Британський архітектор Девід Чіпперфілд отримав Прітцкерівську премію-2023

Лауреатом Прітцкерівської премії 2023 року став британський архітектор Девід Алан Чіпперфілд.

Про це повідомляється на офіційному сайті премії, що вважається найвищею нагородою у світі архітектури. Так, цього року її здобув британський фахівець, фокус якого зосереджений навколо екологічних та соціальних проблем.

Нагороду архітекторові присуджено за “прихильність архітектурі стриманості, але трансформаційної громадянської присутності”.

“Він (Чіпперфілд – ред.) впевнений, без пихи, постійно уникає моди, щоб протистояти та підтримувати зв’язки між традиціями та інноваціями, служачи історії та людству”, – сказав Том Прітцкер, голова фонду Hyatt, який є спонсором нагороди.

Якщо за 44 роки існування премії жюрі зазвичай присуджували нагороду за незвичайні архітектурні форми, широкі вигини, текстурні матеріали, то цьогоріч перевагу віддали за протилежне. Роботи Девіда Чіпперфілда охарактеризували “тонкими, але потужними, стриманими, але елегантними”.

У творчому доробку архітектора понад 100 проєктів: публічні бібліотеки, галереї, музеї. Крім того, була відзначена його робота над реконструкцією Нового музею в Берліні 2009 р., адже майстру вдалося зберегти деякі елементи будівлі, які постраждали після бомбардування у II Світовій війні, та додати нові.

Фото: nytimes

Варто лише глянути на східчастий атріум штаб-квартири BBC у Шотландії, на сміливі консольні пити America’s Cup Building у Валенсії, або на зубчастий дах музею Jumex в Мехіко.

Всі проєкти архітектора обʼєднує повага до кожної будівлі та її контексту. За словами самого Чіпперфілда, важливіше чому, для чого, та для кого існує споруда, ніж те, наскільки вона красива.

Архітектура — це досвід і зміст, а не швидкоплинні образи

«У нашій культурі візуальне домінувало, тому що набагато легше побачити будівлю на передній частині бортового журналу, ніж відчути її… Я думаю, що ми зараз змінюємося. І я думаю, що візуальне і формальне стане дуже підпорядкованим процесу. Те, як ми будуємо, що ми будуємо, звідки надходять матеріали — увесь ланцюжок постачання, як з точки зору стійкості, так і з точки зору етики — стане важливим. І ми будемо побачити красу по-іншому», – зазначає сам архітектор.

Фото: arquitecturaviva

Девід Чіпперфільд народився у Лондоні, де він заснував у 1985 році свою архітектурну фірму David Chipperfield Architects, що має офіси ще в чьотирьох каїнах. Виріс майстер на фермі у граістві Девон. Як він сам зазначає, саме сільські господарські приміщення сформували його перші уявлення про архітектуру.

Чіпперфілд став 52-м лауреатом Прітцкерівської архітектурної премії. Переможці отримують грант у розмірі 100 тисяч доларів США та бронзовий медальйон.

Читайте також:

Фото зруйнованого окупантами будинку в Ірпені стало найкращим за версією Sony World Photography Awards 2023

Фотомузей у Сан-Франциско закриють через високу орендну плату

Видатний уругвайський архітектор Рафаель Віньолі помер у віці 78 років