Building of the Year 2022. В ArchDaily назвали фіналістів міжнародної архітектурної премії

До фіналу Всесвітньої архітектурної премії Building of the Year 2022 потрапило 75 архітектурних проєктів. Їх обирали за допомогою відкритого голосування користувачів на платформі онлайн-видання ArchDaily.

Українські проєкти до шортлісту, на жаль, не потрапили.

Нині триває другий етап голосування, за яким у кожній з 15 категорій визначили п’ять претендентів на перемогу. Зокрема, номінанти боротимуться за звання у категоріях: Best Applied Products, Commercial Architecture, Cultural Architecture, Educational Architecture, Healthcare Architecture, Hospitality Architecture, Houses тощо. 

За результатами цього етапу переможців премії оголосять 17 лютого. 

Усі проєкти-номінанти різняться за стилем виконання, початковою ідеєю та функціональним призначенням, проте кожен із них демонструє унікальний погляд на те, якою має бути сучасна архітектура. 

PRAGMATIKA.MEDIA відібрало ТОП-10 найцікавіших робіт, які увійшли до списку претендентів на перемогу. 

 

The Arc at Green School / IBUKU

Фасад The Arc at Green School. Фото: Tommaso Riva

Інтер’єр The Arc at Green School. Фото: Tommaso Riva

Дизайнерське рішення студії IBUKU демонструє зразковий приклад бамбукової архітектури. Це перша будівля такого типу, побудована з серії пересічних бамбукових арок заввишки 14 метрів і завширшки 19 метрів, з’єднаних між собою антикластичними сітчастими поверхнями, міцність яких обумовлена вигином в двох протилежних напрямках.

The Arc at Green School слугує частиною освітнього середовища всесвітньо відомої школи Green School Bali в Індонезії та одночасно виконує функції громадського простору й спортивного залу. 

 

Little Island Park / Heatherwick Studio + MNLA 

Little Island Park із висоти пташиного польоту. Фото: Timothy Schenck

Штучний напівострівець втілили у вигляді ландшафтної зони. Фото: Timothy Schenck

Команда дизайнерів Heatherwick Studio + MNLA переосмислила уявлення про те, яким повинна бути пристань для кораблів, і реалізувала проєкт у вигляді невеликого штучного півострова на березі Манхеттена у Нью-Йорку. Нині він існує як повноцінна екосистема, а місцеві жителі його використовують як місце для відпочинку. 

Конструкція Little Island Park спирається на бетонні колони, кожна з яких може витримати до 350 тонн. Їх, в свою чергу, об’єднує монолітна бетонна плита, на якій розташували масштабну ландшафтну зону. Парк включає доріжки для прогулянок, оглядові точки, сцену для виступів та навіть амфітеатр, розрахований на 700 глядачів.

 

Zolaism Café / B.L.U.E. Architecture Studio

Екстер’єр кондитерської Zolaism Café. Фото: Eiichi Kano

Масивні колони у вигляді скель ділять простір закладу на кілька частин. Фото: Eiichi Kano

Надихаючись красою схилів гір біля моря Китаю, архітектори B.L.U.E. Architecture Studio створили у курортному місті Циньхуандао кондитерську-артоб’єкт. Заклад розташовується у прибудові до старого кінотеатру, тому архітектори мали гармонійно вписати споруду в міське середовище, й водночас надати їй унікальності.

Усі стіни будівлі виконані із скла, а опорою для даху слугують “скелясті” широкі колони. Вони також ділять простір приміщення на кілька окремих зон, що дозволяє відвідувачам знайти тут усамітнення. 

 

TECLA Technology and Clay 3D Printed House / Mario Cucinella Architects

Такий вигляд має фасад TECLA Technology and Clay 3D Printed House. Фото: Iago Corazza

Інтер’єр житлового будинку. Фото: Iago Corazza

Постійні пошуки безпечних екологічних рішень привели до створення екологічно чистого житла, розташованого в італійському містечку Масса-Ломбарда. TECLA – перша у світі будівля, що повністю виконана за допомогою 3D-друку. 

Форма будівлі має вигляд подвійного монолітного куполу, який одночасно виконує роль даху, стін і покрівлі. Будинок площею у 60 м² складається з кухні й спальної зони. Світло потрапляє в приміщення крізь два мансардних вікна, розташованих у центрі даху кожної з кімнат.

 

Plaza of Kanagawa Institute of Technology / junya ishigami + associates

Такий вигляд має напіввідкрита площа Plaza of Kanagawa Institute of Technology. Фото: Courtesy of Junya Ishigami + Associates

Такий вигляд має конструкція ззовні. Фото: Courtesy of Junya Ishigami + Associates

У японській префектурі Канагава на території Технологічного інституту створили розлогий ландшафт, який змінюється залежно від пори року та погоди. Універсальну напіввідкриту площу задумали як багатофункціональне приміщення для будь-яких цілей, зокрема нині її використовують для відпочинку, спортивних заходів та виставок.

Дах має 59 отворів, завдяки чому всередині відчувається легка зміна світла і тіней залежно від часу доби та погодних умов. 

 

Children’s Community Centre The Playscape / waa

Ігровий майданчик для дітей Children’s Community Centre The Playscape. Фото: Fangfang Tian

Children’s Community Centre The Playscape має свою ігрову концепцію, за якою поділений на 5 тематичних зон. Фото: Fangfang Tian

Команда архітекторів перетворила шляхом реставрації територію покинутого промислового комплексу у сучасний ігровий ландшафт. Конструкція має складну будову завдяки продуманим ергономічним рішенням архітекторів. 

Children’s Community Centre The Playscape розділили на пять тематичних зон, кожна з яких сприяє розвитку дитини і виконує свою пізнавальну функцію: схованки – групова взаємодія, ігровий майданчик для пригод – ризик, куточок і тріщина – пропорції тіла, лабіринт – відкриття, фантазія (вигадування ігор) – розвиток уяви.

 

Ice Cubes Cultural Tourist Center / Zone of Utopia + Mathieu Forest Architecte

Такий вигляд має Ice Cubes Cultural Tourist Center. Фото: ArchExist

Будівля розташована біля місцевого озера, що створює вигляд, ніби вона пливе по воді.
Фото: ArchExist

Конструкція туристичного центру Сіньсянь, присвяченого зимовим видам спорту і туризму, нагадує айсберг, що пливе у воді. Будівля має три корпуси, які складаються із дев’яти 17-метрових прозорих “кубів льоду”, зміщених у напрямку один від одного одного.

Фасади виконані зі скляних панелей, що містять крижані кристали. Вони постійно змінюють колір і текстуру поверхні – від гладкої і прозорої – до шорсткої й покритої інеєм, від ніжно-блакитної – до сутінково-сірої – в залежності від часу доби та року.

 

New Interior for Casa Batlló Stairs & Atrium / Kengo Kuma & Associates

Сходи та атріум New Interior for Casa Batlló. Фото: Imagen Subliminal (Miguel de Guzmán + Rocío Romero)

Кожен поверх виконаний у своєму відтінку. Фото: Imagen Subliminal (Miguel de Guzmán + Rocío Romero)

Концепція хвилей Середземного моря команди архітекторів Kengo Kuma & Associates знайшла відгомін у дизайні атріуму New Interior for Casa Batlló Stairs – маєтку, зведеного у 1877 році для текстильного магната у Барселоні. 

Інсталяції із алюмінієвих штор-ланцюгів утворюють хвилі й, подібно до рибальських сіток, вловлюють світло і відтворюють його у всіх його різних формах: блиски, силуети і тіні. Вони розташовані таким чином, що їхнє забарвлення може видатись єдиною конструкцією, відтінки якої плавно розтягнули по всьому коридору: від світлих на верхньому поверсі до темних в підвалі.

 

Louis Vuitton Ginza Namiki / AS Co. + Peter Marino Architect

Екстер’єр Louis Vuitton Ginza Namiki. Фото: Daici Ano

Інтер’єр Louis Vuitton Ginza Namiki. Фото: Daici Ano

Будинок люксового бренду одягу  Louis Vuitton в Пекіні зустрічає гостей перламутровим дизайном. Хвилястий фасад будівлі реалізував архітектор Дзюн Аокі. Його зробили практично без видимих ​​швів, а сам будинок має колір перлини. 

У такій концепції виконані всі сім поверхів Louis Vuitton Ginza Namiki, внутрішні простори та інтер’єр. Будівля одночасно справляє враження цілісності та монолітності, при цьому з елементами динаміки та певної плинності.

 

Chapel of Sound / OPEN Architecture

Такий вигляд має будівля Chapel of Sound ззовні. Фото: Jonathan Leijonhufvud, Runzi Zhu, Nan Ni, Right Angle

Приміщення використовують як амфітеатр, бо тут хороша акустика. Фото: Jonathan Leijonhufvud, Runzi Zhu, Nan Ni, Right Angle

The Chapel of Sound — це монолітний концертний зал під відкритим небом, з якого відкривається вид на руїни Великої стіни епохи династії Мін. Завдяки поєднанню мінеральних пород і бетону як будматеріалів, будівля виглядає як природна скеля.

“Годинник звуку” включає напіввідкритий амфітеатр, відкриту сцену, оглядові майданчики і “зелену” кімнату. Музичні зали нагадують печери: отвори пропускають природне світло і відкривають краєвиди на долину, засіяні руїнами Великої стіни.

 

Читайте також

В історичному районі Львова на місці дитячого санаторію зведуть елітарне житло

У Києві компанія хоче приватизувати нерухомість навколо меморіалу Батьківщина-Мати

Український борщ стане артоб’єктом: дослідники та урбаністи оберуть кращий мистецький проєкт