Чи почула влада архітекторів? Головне з пресконференції щодо скандального законопроєкту №5655

8 листопада у пресцентрі інформаційного агентства Інтерфакс-Україна відбулася пресконференція на тему «Містобудівна реформа. Чи почула влада архітекторів?» стосовно обговорення результатів доопрацювання скандального законопроєкту №5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності».

У конференції брали участь Олександр Чижевський, президент Національної спілки архітекторів України; Анна Кирій, заступник голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України; Юліан Чаплінський, архітектор та урбаніст, головний архітектор Львова (2015-2019 рр.), заступник міністра розвитку громад та територій (2019-2020 рр.); Олексій Шемотюк, архітектор, член Архітектурної палати НСАУ.

З моменту ухвалення у першому читанні законопроєкту №5655 триває дискусія між законотворцями й архітектурною спільнотою. На думку останньої, закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності», є недосконалим, ба навіть – «злочинним», бо він кардинально змінює правила гри будівельного ринку на користь капіталу.

Права та свободи міських громад та архітекторів таким чином порушуються, що веде до повного дисбалансу системи в цілому, і без того далекої від ідеалу. Законопроєкт містить положення, які ускладнюють процес контролю будівництва автором проєкту, а девелопер не несе ніякої відповідальності. Інтереси останнього, зважаючи на практику, дуже часто суперечать інтересам міста, вважають архітектори.

Учасники пресконференції «Містобудівна реформа. Чи почула влада архітекторів?» у пресцентрі інформаційного агентства Інтерфакс-Україна

Анна Кирій, заступник голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України

Щоб вирішити проблему, архітектори об’єдналися в ініціативну групу, висунули свої претензії та пропозиції щодо зміни положень законопроєкту. Як розповіли спікери, з 1 липня 2021 р. до сьогодні архітектурна спільнота провела понад 10 рад і обговорень, дискусій на різних інформаційних платформах, розробила 200 поправок і зібрала понад 100 тисяч живих підписів щодо їх впровадження.

«Ми не виступаємо проти закону, – пояснив Олександр Чижевський, – в ньому є певні позитивні моменти, але ми маємо доопрацювати його».

Олександр Чижевський, президент Національної спілки архітекторів України

За словами Анни Кирій, архітектори нарешті об’єдналися в спільноту. Підтвердженням цього є Марш за Київ, куди прийшли 450 професіоналів архітектурно-будівельної сфери, щоб підтримати ініціативу. «Діалог між владою та громадами почався тільки тоді, коли ми застосували тиск», – визнав Олексій Шемотюк. Він також зауважив, що мова йде не тільки про один законопроєкт, а про цілу містобудівну реформу, що містить 3 кодекси та 24 закони. І в центрі цього питання знаходиться не тільки конфлікт між архітектором і капіталовкладником, але й ідея становлення соціальної свідомості громадян, які можуть і мають впливати на вигляд і перспективу розвитку міст.

Юліан Чаплінський, архітектор та урбаніст, головний архітектор Львова (2015-2019 рр.), заступник міністра розвитку громад та територій (2019-2020 рр.)

«Міста – не тільки про будівництво, – прокоментував Юліан Чаплінський. – Міста – це спокій і задоволення населення». За словами архітектора, якщо громадяни виступають проти будівництва будь-якого об’єкта, то їхнє бажання має бути почуте. «Закон ніби збільшує можливість привернення іноземних інвестицій, але ми не можемо залучати інвестиції за рахунок соціуму», – додав Олексій Шемотюк.

Олексій Шемотюк, архітектор, член Архітектурної палати НСАУ

Нині уряд погодив усі висунуті архітектурною спільнотою вимоги, але є спроби їх повернути назад. Тому архітектори обіцяють не послаблювати соціально-активну діяльність і уважно стежитимуть за імплементуванням ухвалених поправок. Але за словами спікерів пресконференції, важливо не просто відстояти поправки, але й провести реформу.