Фаховий коледж “Політехніка” Державного університету економіки і технологій, Кривий Ріг. Втрачена пам’ятка

У колаборації з Агенцією медійного росту "АБО" та в рамках проєкту "Свій дім" публікуємо історії, розказані українцями про будинки, втрачені внаслідок російської агресії. Сьогодні розповідаємо про Фаховий коледж "Політехніка" Державного університету економіки і технологій в Кривому Розі.

Зранку 31 липня 2023 року у Державному університеті економіки і технологій (ДУЕТ) у місті Кривий Ріг розпочалася онлайн-нарада. Колеги тільки-но встигли привітатися, як пролунав потужний вибух. 

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Директорку коледжу відкинуло разом з кріслом

Перша російська ракета влучила у лабораторний корпус фахового коледжу “Політехніка”. Це відокремлений структурний підрозділ ДУЕТу. Його директорка Наталя Волошанюк теж була присутня на нараді, але в одну мить зникла з екранів моніторів.

“Десь о 8.58 пролунав перший вибух. Пані Наталю відкинуло вибуховою хвилею, і ми це бачили. Вона просто зникла, а потім почули якийсь шум”, — розповів журналісту Свій дім проректор Валентин Орлов.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Друга ракета влучила у багатоповерхівку. Вибухова хвиля пошкодила корпуси та гуртожитки

Пан Валентин знаходився в учбовому корпусі ДУЕТу на площі Визволення, 2. Повітряної тривоги не було, він вийшов на вулицю і побачив, як летить друга ракета. Через кілька секунд вона влучила у багатоповерхівку по вулиці Українській, 55: 

“Фактично усі наші будівлі університету знаходяться на відстані одного кілометру від епіцентрів цих двох ракетних ударів. Тільки одні корпуси ближче до першого вибуху, а гуртожитки –  до другого. Тобто кожна будівля постраждала, але найбільше зруйнований лабораторний корпус коледжу, в який потрапила ракета”.

Біля зруйнованого корпусу “Політехніки” проректор з групою співробітників були через 10-15 після вибуху.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Цегла відлітала й впивалася у дерева

“Перед нами була купа будівельного сміття. Уявіть, що будівлю розрізало посередині 10-15 метрів й видно всі стіни в розрізі: коридори, столи зі стільцями, висять дошки. Сила удару була така, що цегла відлітала й впивалася у дерева. І це в ракеті не було цієї вибухової речовини, тільки сила інерції, яку несла ракета. Якби там був бойовий заряд, то будівлі взагалі не було б. І сусідніх також”, – розповів він.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

За кілька хвилин до вибуху з корпусу, в який влучила ракета,  вийшов співробітник, який знімав показники лічильника. Він встиг дійти до сходин іншого навчального корпусу, розташованого поруч, й дивом не постраждав. А звідти вже виходили поранені й налякані колеги, серед них і директорка Наталя Волошанюк.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

“Пощастило, що після вибуху мене відкинуло разом з кріслом. І саме на нього впали двері, а на них зверху посипалося скло. Трохи отримала порізи обличчя, шиї, але вже зажило. Дуже поранило прибиральницю — вона вже перенесла дві операції. На жаль, загинула наша двірничка, яка була у дворі лабораторного корпусу”, — розповідає Наталя. 

На першому поверсі працювала невелика крамниця. Біля неї загинув молодий нацгвардієць, який зайшов випити кави перед нарадою.

Тепер ми розглядаємо лише дистанційне навчання

Усього у коледжі “Політехніка” постраждали 5 об’єктів: лабораторний корпус (найбільш зруйнований), корпус майстерень, головний і два гуртожитки, розташовані через дорогу.

“На момент ракетного удару 31 липня у чотирьохповерховому лабораторному корпусі з навчальними аудиторіями фактично все було готово для початку освітнього процесу у змішаному форматі. Тепер ми розглядаємо лише дистанційне навчання”, – розповідає проректор Валентин Орлов.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Чи підлягає відновленню лабораторний корпус коледжу

“Ми підготували всі необхідні документи, щоб занести в Дію. Відправили усі документи до Міністерства освіти і науки України й повідомили його, як власника майна про руйнування. І долю закладу буде вирішувати власник, бо ми тільки балансоутримувачі, — розповідає проректор. — Станом на 18 серпня 2023 року лабораторний корпус коледжу, на наш погляд, не підлягає відновленню. Майстерні, які примикали до нього  – теж не підлягають, по всій будівлі пішли тріщини. У головному корпусі зруйнований дах. Його підняло вибуховою хвилею і він впав під силою тяжіння. Пошкоджені самі балки, зсунулась шиферна конструкція. Практично зараз відкрите повітря, вітер гуляє і ллє дощ. Повилітали всі вікна, навіть металопластикові. З великим ризиком вивезли незначну частину найбільш цінних приладів та архів з кутових приміщень. Тому що ці документи – це людські долі”.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Пошкодження отримали і два гуртожитки коледжу сталінського типу, розташовані через дорогу від коледжу. У них теж проблема зі стелями, вікнами. По стінах пішли тріщини, відпала штукатурка. 

“Станом на 16 серпня 2023 року офіційного огляду експертів ще не було. Висновок про подальшу придатність корпусів і гуртожитків зроблять тільки вони”, – говорить Валентин Орлов.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Що з іншими корпусами ДУЕТу

“Будівлі найбільш зруйнованого корпусу Політехніки знаходяться в центральній частині Кривого Рогу і вони компактно розташовані на одній земельній ділянці. До них примикає один із навчальних корпусів ДУЕТу. Там знаходиться ще один наш корпус і гуртожиток”, — розповідає проректор. 

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Найближче до епіцентру вибуху був корпус університету по проспекту Поштовому, 64. Там фактично немає даху й повилітало скло. Коли йдуть дощі, то все заливає. Співробітники поки прикрили перший поверх від мародерів. 

Наступний за дальністю — гуртожиток по просп. Поштовому, 51. На даху зсунувся шифер, а по будівлі пішли тріщини. Там, де були напіввідкриті вікна, вигнуло склопакети. 

У корпусі на площі Визволення, 2 вилетіли вікна старого зразка, також пішли тріщини, стеля у дірках через пошкодження шиферу.

Постраждав гуртожиток, де жили ВПО

Гуртожиток по вулиці Петра Калнишевського, 18 постраждав від другої ракети, яка влучила у будинок по Українській, 55. Повністю повилітали вікна 9-го поверху. Там ніхто не постраждав, але в цій будівлі живуть переселенці.

“Ми якраз співпрацюємо з французькою гуманітарною організацією ACTED, щодо модернізації цього гуртожитку під потреби внутрішньо-переміщених осіб”, – додав Валентин Орлов.  

До гуртожитку №3 по провулку Асірійський, 2 теж дісталася вибухова хвиля і він залишився без вікон.  

Усього внаслідок ракетного обстрілу Кривого Рогу 10 будівель університету зазнали пошкоджень різного ступеня – від вибитих вікон до майже повного руйнування. 

Колаж наданий платформою “Свій дім”

ДУЕТ спільно з БО “БФ “Разом з тобою” оголошує збір коштів на відновлення освітньої інфраструктури вишу.

Інші історії та корисні інструкції для допомоги людям, які залишилися без житла, можна знайти на сайті “Свій дім” https://www.sviydim.media/

Власними спогадами про зруйновану оселю або заклад, в якому працювали, можна поділитися в анкеті https://bit.ly/sviydim

 

 

Читайте також:

Часів Яр. Будинок культури. Втрачена пам’ятка

“Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва”. Втрачена пам’ятка

Бахмутський міський Народний дім. Втрачена пам’ятка