CRAFT STORY і Ukraїner представляють проєкт СТРІХА про українську народну архітектуру

Майстерня CRAFT STORY разом з Ukraїner представлють новий проєкт про українську народну архітектуру – СТРІХА.

Як повідомляють автори проєкту, вони прагнули показати автентичні архітектурні скарби, зокрема ті, що заховані у селах, подалі від головних доріг, а також розпочати публічну дискусію про традиційний український архітектурний код та способи його збереження.

Порушуючи тему збереження унікальних архітектурних пам’яток, проєкт закликає до діалогу про те, як можна реставрувати українську народну архітектуру (історичні будівлі, школи, церкви) та дати їй друге життя.

СТРІХА – це про відчуття дому, прихисток і дах над головою, які багато людей втратили через війну

Так, на початку листопада команда CRAFT STORY вирушила в експедицію Україною, намагаючись віднайти та зафіксувати традиції, техніки та унікальні історії будівництва мазанок і ґражд, козацьких дерев’яних церков, млинів та інших зразків народної архітектури.

Хата-ґражда в Карпатах, мальоване село на Поділлі, дерев’яне мереживо Сіверщини, український модерн Полтавщини, хати Бессарабії, Запоріжжя та Слобожанщини – усі ці дивовижні зразки, якими багата Україна, тепер зафіксовані у документальних матеріалах. Деякі з них можна буде побачити у першій серії СТРІХИ.

“Ця експедиція вчергове продемонструвала, що ми дуже мало знаємо про нашу країну. Ми ніби-то давно вже працюємо, не один рік їздимо Україною, але кожного разу усвідомлюємо, що ми просто нічого не знаємо про власну культуру і про власну архітектуру, як в цьому випадку”, – розповідає авторка проєкту Тетяна Поставна.

Героями СТРІХИ стали власники та власниці унікальних хат з різних куточків країни, активісти, які займаються збереженням та відновленням архітектурної спадщини, члени місцевих громад, а також експерти: архітектори, науковці та мистецтвознавці. Кожна будівля має захопливу історію, задокументовану і збережену для переосмислення наступними поколіннями.

Родина Смолінських у селі Вороняки, Галичина, на фоні збереженої кількома поколіннями хати 1860-х років. Фото: CRAFT STORY

“Звісно, що багато руйнувань завдала російська армія, особливо у тих регіонах, які перебувають під окупацією. Але багато чого руйнується само по собі: від незнання, халатності, нерозуміння цінності. Ми повернулись з відчуттям, що хочеться це зберегти і не втратити”, – додає Тетяна. 

Попри те, що сьогодні неможливо відвідати окуповані росіянами східні регіони України, про унікальну архітектуру цих регіонів також буде обов’язково розказано в проєкті. Крім того, автори порушили такі питання, як повоєнна відбудова житла для вимушених переселенців і тенденція переїзду з міста в село, що набула особливої популярності після повномасштабного вторгення росії в Україну.

Батьківська хата у селі Сілець, Львівська область, споруджена в 1950-х роках та відновлена сином власника, який переїхав з міста на початку війни. Фото: CRAFT STORY

Проєкт складатиметься з пʼяти великих серій, що розповідають про архітектуру на сході, заході, півночі, півдні та у центрі України. Перші дві серії документального серіалу вже доступні на YouTube-каналі Ukraïner. До кінця березня, кожного тижня, запланований вихід інших трьох. Крім цього, на сайті можна знайти однойменний лонгрід та фото.

 

 

Читайте також:

(Не) втрачена мапа. Місця української сили

У Жовкві завершують реставрацію церкви-пам’ятки

Музей-заповідник Коцюбинського у Чернігові. Втрачена пам’ятка