“Ця будівля й горіла, й стояла пусткою”. Історія одного з найстаріших храмів Львова

/ Події /

Костел святого Івана Хрестителя розташований на площі Старий Ринок у Львові. Сьогодні виповнився рік, як у культовій пам'ятці після довгої перерви й карантинів знову відкрилися двері для відвідувачів.

Матеріал створено на основі статті Ольги Шведи, опублікованої на сайті Твоє Місто

Упродовж свого існування храм, що вважається одним із найстаріших у Львові, пережив чимало реконструкцій і перебудов. Нині в його споруді функціонує Музей найдавніших пам’яток Львова Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького.

Точний рік зведення церкви досі залишається невідомим. Дослідники мають три версії щодо часу її появи – 1201-ий, 1236-ий чи 1247 рік. Уперше письмова згадка про храм з’являється у 1371 році. 

Храм, зведений у ХІІІ столітті, вважають одною з найдавніших споруд Львова. Фото: Твоє Місто

За словами завідувачки сектору “Музеї-пам’ятки” галереї мистецтв Наталії Кліщ, одна із найпопулярніших версій говорить про те, що святиню побудували тут для угорської принцеси Констанції – дружини князя Лева Галицького.

“Оскільки Констанція була католичкою, аби не переходити від віри до віри, храм звели для того, щоби вона тут молилася. Але це все документально не підтверджене. Після смерті чоловіка Лева вона пішла у черниці”, – розповідає Наталія Кліщ.

Табличка із зображенням угорської принцеси Констанції. Фото: Твоє Місто

Згідно з іншою версією, храм побудували на честь народження Данила Галицького. Відтоді споруда слугувала місцем молитв для багатьох конфесій: у 1230-х тут були монахи домініканської місії, в 1240-1250-х костел передали католичці Констанції, а після її смерті – вірменам-уніятам.

Як зазначає мистецтвознавиця, за свою історію храм був, як птах Фенікс, що відроджувався з попелу – ця будівля й горіла, й стояла пусткою. У 1799 році тут сталась найбільша пожежа, після якої костел зачинили на 30 років. Після цього споруду реставрували, однак, за словами Наталії Кліщ, робота була не якісною і вона знову почала поступово руйнуватись. 

Екстер’єр будівлі з внутрішньої частини. Фото: Твоє Місто

Реконструкція, яка знову повернула життя цій будівлі, відбулась у 1887 під керівництвом львівського архітектора Юліана Захарієвича.

“Тоді не дотримувались якихось історичних правил. Юліан Захарієвич відбудував храм у модному на той час неороманському стилі. Зокрема, був добудований присінок, а стіни храму облицьовані червоною цеглою”, – розповідає Наталія Кліщ.

Інтер’єр храму. Фото: Твоє Місто

За радянських часів святиню використовували як господарські приміщення, гардероб й навіть морг. У первозданному вигляді костел мав невеликі розміри – вісім на шість метрів, однак перебудови, що здійснювались у різні роки, розширили його площу – тут добудували присінок, ризниці, опускали й підіймали склепіння.

У 1978 році під час розкопок на території церкви виявили 38 поховань у трьох різних шарах. Деякі з них датують ХІІ-ХІІІ століттям, а інші – XIV-XVII. 

Дзвіниці. Фото: Твоє Місто

Крім того, існують припущення, що тут могла бути захоронена в саркофазі сама князівна Констанція. Про це свідчать заглиблення певного розміру перед входом в будівлю храму, однак документальних підтверджень цьому нема, оскільки тут була значна кількість пожеж.

Також під час досліджень археологи знайшли графіті, що може вказувати на первісний вигляд споруди – з апсидою. Його вирішили залишити для огляду. 

Архітектурні елементи храму. Фото: Твоє Місто

У 1994 році храм передали Львівській галереї мистецтв й відкрили у ньому філію Музею найдавніших пам’яток Львова. Тоді почались нові дослідження церкви.

Попри намагання однодумців відтворити первісний вигляд храму, цього не вдалося – здійснили надто багато перебудов. Однак деякі автентичні елементи змогли повернути. Зокрема, це маленькі вітражні віконця, які впродовж тривалого часу були замуровані. 

Вітражне віконце. Фото: Твоє Місто

Фрагменти розписів, що вціліли, датуються не пізніше як XVI століттям. Зокрема, тут можна розгледіти квіткові розети.

“На початках 90-х років “Укрзахідпроектреставрація” на чолі з Іваном Могитичем здійснила ґрунтовну реставрацію будівлі храму: зняли нашарування неороманського стилю, який створив Захарієвич, залишивши присінок і одну ризницю. Також відкрили бічні ризниці. Бокові вікна замурували і зробили хори”, – розповідає Наталія Кліщ.

У межах реставрації частині будівлі повернули історичні елементи фасаду. Фото: Твоє Місто

Раніше в костелі організовували виставки сакрального мистецтва, які незабаром поновлять, а також будуть проводити органні концерти.

Храм Івана Хрестителя освятили у 2009 році. Через карантин він деякий час був закритий до липня 2021 року. Нині він щодня приймає відвідувачів. 

 

 

Читайте також

Проєкт Restare. Як у Львові працює бюро архітектурного порятунку

На Чернігівщині відреставрують церкву, зведену за ініціативи Івана Мазепи

У Львові відновили історичні двері з фасетованим склом