльність усього кілька років тому, втім, доволі швидко здобув популярність. Проєкт «Велетень» фотограф почав знімати в березні 2020 року — на початку пандемії коронавірусу. Його оголені фотографії пронизані іронією: митець демонструє, як процес самоізоляції й обмежень змусив людей віч-на-віч зустрітися із самими собою.

Артем Гумілевський, Без назви. 2020-2021

Гумілевський вивчає, як нині людина переживає самотність і має вести діалог із собою без свідків, посередників і звичного оточення. Він пояснює, що оголеність — це насамперед про щирість і відкритість, і, зокрема, саме вона дозволяє бути якомога чеснішим із глядачем.

Робота над проєктом завершилася в лютому 2022 року, вона тривала фактично до повномасштабного вторгнення росії в Україну. Гумілевський зізнається, що не міг більше продовжувати працювати над «Велетнем», оскільки проєкт здавався йому надто безтурботним.

Артем Гумілевський, Без назви. 2020-2021

Між тим, «безтурботні» світлини Артема були представлені у Венеції, Нью-Йорку, Німеччині, Англії, Швейцарії та Чехії. Буквально нещодавно український фотограф став одним із лауреатів австрійської премії Global Peace Photo Award 2022. Запаморочливий зліт кар’єри Гумілевського не тільки приніс йому славу та популярність далеко за межами України, а й дав можливість ознайомити широкий загал із сучасним українським мистецтвом.

Як зазначає мистецтвознавиця і кураторка проєкту «Велетень» у Baroque Gallery Наталія Дмитренко, світлини Артема просто не можуть залишити глядачів байдужими. «Коли відвідувачі бачать його роботи, вони спершу зазнають шоку. Вони не можуть зрозуміти, чому їх захоплюють образи оголеного тіла та чому їм хочеться це купити. Так відбувається через процес якогось глибокого психологічного реагування. Проєкт «Велетень» — про свободу, і тому він такий важливий», — каже Наталія.

Виставка у віртуальній галереї стане першим досвідом фотографа в заході такого формату. Проте до експозиції увійде лише частина робіт із серії «Велетень». Та, що максимально наближена до сучасних викликів і реалій.

 

Новий вимір діджітал-мистецтва

Онлайн-галерею з доповненою реальністю Baroque Gallery було запущено ще в березні поточного року. За цей час відвідувачі змогли ознайомитися з десятьма виставками, просто не виходячи з дому. Все, що потрібно, — завантажити онлайн-додаток Baroque Gallery на свій смартфон, прогулятися залами і ознайомитися з експозиціями. Оскільки роботи митців представлені у високій якості, роздивитися можна навіть найдрібніші деталі.

Деякі виставки пропонують безкоштовний вхід, за деякі доведеться заплатити, як у звичайному музеї, галереї або виставковому залі. Функціонал застосунку також дозволяє користуватись аудіогідами, а звуковий супровід повністю занурює візитерів у творчу атмосферу.

Як зазначає Наталія Дмитренко, віртуальна галерея має настільки широкі можливості, що художник здатний самостійно робити виставки, маючи в наявності лише ноутбук. Оформлення, освітлення, колір стін, рам, паспарту — все обирається індивідуально. Тут немає жодних обмежень у кількості залів чи кількості робіт, які можна розмістити в рамках однієї виставки.

«Художники в захваті від функціоналу галереї, їм дуже подобається, що вони можуть із легкістю проводити виставки онлайн. Сьогодні це важливо, оскільки митцям у нинішніх непростих умовах не потрібно припиняти свою діяльність. Вони здатні продовжувати творити, демонструвати свої роботи та продавати їх», — каже Дмитренко.

За її словами, виставка Гумілевського, окрім іншого, має на меті залучення більшої кількості користувачів до участі на цьому майданчику та прагне продемонструвати, що художники можуть самостійно ставати творцями своїх виставок. «Сучасні технології дозволяють це робити, і це особливо важливо зараз, у воєнний час», — додає мистецтвознавиця.

Baroque Gallery — це перший повноцінний онлайн-майданчик із функціоналом, що дозволяє створювати виставки, які нічим не поступаються експозиціям офлайн

Розробники застосунку пропонують відвідувачам купити не тільки реальні художні твори, а й NFT. Пряма підв’язка до Open Sea дозволяє синхронізувати діджитал-твори митців і прив’язати до них електронний гаманець.

 

Синергія мистецтва й технологій

Наталія Дмитренко займається мистецтвознавством понад 12 років. Серед напрямків її діяльності — формування приватних колекцій і здійснення оцінки предметів мистецтва. Колаборація з Baroque Gallery розпочалася ще в березні цього року, коли мистецтвознавиця разом із розробниками застосунку зробила виставку, з продажу квитків на яку організатори оплатили протезування для українського військового. Нещодавно Наталія отримала пропозицію зробити артоффер із серією виставкових проєктів, щоб представити їх на віртуальних майданчиках. Так зародилася колаборація з Артемом Гумілевським.

Наталія Дмитренко, кураторка проєкту «Велетень» в Baroque Gallery.

PRAGMATIKA.MEDIA: Чому ви обрали саме Артема Гумілевського для чергової виставки в Baroque Gallery?

Наталія Дмитренко: Мені було цікаво попрацювати з Артемом, оскільки він належить до Миколаївської школи фотографії. На жаль, українські колекціонери приділяють набагато менше уваги інвестиціям у такі предмети мистецтва, як художня фотографія. Ми маємо ставити цей напрям на один рівень з іншими видами мистецтва, оскільки в усіх країнах на арт’ярмарках, крім живопису, завжди є місце для фотомистецтва. В нашій країні, на жаль, ми не привчені до того, що фото — це теж те, що з успіхом можна колекціонувати. Я в комплексі розглядала цей проєкт як шанс донести до українських митців, що ті можливості, які відкривають для них сучасні технології, можуть дозволити далі розвиватися й паралельно вести свою діяльність як онлайн, так і в режимі офлайн.

P.M.: Наразі Україна та українці дійсно переживають дуже складні часи, сфера мистецтва зокрема. Що вас надихає продовжувати діяльність попри всі складнощі?

Н. Д.: Наприкінці лютого цього року багато хто опустив руки і поставив творчість на паузу. У мене все вийшло навпаки. Ми часто виходили з митцями наживо, про щось говорили. По-друге, я дуже захоплена Артемом. Попри те, що він не має профільної освіти з фотомистецтва, він може по телефону прочитати лекцію з історії мистецтв, просто пройшовши серією своїх робіт «Велетень». Він справжній мистецтвознавець. Наприклад, коли ми спілкуємося, я питаю його: «Артеме, чому ти обрав леопардове покривало, яким замотав тіло, і на голові у тебе вінок із кульбаб?». Він пояснює, що хотів дати посилання на давньогрецьку міфологію й античні образи. Я захоплююся тим, наскільки активно наші хлопці беруть довідки в Мінкульті, щоб за тиждень відвідати три країни та представити там нашу державу. Під час війни важливо боротися й за те, як нас сприймають у Європі. Щоб європейські колекціонери могли впізнавати митців з України. Крім реального фронту, ми боремося й на культурному.

 

 

Читайте також

Dutch Design Week: дизайн для світу в рожевих окулярах

Спільний проєкт SVOYA Studio та Рьосуке Фукусади: український дизайн в Японії

Floriade Expo 2022: взяти стільки знань, скільки зможемо забрати