Брак прозорості та інформації щодо відновлення України. Чому архітектори нарікають на владу 

/ Архітектура /

Із відповідним зверненням виступив президент Національної спілки архітекторів Олександр Чижевський.

Лист опублікувало видання ZN.UA після оприлюднення інтерв`ю голови партії “Слуга народу” Олени Шуляк під назвою “Люди повинні отримати компенсацію за зруйноване житло, не чекаючи репарацій Росії“. 

У свою чергу Олександр Чижевський зауважив про закритість та брак даних від державних установ щодо містобудівних процесів. Унаслідок цього можуть виникати непорозуміння та конфлікти між представниками влади та архітекторами.

Фахівці стверджують, що до кінця не відомо, що відбувається з промисловістю та виробництвом в Україні, перевезенням підприємств у “тилові” регіони, з розселенням постраждалих від бойових дій. Також немає чіткого розуміння щодо першочерговості робіт.

Лист президента Національної спілки архітекторів Олександра Чижевського. Фото: ZN.UA

Лист президента Національної спілки архітекторів Олександра Чижевського. Фото: ZN.UA

Лист президента Національної спілки архітекторів Олександра Чижевського. Фото: ZN.UA

Повний текст звернення президента НСАУ Олександра Чижевского щодо співпраці влади з архітекторами:

“Національна Спілка Архітекторів України – це саморегулівна громадська організація, яка поєднує між собою архітекторів, фахівців з містобудування, просторового планування та захисту історичної спадщини. Всі ми, архітектори різні, з різними бекграундами та підходами, але те що нас об’єднує – це величезний досвід та напрацювання, якими ми готові поділитися та допомагати країні та уряду.

Членами Національної Спілки архітекторів України є 3140 архітекторів (станом на 13.12.2021), із яких 1203 атестованих (тобто тих, кому держава офіційно надала дозвіл-сертифікат працювати та створювати об’єкти архітектури та містобудування). Загальна кількість архітекторів, які отримали кваліфікаційні сертифікати – 2538 осіб. Крім того, членами Архітектурної палати НСАУ є 1405 сертифікованих архітекторів.

Ми стверджуємо, що Національна спілка архітекторів та Архітектурна палата НСАУ представляє інтереси та репрезентує думку архітектурної спільноти України. Наприклад, Маніфест архітекторів України, що був опублікований 21.03.2022 Архітектурною Палатою НСАУ, підписали 2414 архітекторів, багато з яких є керівниками провідних архітектурних бюро.

До Спілки архітекторів можна ставитись по-різному, але сьогодні це найбільша громадська професійна інституція держави, членами якої є архітектори та містобудівельники з усіх регіонів України.

Національну спілку архітекторів України, її чисельність та авторитет визнають практично всі впливові Міжнародні організації об’єднаних архітекторів. Від 29 квітня цього року в тому числі на генеральній асамблеї Архітектурної ради Європи НСАУ.

Це важливо в першу чергу для України, тому що європейські та міжнародні інституції прагнуть надавати допомогу у повній відповідності з політикою та процедурами ЄС та міжнародних стандартів. Як правило, це додає більшої впевненості інвесторам та державам, що долучаються до фінансування.

Те, що ми зараз бачимо з боку Міністерства регіонального розвитку та інших державних установ – це закритість багатьох процесів та відсутність публічного адміністрування та висвітлення інформації щодо містобудівної політики в країні під час війни. Ми не бачимо комплексної картини, яка робота відбувається, точної кількості переселенців по країні та регіонах, числа внутрішніх і зовнішніх мігрантів, що в свою чергу диктує попит на додаткове житло та соціальну інфраструктуру (школи, садочки, лікарні тощо).

Ніхто не знає, що відбувається з промисловістю та виробництвом і їх перевезенням в “тилові” регіони, немає розуміння розселення населення, за професійними ознаками, не має розуміння першочерговості дій – а все це є передумовами містобудівної політики та вихідними даними для її формування.

У відповідності до законопроекту (№7282) Олени Шуляк пропонується для міст та ОТГ розробка програм відновлення територій (що не є містобудівною документацією), в той же час Кирило Тимошенко (заступник керівника Офісу президента України) в інтерв’ю дає інформацію про батальйон-волонтерів архітекторів, що вже розробляють генеральний план післявоєнної відбудови кожного регіону, одночасно Олександр Кубраков (Міністерство інфраструктури України) дає коментарі щодо початку роботи архітекторів та урбаністів, які працюватимуть над відбудовою деяких територіальних громад, і одночасно Наталія Козловська (замміністра Мінрегіонбуду) на сайті Мінрегіонбуда зазначає про розробку плану відновлення міста Харкова Норманом Фостером, британським архітектором.

Також при президентові України створений консультативно-дорадчий орган – Національна рада з відновлення України від наслідків війни – та створена робоча група “Будівництва, містобудування, модернізації міст та регіонів”, до якої жодного представника з Національної спілки архітекторів України, на жаль, не було долучено.

Саме така політика в публічній площині спровокувала непорозуміння та конфлікт між владою та спільнотою архітекторів, що є на даний час абсолютно недоречним, і над чим потрібно працювати.

Українські містобудівельники, фахівці з просторового планування, архітектори – готові долучитися до ініціатив влади та уряду, але потрібно починати з прозорих правил гри та залучення професійної спільноти і обов’язково громади до розробки цих правил, як це відбувається у всіх цивілізованих країнах світу.

Зрозуміло, що «Який переможець думає про поразку?», але щоб уникнути «поразок» на внутрішньому фронті, ми пропонуємо об’єднати зусилля разом з владою, урядом, та громадою та зробити так, щоб люди, яким влада дає надію, не розчарувалися в ній.

Всі ми знаємо і розуміємо, що Україну чекає велика відбудова: житло, інфраструктурні, соціальні об’єкти та комерція. І якщо правила, в тому числі закони та підзаконні акти, будуть на користь тільки девелоперів та забудовників, то в цьому випадку суспільство не буде толерантно відноситись до «схематозних рішень» та заробітку на тих, хто втратив своє житло та житловий простір.

На даний час нам, українцям, потрібні важливі, швидкі та виважені кроки в бік відбудови країни – відкриті тендери та прозорі процедури, точна аналітика та зафіксовані дані, обстеження та фіксування, архітектурні конкурси та публічні обговорення, залучення коштів на пряму до громад, звітність перед донорами та суспільством. А головне – професіоналізм, який сконцентрований в тому числі в професійних інституціях. Це все елементи нової країни, в якій ми всі прагнемо жити після закінчення війни, за яку боремось кожен день”.

 

 

Читайте також

Естонія допоможе відбудувати Житомирську область

У Бучі почали монтувати перше тимчасове житло для мешканців міста

Івано-Франківщина забезпечить переселенців сотнею тисяч квадратних метрів житла