Чернігівський обласний історичний музей імені Василя Тарновського. Втрачена памʼятка

У колаборації з Агенцією медійного росту "АБО" та в рамках проєкту "Свій дім" публікуємо історії, розказані українцями про будинки, втрачені внаслідок російської агресії. Сьогодні розповідаємо про Чернігівський обласний історичний музей імені Василя Тарновського.

24 лютого 2022 року у Чернігівському обласному історичному музеї імені Василя Тарновського мала відбутись зустріч, присвячена спротиву кримських татар, а наступного дня – відкритись виставка різьбяра Камишнікова. Але зранку пролунали вибухи. Замість запланованих заходів директор Сергій Лаєвський разом із колегами рятували колекцію від війни.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

“Погане передчуття було вже у січні”, – розповів журналісту платформи “Свій дім” пан Сергій, який працював у музеї з 1985 року з перервами, а у грудні 1999-го очолив заклад.

Ще до повномасштабного вторгнення росії директор намагався вирішити питання евакуації колекцій з Міністерством культури та інформаційної політики та органом управління музеєм – Департаментом культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації. Але, як він каже, безрезультатно.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Цей музей у Чернігові – один з найстаріших музейних закладів в Україні. Він відкрився 26 листопада 1896 року й нараховує майже 250 тисяч пам’яток.

“Його колекція складається із зібрань Музею вченої архівної комісії, Музею церковної старовини, Музею українських старожитностей Василя Тарновського. Саме остання збірка робить музей унікальним”, – розповів Сергій Лаєвський.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Історична експозиція музею розміщена у пам’ятці архітектури національного значення “Будинок губернатора”, який звели на початку ХІХ ст. З 1820-х до 1920-х років там була класична чоловіча гімназія. Музей переїхав сюди у 1934 році й з деякими перервами перебуває й донині. Під час облоги міста ця будівля постраждала найменше – уламками міни вибиті шибки та подряпаний фасад.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

 У Військово-історичному музеї вибиті вікна й повністю знищене музейне обладнання. Він розташований у будівлі, зведеній для музею у 1984 році. Це одна з трьох філій Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського. 

Колаж наданий платформою “Свій дім”

“Протягом 24–25 лютого під обстрілами були демонтовані і переміщені до музейних сховищ експонати І групи (найцінніші предмети). У подальшому музейна команда, яка перебувала в музеї у режимі 24/7 продовжувала демонтаж та переміщення експонатів. Ця робота завершилася у середині травня, тобто після вигнання окупантів із Чернігівщини. За цей час були демонтовані понад 7 тисяч музейних предметів”, – розповідає пан Сергій.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

“В одній із філій – військово-історичному музеї роботи з демонтажу експонатів І групи завершили у другій половині дня 24 лютого через загрозу ракетно-бомбових ударів. Після удару в ніч на 11 березня, музейна команда завершила демонтаж і переміщення найцінніших експонатів експозиції на першому поверсі у сховища”, – додає він.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

У “Садибі” музейних предметів основного фонду не було, а з “Лісограду” всі музейні предмети були вивезені восени 2022 року.

Протягом усієї облоги Чернігова музею, в якому переховувались місцеві, допомагали з ліками, продуктами харчування, засобами гігієни. Після звільнення міста – зі зберіганням музейних колекцій та необхідними матеріалами для господарсько-відновлювальних робіт. Зокрема, це генератори, кулери, розкладачки, OSB-плити, пакувальні матеріали, а також фінансова допомога співробітникам, які опинилися у скрутному становищі. 

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Наразі музей потребує фінансування для завершення першого етапу ремонтно-відновлювальних робіт на Військово-історичному музеї та фінансування розроблення проєктно-кошторисної документації на реставрацію з подальшою музеєфікацією “Садиби родини Лизогубів”. А також технічні засоби для забезпечення оцифрування архівної групи колекції й для ведення поточної роботи в різних режимах. 

На платформі “Свій дім” можна поділитися власними спогадами про зруйновану оселю або заклад, в якому працювали. Для цього є зручна анкета.

 

Рахунок для благодійних внесків:

р/р: UA608201750314211001301020984

Держказначейська служба України м Київ 

МФО 820172

 

 

Читайте також:

Будинок науки і техніки залізничників у Лимані. Втрачена памʼятка

Миколаївський національний університет імені В.О. Сухомлинського. Втрачена памʼятка

Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса. Втрачена пам’ятка