Держкіно “ліквідовує” Довженко-Центр – найбільший кіноархів України

/ Арт /

Цілісну колекцію центру, що формувалась з 1960-х років, вирішили розділити між різними структурами.

Про це повідомляє сама культурна установа на офіційній сторінці у фейсбуці.

“Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію Довженко-Центру, що де-факто означає ліквідацію національного кіноархіву, який з 1994 року послідовно займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно”, – йдеться у піблікації.

Згідно з наказом Держкіно, всі фільми з колекції та майно Довженко-Центру мають бути передані Державній установі “Науковий центр кінематографії України”, основним видом діяльності котрої, за даними ЄДРПОУ, є “вища освіта”, пояснюють представники культурної установи. 

Зі структури центру має бути виокремлено Державне підприємство “Українська анімаційна студія”, до якої будуть передані авторські права на українську анімацію, що зараз належать Довженко-Центру. Співробітників установи можуть звільнити.

“Таким чином відповідати за унікальну кінематографічну спадщину України Держкіно доручає де-факто “сплячій” установі, що з моменту свого заснування за часів Януковича в 2011 році не здійснювала жодної діяльності, не має штату, відповідних компетенцій, сайту тощо”, – зауважує команда Довженко-Центру.

У наказі про реорганізацію не згадано кіноархівну та музейну колекції, котрі є частиною відповідно державного архівного та музейного фондів України та підпадають під дію окремого законодавства. 

До того ж Держкіно не обгрунтувало таке своє рішення, не врахувало пропозиції Довженко-Центру щодо подальшої діяльності та не розробило стратегічний план його розвитку, як того вимагає розпорядження Кабінету Міністрів України № 91-р від 26.01.2022. Натомість вирішили розділити цілісну колекцію центру, що формувалась з 1960-х років, між різними структурами. 

“Передача колекції національного кіноархіву з високою репутацією у світі до фейкової установи – величезний удар по міжнародному іміджу української влади, особливо під час війни, коли Україна у крові виборює власну ідентичність. Цей удар має всі ознаки зазіхання на національну пам’ять і може вважатися підривом державності і зрадою національних інтересів”, – пояснюють представники культурної установи.

Довженко-Центр – найбільший і єдиний міжнародно визнаний кіноархів України, в якому зберігається понад 10000 найменувань (більше 60 000 одиниць зберігання) художніх, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів, понад 24 000 архівних документів з історії українського кіно, понад 400 музейних експонатів. Єдиний український представник в Міжнародній федерації кіноархівів (FIAF). 

Колекція Довженко-Центру за значенням та обсягом дорівнює колекціям Національного художнього музею України, Музею Ханенків, Музею історії України, Бібліотеки імені Вернадського і є найбільшою в світі збіркою творів українського кіномистецтва.

Для збереження, розвитку і популяризації кіномистецтва в структурі Довженко-Центру діють Фільмофонд, Кіноархів та Музей кіно, Медіатека, видавництво, книгарня, кіносценічний простір “Сцена 6”, кінолекторій та єдина в Україні кінокопіювальна лабораторія з цілісним плівково-цифровим циклом. Така структура відповідає світовим стандартам діяльності інстутуцій, що працюють з кінематографічною спадщиною.

 

Фото на головній: Андрій Бойко

 

 

Читайте також

Спілка художників Чернігова намагається самостійно відновити пошкоджену росіянами історичну пам’ятку

В Одесі проведуть архітектурний конкурс на облаштування Театральної площі

ОСББ у Києві без дозволу розбирало місток в історичному будинку